Kuuntelua

omistaja

Oletteko huomannut kun koiralle puhuu niin hänen pää menee hiukan kallelleen ja korvat pystyssä ja katsoo suoraan silmiin. Aika jännä juttu. Vaikka ihan normaalia asiaa puhuu hänelle niin hän on heti juonessa mukana. Mun mielestä se on nätin näköistä ihan kuin puhuis ihmiselle.
Niin suloisen näköinen.

Ja meillä vielä sanat haluatko tai mennääkö jne... koira oikein innostuu asiasta. Juoksentelee innoissaan ja jos et huomaa heti häntä niin hän pysähtyy ja tuijottaa takaisin ja taas on valmis juoksemaa.

9

611

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mindetys

      Meillä ymmärretään hyvin sujuvasti...tosin kuulo on joskus hyvinkin valikoiva:)

      "lähetäänkö ulos" saa matot rullalle...mutta vielä enemmän innoissaan ollaan kysymyksestä "lähetäänkö biitsille?" kauhee ulina ja pomppiminen:)

    • majorica

      että kun väitetään että koira ei ymmärrä sanoja vaan äänenpainon. Siis mihin uskotte?

      • Mappe

        eikä ole väliä äänenpainolla. Lähistöllämme asuu muutama koiratuttu joiden kanssa käymme lenkkeilemässä. Aina kimppalenkille lähtiessämme sanon kenen kanssa olemme lähdössä ja koira osaa nimien perusteella lähteä jopa oikeaan suuntaan. Joskus olen sanonut nimet kuiskaten tai painottanut nimet eritavoin mutta aina se on tajunnut keiden kanssa ollaan lenkille lähdössä.

        Joskus olen kokeillut "sanahelinää". Koira kuuntelee vieressäni kun luettelen sanoja(ihan mitä mieleen juolahtaa) jatkuvana virtana. Aina kun se tunnistaa jonkun nimen tai sanan, joka tarkoittaa jotakin mukavaa, se höristää luppakorvansa tötterölle!


      • Joodå

        Ne, jotka väittää, ettei koira ymmärrä puhetta, ei ole sitten ollut tekemisissä meidän koiran kanssa. Ihan kuin tuolla "haukullisella" tuossa ylempänä, mekin joudutaan käyttämään koodisanoja vaimon kanssa puhuessamme, jos puhumme asioista, joista koira innostuu. Ja ainakin sanoista osaa lähteä eri paikkoihin, jos sanon esim. että mennään autolla, niin kyllä koira menee ihan itse autotallille, vaikka sanonkin ihan normaalisti, enkä millään erikoisella äänenpainolla.


      • meillä ymmärretään siis sanoja sekä äänenpainoja. Määrätty äänenpaino sellainen mitä itse kuvittelen salaperäiseksi saa koiramme tulemaan lähes mistä vain kuuntelemaan emännän hassutuksia. Voi jumprahuitti tai jokin muu sana mutta tuo määrätty äänenpaino, niin silloin on lauma lyttynaamaisia koiria kirsu ikkunalasissa katselemassa mikä se niin ihmeellinen juttu oikeasti on.


      • umalehtinen kirjoitti:

        meillä ymmärretään siis sanoja sekä äänenpainoja. Määrätty äänenpaino sellainen mitä itse kuvittelen salaperäiseksi saa koiramme tulemaan lähes mistä vain kuuntelemaan emännän hassutuksia. Voi jumprahuitti tai jokin muu sana mutta tuo määrätty äänenpaino, niin silloin on lauma lyttynaamaisia koiria kirsu ikkunalasissa katselemassa mikä se niin ihmeellinen juttu oikeasti on.

        ja niistä sanoista ylitsemuiden ovat isotonttu ja silloin on kaikki kynnelle kykenevät naama ulkoovessa kiinni odottamassa isäntää. Otatko, joko mennään, heitetäänn huitsinnevadaan jne.


      • ...ymmärtää sanojakin. Ainakin meillä tajuaa jo vaikka mitä vaikka on vasta vajaan viiden kuukauden. Miksi muuten opetettaisiin istumaan, maahan yms. sanoilla eikä pelkästään käsimerkeillä jos eivät ymmärtäisi.


    • Kyllä meidän koirat ainaski puheen ymmärtää esim. kuullessaa sanan sauna hyppivät ku kengurut ovat niin innoissaan ja tietävät ku sanoo että pihasauna niin osaavat mennä oikealle ovelle. Mitä mieltä muuten olette koirien viemisestä saunaan? Meillä ovat lauteilla niin kauan ku tuntuu hyvältä ja sitte menevät lauteiden alle ku tulee kuuma. Koirat pestään noin kuuden viikon välein muuten vain löylyttelevät. Kyseessä on villakoirat.

      • Ninni

        Meidän koira juoksee heti parvekkeelle jos sanomme että mennääkö katsomaan toisia koiria tai ihan vaan parvekkeelle.

        Ja toinen on "lihapullat" niin kyllä tietää että niitä löytyy pakkasesta. Menee pakasteen viereen ja välillä alkaa vinkua jos ei heti ovi aukeaa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      99
      1418
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      111
      1162
    3. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      5
      1020
    4. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      63
      1003
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      56
      956
    6. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      952
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      130
      861
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      69
      761
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      57
      733
    10. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      291
      629
    Aihe