Voidaanko kauppakirjassa vapauttaa myyjä esim puuttuvien neliöiden suhteen, esim tekstillä
"Ostaja on hyväksymällään tavalla tarkastanut kiinteistön rajat ja sen alueen sekä kiinteistöllä olevan rakennuksen. Ostaja on katselmuksessa todennut kaupan kohteen vastaavan siitä esitettyjä asiakirjoja ja annettuja tietoja".
Voidaanko vaatia ostajaa tarkastamaan myyjän tiedot, koska lain mukaan myyjän tulee antaa oikeita tietoja.
"Ostaja on hyväksymällään tavalla tarkastanut kiinteistön rajat ja sen alueen sekä kiinteistöllä olevan rakennuksen. Ostaja on katselmuksessa todennut kaupan kohteen vastaavan siitä esitettyjä asiakirjoja ja annettuja tietoja".
Voidaanko vaatia ostajaa tarkastamaan myyjän tiedot, koska lain mukaan myyjän tulee antaa oikeita tietoja.
Vastaukset 7
Vanhimmat
en tiedä miten oli kauppakirjas,mut joutu myyjä antaa hinnanalennusta puuttuvist neliöist. Kannattais tarkistuttaa jos epäilee neliöitä ennen myyntiä, siis mittautaa viralliset neliöt. Myyjä voi laittaa kauppakirjaan merkinnän, vaan en tiedä toimikoo käytännössä joa riita tulee....
Myyjä vastaa aina antamistaan tiedoista, aina. Ja on vastuussa niiden paikkaansapitävyydestä. Myyjän velvollisuus on antaa kaikki olemassaolevat tiedot jotka voivat vaikuttaa kauppaan. Kertomatta jättäminen on yhtä paha kuin valehtelu.
Tuo on selvästi sanottu asunto- kiinteistökauppa laissa, MUTTA et oikein lukennut ensimmäistä viestiä, jossa kysyttiin, voiko myyjän vastuuta
pienentää noilla kauppakirjaan merkityillä pykälillä. Jos spesifikoituja puutteita/vikoja kauppakirjassa niin niistä ei tietenkään vai valittaa jälkikäteen, mutta kohta "ostaja todennut kohteen vastaavan siitä annettuja tietoja", eli tämä tarkoittaisi sitä, että myyjän antamat tiedot pitäisi tarkista, eli myyjä ei olisi vastuussa vääristä neliöistä esim.
Kyllä tuolla lailla voidaan toimia. Mutta myyjä vapautuu vain sellaisesta, mikä voidaan katselmuksessa havaita. Puuttuvat neliötkin tulee hyväksyttyä, jos puuttuvia neliöitä on niin paljon, että taulapääkin tajuaa asian.
Oikeudessa on ammattilaiten taholta todistettu, että hekään eivät voi silmämääräisesti arvioida
pinta-aloja kovin tarkasti saati sitten muut.
Millainen on oma arviointi kykysi jos esim.
kyseessä oli ilmoitettuna 1000m2 kiinteistö jaettuna useampaan osaan/kerrokseen ja siitä puuttuisi 100m2.
Eikös myyjä ole lainmukaan velvollinen antamaan oikeita tietoja.
Jos olet ostanut omakotitalon niin siinä oikeiden neliöiden ilmoittaminen ja laskeminen on hankalaa. Kellaritiloja ei lasketa (liian matalaa/ei isoja ikkunoita) ja yläkerrassa kaikkia alle 160 cm ei kuulu viralliseen huoneistoalaan.
Totuus on, että kun ostat talon, ostat kokonaisuuden!! Et neliöitä, kuten kerrostalossa.
Unohda koko juttu, et tule saamaan rahaa takaisin. Turha vaiva!
Laki ei tunne kokonaisuutta vaan numeeriset faktat.
Jos esim. kiinteissä pitäisi olla varastotilaa 500m2 mutta jonka olit ajatellut esim. vuokrata, sitten huomaat 100m2 puutteen tästähän seuraa pienemmät vuokratulot.
Toiseksi, netistä löytyy monta esimerkkiä omakotitalojen neliömäärien puutteista ja aina on myyjä joutunut korvaamaan, toivoisin sinun lukevat lakikohdat kiinteistökaupasta.