oravan-

noin

Onko kenelläkään tietoa miten oravan nahat pitäisi käsitellä että ne voisi myydä ja onko tietoa kuka niitä ostaisi sekä paljonko niistä maksetaan?

7

4380

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enska

      Minä olen nylkenyt oravat samoin kuin muutkin, eli takaapäin (kinterestä toiseen halki). Vanha tapahan on oravalle nylkeä edestäpäin, eli alahuulesta eturaajojen väliin yltävästä viillosta alkaen.
      Itse en ole myynyt nahkoja enkä tiedä hinnoista, mutta huonot taitavat olla. Olen joitakin oravia nylkenyt ihan koristeeksi ja käsitellyt ne Eulan-liuoksella (eläintentäyttäjät käyttävät samaa ainetta, samoin teollisuus villan käsittelyyn etteivät koit syö). Liuosta myy ainakin Lietsala Tampereen puolessa, osoite on Metsästäjä-lehdessä eläintentäytäjien ilmoituksissa.
      Taanalle vedetty nahka kuivuu asuinhuoneen kuivuudessa ja lämmössä helposti. Häntään olen työntänyt rautalangan että se ei kutistuisi liikaa, se pitää vain ottaa pois ennen kuin häntänahka kuivuu liikaa ja kiristyy langan ympärille.
      Jos aikoo myydä nahkoja niin riittää pelkkä kuivaus, ostajien osoitteita on jonkus Metsästäjässä.

      • Hunting you

        samaa sairasta tappamista.
        Menee jo naurettavaksi.

        Teille näyttää olevan ihan sama mikä siellä aseen toisella puolella liikkuu, kunhan saa vain tappaa.
        Hyi vittu olette etovia.
        Eläinparat, karma kostaa teille sadistiset tappajat takaisin.


      • ööölkkkki
        Hunting you kirjoitti:

        samaa sairasta tappamista.
        Menee jo naurettavaksi.

        Teille näyttää olevan ihan sama mikä siellä aseen toisella puolella liikkuu, kunhan saa vain tappaa.
        Hyi vittu olette etovia.
        Eläinparat, karma kostaa teille sadistiset tappajat takaisin.

        höpö höpö-eettisin vaate ja turkis on luonnonturkis,itse olen tosin nylkenyt myös vanhan pystykorvani ja nyt nahka lämmittää pojan poikani käsiä.


      • Anonyymi
        Hunting you kirjoitti:

        samaa sairasta tappamista.
        Menee jo naurettavaksi.

        Teille näyttää olevan ihan sama mikä siellä aseen toisella puolella liikkuu, kunhan saa vain tappaa.
        Hyi vittu olette etovia.
        Eläinparat, karma kostaa teille sadistiset tappajat takaisin.

        Älä sahtana sano toistakertaa. On kuule oravan metsästys ajat ja niitä saa tappaa. Sinäpä vastustat vaikka mitä taidat ite olla sellanen saastanen ituhippi joka valittaa eläinten tappamisesta. Me metätetään niitä turkin vuoksi. Lopeta sr perseily...


    • ???

      Tohon toteisin sen vaikka ei olekaan metsästys kokemusta niin isä ukko sanoo että että mitä järkeä oravan nahkoja kun niistä esi saa omiaan takasin kun joutuu tekeen hommia enemmän kun saa voittoa..

    • lämminkukko

      Saahan oravan nahasta, oivan lämmittimen. Nylkee tuppeen, parkitsee pehmeäksi, kääntää karvan sisäänpäin ja laittaa paikalleen. Hauskemman näköinen jos nylkeminen alettu leuanalta ja häntä jää päähän heilumaan. Isommille voi tehdä, näädän nahkasta.

    • Anonyymi

      Perimätieto kertoo että saksalaiset ostivat toisen maailmansodan aikana oravannahkoja ja tekivät niistä kaasuttimen kalvoja . Pula-aika Saksassakin vai lieneekö ollut hyväkin materiaali . Tietääkö kukaan onko oravamoottoreita käytetty Suomessa ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1243
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1027
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      417
      666
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      46
      607
    7. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      564
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    10. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      553
    Aihe