Olen juuri saanut puhdistettua maalit vanhasta lipastosta. Millä tämä kannattaisi käsitellä? Ei mitään maaleja, olen ajatellut jotain tummaa petsiä tai vastaavaa, saako petsistä vahaamalla kiiltäväpintaisen? Mitä vahaa kannattaisi käyttää?
Wanha lipasto
kshhh
4778
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
petsilakkaa? Väri ja kiilto samalla.
Äskettäin juuri petsin kanssa painineena suosittelen että teet joka tapauksessa koealueen vaikka laatikon sisälaitaan tai lipaston takaseinään, päädyitpä sitten mihin tahansa pintaan. Jos kyseessä on oikeasti wanha mööpeli, niin pitäytyisin alkuperäisen kaltaisessa pinnoitteessa.
Katso netistä kuvia vastaavanlaisista lipastoista. Haluatko samanlaista jälkeä? Monesti lipaston "olemus" jo vaatii käyttämään lakkaa ja pröystäilypinnoitteita.
Jos kuitenkin haluat lopputuloksesta jotain muuta, vaha toimii yllättävän hyvin. Lakalla on pitkät perinteet, siksi se lienee yleensä se ensimmäinen vaihtoehto.. Kuitenkin, jos vahatessa hioo ja hiuttaa riittävästi kerrosten välissä ja lopussa suorittaa tosi miehekkään kiillotushinkkauksen jollain rätillä (tai tarkoituksenmukaisella sähkövempaimella), vahan saa myös kiiltämään todella kauniisti. Ja ennen kaikkea, pinta on elävän näköinen. Lakkahan usein kuolettaa pinnan, ikäänkuin jäädyttää tai pysäyttää.. jos ymmärrät mitä tarkoitan. Lakka voi myös vuosien saatossa halkeilla kovuutensa johdosta. Vaha myötäilee eikä siis halkeile. Vahaa on myös helppo lisätä.
Tärkeää on myös huomioida, että lakkapinta on verrattain helppo "pinnallisuutensa" takia irrottaa myöhemmin, seuraavan pintakäsittelyn koittaessa. Vahalla on taipumusta imeytyä puuhun eikä sen poistaminen, ekologisesti ainakaan, ole kovin helppoa.
Kemikaalejahan on vaikka mihin lähtöön. Itse olen pyrkinyt etsimään myrkyttömiä (vähemmän myrkyllisiä) vaihtoehtoja.
Jos petsaa esim mäntykalusteen ja käyttää sitten vahaa, ei kannata pyyhkiä kalustetta märällä pyyhkeellä. Siitä tulee laikukas, jos vaha ei ole todella hyvin kiillotettu pintaan. Vahaa on parasta käyttää tummiin puulajeihin, missä itse puun värjäystä ei tarvitse tehdä petsillä.