moi
eli onko täällä ketään jolla on sellainen äärimmäisen suloinen koira kuin bichon frise? kuinka paljon siitä lähtee karvaa, allergisoiko kuinka paljon jne?
eniten kaipaisin sellaista tietoa allergiselta jolla olisi kyseinen koira ja kuinka hyvin sen kanssa pärjää?
eli onko täällä ketään jolla on sellainen äärimmäisen suloinen koira kuin bichon frise? kuinka paljon siitä lähtee karvaa, allergisoiko kuinka paljon jne?
eniten kaipaisin sellaista tietoa allergiselta jolla olisi kyseinen koira ja kuinka hyvin sen kanssa pärjää?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kannaitaisiko lukea rotumääritelmä muutamasta ERI koirakirjasta.
Noniiin ensinnäkin: karvaa ei lähde edes nimeksi. Vaan se nypitään aina silloin tällöin.
Toiseksi: karva ei ole se mikä allergisoi, vaan koiran (ja muiden lemmikkien) hilse, mitä erittyy vähemmän karvaiselta koiralta kuin karvattomalta.
Just me, sanot että karva nypitään silloin tällöin??
Puhutaan asioista niiden oikeilla nimillä varsinkin kun joku harkitsee itselleen "tuntemattoman" rodun hankkimista.
Turkki trimmataan!! Nyppiminen on eri asia
..ota koiraa, jos olet allerginen tai edes epäilet olevasi! Koira ei ole lelu, joka hävitetään jos et pärjääkkään sairautesi kanssa! Koira on perheenjäsen ja sen pitäisi olla luonasi (tapahtuipa mitä tahansa) loppu ikänsä. Voi sitä molemmin puolista surua, jos joutuisitte eroamaan, joten mieti tosi tarkkaan! Siinä oli "saarna" osuus! Meillä oli kultsu, joka jouduttiin antamaan pois siskoni astman ja allergian takia. Siskoni astma paheni koiran poistuttua. (syyllisti lääkärin mukaan itsensä koiran pois antamisesta) 5 vuotta sitten meille hankittiin kuitenkin Bichon Frise ja hyvin on mennyt! Siitepölyaikaan siskoani ahdistaa, mutta muutoin ei! Koirasta ei lähde karvaa, koska sillä ei ole alusvillaa. Karvapeite on tiheää eikä nähtävästi päästä hilsettä lävitse, joka allergisoi. Jos olet tai epäilet olevasi allerginen, mieti tosi tarkkaan kuitenkin. Luopuminen on tosi rankkaa!
kyllä tiedän vallan hyvin mikä koirassa allergisoi, minulla näet oli vielä melkein vuosi sitten rottweiler, jonka jouduin antamaan pois sen takia että olen allerginen. ja sen takia että minulle oireita aiheuttivat runsaat karvanlähtöajat joita sillä koiralla oli koko ajan. älä vain tule sanomaan minulle että koira ei ole lelu tai muuta. kyllä minä sen tiedän ja itsekin olen joutunut luopumisen kokemaan.
olen ottanut selvää useammista lähteistä bichonista ja se nyt vaikuttaisi olevan erittäin hyvä vaihtoehto.
Sori nyt.. mut kuitenkin sanon ettei koira ole lelu! Sinäkin kun luopumisen kokeneena tiedät kuinka ikävää se on, mutta silti olet valmis mahdollisesti sen kokemaan uudestaan?? Entä jos oletkin niin allerginen ettet tule toimeen bischoninkaan kanssa? No kuulostit siltä että olet asioita miettinyt ja hankit koiran! Ymmärrän kyllä sinua, koska meillä oli aivan sama tilanne!!!! Nyt kun omaa huushollia asustan, pystyin ottamaan itselleni koiran (itseasiassa 2) kun minun ei tarvitse allergioista välittää. Toinen on portugalin vesikoira. Sillä tämän kerron, kun sillä on samanlainen karvapeite kuin bichonilla. Eli ei alusvillaa, eikä karvanlähtöaikaa! Voisi olla kiva vaihtoehto bichonille! Ja kutakuinkin rotikan kokoinen.. pistä viestiä tälle pastalle kun ja jos koiran hankit! Onnea sinulle ja mahdollisesti uudelle pennulle!
mutta kun todellakin tiedän miltä luopuminen tuntuu, ja minulle allergiaa aiheuttaa koiran karvat. rottweilerillamme kun oli jatkuvasti karvanlähtöaika ja se oli se joka minua allergisoi. tietysti ennenkuin sen bichonin tai muun vähän allergisoivan koiran hankin, niin otan yhteyttä ihmisiin joilla on kyseinen koira ja otan tottakai selvää miten siihen reagoin. ei kai sitä muu kuin täysi sekopää ottaisi koiraa selvittämättä ensin pystyykö sitä pitämään.
..villakoirat ja portugalinvesikoirat ovat bichonin kaltaisia turkiltaan. Varaudu siihen, että noiden "alusvillattomien" koirien turkit ovat työläitä hoitaa! Eivät tietysti ylitsepääsemättömiä, mutta päivittäisen harjauksen vaativia, jos meinaa pitää turkin takuttomana ja siistinä. Hauskaa juhannusta sinulle!
ja onhan tässä nyt kymmenen vuotta vielä
aikaa harkita =)