Olen alkanut miettiä että minkä kokoiset rintaliivit ostaisin 13 vuotiaalle tyttärelleni. tyttö on tommonen normaalin laiha. Voisiko joku vielä kertoa mikä on pienin koko mitä myydään?
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
Vastaukset 8
Vanhimmat
pienin koko ole AA- ja varmaan 70 ?
helpointa ja luonnollisinta olisi ottaa tyttö mukaan ja antaa hänen sovittaa itselleen oikeankokoiset ja muutenkin miellyttävät rintsikat.
toinen vaihtoehto on mitata rinnanympärys napakasti juuri rintojen alta ja valita kuppikooksi aa tai a.
ja ainahan voi ensirintsikoiksi ostaa kupittomia urheilurintsikoita koolla xs tai s
tietääkseni pienin koko on A65 tai AA65, Triumph myy ainakin rintaliivejä A65 sekä AA70 ja A70. Ainakin alan liikkeistä löytyy pieniä liivejä mutta myös marketeista voi löytyä A65 mutta ainakin A70 löytyy. Niinkuin (varmasti?) tiedät niin kirjain merkitsee rinnan kokoa ja numerot rintojen alta mitattua ympärysmittaa. kuppi koon saa selville mittaamalla rintojen alta ympärysmitan sekä rintojen päältä ympärysmitan mitä suurempi näiden mittojen ero on niin sitä suurempi kuppikoko ja päinvastoin. Mutta parhaiten oikeat liivit löytyvät sovittamalla, joten tyttö mielellään mukaan ostoksille sillä kaikki kaupat eivät edes välttämätä anna vaihtaa alusvaatteita. toivottavasti tästä oli jotain apua..
Onko sun tytär itse pyytänyt, että ostat sille rintsikat? 13 vuotias on nimittäin vielä aika nuori..
Itse suosittelisin toimimaan sitten erittäin hienotunteisesti, ainakin mä ahdistuisin todella pahasti jos mun äiti lähtis mun kanssa rintsikkakaupoille.. Ja olen jo sentään 20.
Ja tuossa edellä neuvottiin mittaamaan LAPSEN rinnanympärys.. Ei oikein mahdu meikäläisen järkeen, että kuka oikeasti tuon ikäiseltä alkaa jotain rinnanympärystä mittailemaan!!??
tyttäreni kyllä ihan itse mainitsi asiasta.
oon jo 11v. tyttö mul on tälläset normaalit rintaliivit ne on mul aa ja jos et viitti ostaa niit ja pelkäät ettei se pidä niit tai ei halua niin kysy ja ota hänet mukaan ostoksille
miks sun pitäis ostaa?:Dtiiän et olet huolissas tytöstäs,mut olis aika noloo jos vaiks sen joku kaveri näkis sut siel osytoksil ostamas sille tytölles rintiskoit:/ota se mukaa..olis kivaa sille tytölle kans..mun äiti tekee sen virheen et ostaa mul rintsikoit,ja ain väärän kokosii..!ensin pienet ja sit liian isot..tsemppii sul...ja jos se tyttö ei kehtaa tulla,nii kerro tää juttu sil..ehkä se sit kehtaa:D
Musta ainaki tuntuis tosi ahdistavalta jos mun mutsi alkais mittailla rinnan ympärystä. Mut jos vaa lähet sen kaa kauppaa ostaa rintsikoita ni mulle ainaki kelpais