nyt on sitten riparikin onneks saatu suoritettua kunnialla loppuun! :)
niih...piti kysyä että onko kaikilla ripareilla Suomessa ne samat "ulkoläksyt"..?? (isä meidän,herran siunaus,10 käskyä,kaste käsky,uskontunnustus ja pienoisevankeliumi..)
niih...piti kysyä että onko kaikilla ripareilla Suomessa ne samat "ulkoläksyt"..?? (isä meidän,herran siunaus,10 käskyä,kaste käsky,uskontunnustus ja pienoisevankeliumi..)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ne taitaa kuulua ev.lut. kirkon "oppeihin", että jokaisen kansalaisen tulisi tietää nämä kristinuskon "peruspilarit". Ja eikös nuo opeteta jo ala-asteella? Aika omituista, jos vasta rippikoulussa alkaa noita ulkoa opetteleen.
Mutta onnea sinulle, nyt on yksi etappi elämässä takana ja naimalupa saatu!
niih..no meille noista ei ainakaan olla opetettu ala-asteella kuin Isä meidän-rukous..noi jotkut muut oli sellasia mistä en oo ikinä ennen kuullukkaan..:) kun en ole mikään kirkossa kävijä..
meillä päin suomea ei ainakaan opetella ihan tuollaista vielä ala-asteella,kyllä ne kuuluu vasta riparille ja meillä ainakin on noi samat ulkoläksyt. Ei se ole olleenkaan ihmeellistä,että niitä aletaan vasta riparilla opettelemaan ulkoa,sitähän varten tuo rippileiri on! Se on muuten hemmetin kivaa tentata riparilaisia,kun ne (jotkut) varsinkin pojat ihan paniikissa yrittää änkyttäen suorittaa isolle pahalle isoselle viimesenä leiripäivänä läksyään :) ja armoahan ei tipu :) onnea sulle jenny...:)
...sehän on aivan eri asia perheissä joissa tuo uskonto on keskeinen asia lapsillekkin jo pienestä pitäen. En minäkään noita osannut ennen kun riparille menin, sielä sain ne suoritettua ja osaan aika hyvin nyt parin isos vuoden jälkeen,muttei ne minultakaan puhtaasti paperista lukematta mene. Sen takia se niin hauskaa onkin,kun ei osaa niitä itsekkään ja sitten joku tulee niitä suorittamaan sulle :) kun en itsekkään käy usein kirkossa,paitsi ehkä jouluna ja rippilasten konfirmaatioissa muutaman kerran kesässä,niin ei oo tullut niitä opeteltua. Oliko muuten Jenny kiva leiri? yleensä riparit on kivoja,mutta se riippuu ihan porukastakin. talvella mulla oli sellanen porukka,jossa ketään ei kiinostanut mikään ja se söi porukka henkeä aika lailla!
Mistä oot, 1 Jenny oli mun riparilla ny kesällä...?
Mulla loppu tänään ripari ja meijän leirillä oli niin hauskaa että itketti lähteä pois. Ulkoläksyinä isä meidän, 10käskyä, lähetyskäsky, pienoisevankelimi, herransiunaus, uskontunnustus eli tais olla samat.
jo yleissivistykseenkin. Melko moni juttu kuten Suomen laki ym. perustuu noihin 'läksyihin'. Taitaa kuulua jokaisen riparin ohjelmaan niiden opettelu.