Sain tuossa läppärin , jossa kiintolevy formatoitu. Nyt pitäis saada laitettua siihen käyttis, mutta mokoma ei ala lukemaan winukan asennus cdtä...ilmeisesti ei tunnista tuota cd asemaa?? mikä avuksi???
Tyhjään koneeseen käyttis
????
473467
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 47
Vanhimmat
menisit biosiin ja laittaisit koneen käynnistymään ensin CD-asemalta ja sit vasta kiintolevyltä..? Se vois sillon lähtee pyörittään suoraan CD-asemasta sitä asennuslevyä..
Kyllä on biossi rukattu mutta ei ala asentamaan!!
ongelmahan on ilmeisesti se, et kone ei tunne koko CD-asemaa. Minkä käyttiksen meinasit laittaa? Itellä ollut joskus sama ongelma olikohan win 95:n kanssa..
...pitäisi asentaa. sain siihen tuon dossin asenneltua mutta sihen se taas tyssää. mitähän tunne disketille laittais?? eli disketti aseman tunnistaa ja kovon mutta ei tuota cd asemaa
Laita ekaksi käynnistyslaitteeksi cdrom.
Katsele ruutua tarkkana, kun käynnistät, siinä kerrotaan millä näppäimellä pääset biosiin(setup)
Päivittyy viestit näkyville senverran hitaasti, että tulee kirjoitettua turhaan. Ja myös hidas olen kirjoittamaan.
ei lähe winukka asentumaan
tehtyä käynnistyslevykkeen..http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm
...sitäkin...mutta ei lähe suoraan pyörimään ja dossin kautta sanoo että ei voi suorittaa dossissa?!?
laitat CD:n koneeseen, meet dossiin, siellä C:n juuren, kirjotat d: ja sit dir? vai herjaako se ton d: jälkeen jotain et "asema virheellinen"?
invalid drive specification
tulee kun d: asemaa tarjoaa, C: ja A: toimii...
Joo, ei se kyl sit haista sitä D-asemaa. Sun pitäis jostain saada se käynnistyslevyke. Sieltä sais siirrettyä c-asemalle ne command.- ja muut jutut, jotta kone tajuais sen d:n.. multakaan ei löydy kuin 95:en käynnityslevyke. Oisin voinu ne käskyt lähettää vaikka sähköpostilla, niin olisit kopsannu ne levykkeelle..
Windows tekee eräänlaisen virtuaalisen aseman, johon se lataa väliaikaistiedostoja asennuksen aikana. Riippuen kiintolevysi osioinnista voi CD - aseman tunnus olla D, E tai F, joskus olen nähnyt myöskin G:n. Asennuksen jälkeen CD - aseman tunnus palautuu taas "normaaliksi" eli kiintolevyn jälkeen seuraavaksi vapaaksi kirjaimeksi.
Sun pitää saada koneesi käynnistymään dossiin ja mukana pitää olla tuki cdrom-asemalle.
Win95:n startup-korppukin osaisi tuon. Kun kone on saatu käyntiin cdrom-tuella, sitten voi asentaa vaikka sen w98:n. Taisi vielä tarvia autoexec.battiin ylämuistin käyttöönoton, mutta tuo muistikuva alkaa olla jo vähän himmeempi.
Win98:n romppu ei ole vielä boottaava.
nyt löytyi ajuri tuolle cd asemalle, mutta onko siitä mitään hyötyä??miten sen tuonne tyrkkään? niin ja mistäs tuommoset mscdex.exe filut sais??
nyt on dossi ja cd ajuri...entä sit...
merkit vielä kun sais näkymään. Eli mitehän nuo [] merkit sais näkyville ei tule normaalilla ctrl alt yhdistelmillä. varmaan joku kiinalainen näppis kun ei tunnista?
Olet siis jo saanut koneen dossiin.
Ja näppiksen lukuun koneesi käyttää ilmeisesti jotain englanninkielistä koodisivua, no ei muuta kun näpyttelemään shift alhaalla kaikki ääkkös- ja ylärivin näppäimet läpi, kyllä ne merkit yleensä kaikki löytyy (paitsi äät ja ööt - niitä et dossissa kyllä taida tarviakaan).
Toi mscdex.exe löytyy kyllä käynnistyskorpulta tai sitten windows\command-hakemistosta. Sinnehän et nyt taida päästä...
Onko sulla siis windows95:n tai 98:n käynnistyskorppu?
Hae tuolta Win98 käynnistyslevyke:
http://www2.verkkogurut.com/tiedostot.php?Dir1=Muut&Dir2=Bootdisk
Tuolla Win98 asennusohje:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000301&posting=22000000005784233
pitäisikö jotain tapahtua, kun tuon boottilevyn tyrkkää sisään?? ei? ja dossin kautta tuo ei sitä avaa?
tapahtua, kun se boottilevy on valmiina korppuasemassa kun käynistät koneen uudestaan. Sitten vaan noiden edellisen antaman ohjeen mukaan ryhdyt asentelemaan.
niin ei vielä tainnut löytyä sellaista gurua joka tältä istumalta osais kertoa mitä tehdä.
että siitä gurusta pitää sitten maksaa...
Olet varmaan kokeillut, mitä Linuxin kanssa tapahtuu?
Paha sanoo, kun ei pidä konetta hyppysissä, että mikä mättää. Raahaa värkki jonkun nörtti tutun kotio ja komenna tyyppi töihin. Taikka vaan rauhallisesti alat ihan itte tutkimaan, että mikä v...u siihen on menny kun ei lähde toimimaan.
kun siihen olisikin se v...tu mennyt niin tietäisin mitä sille tehdä! =) Mut nyt kun kyse on näistä tietohärveleistä, niin paha mennä mitään sanomaan, kun ei onnaa niin ei. Eli nyt on tilanne tämä tein tuossa omalla koneella ms-dos levyn, siis formatointi valikosta...kai sekin käy? jeps...sitten löysin nuo cd aseman ajurit ibm:n sivuilta, mutta kappas asennus tyssää siinä siihen kun ei taas ala asentamaan kovolle sitä valittaa vaan jotain? eli kovo muuten kyllä pelaa ja sinne saa siirrettyä tavaraa korpulta. tuota boottilevyä kokeillessa se ei ilman dossia sano mitään,tai sanoo jonkyn not system disk...plaa plaa... dossi ei taas avaa tuota bootxx.exe tiedostoa? mitähän kokeilis seuraavaksi? VASARAA?? NYRKKIÄ?? PUDOTUSTA KATOLTA?
kokeilla tietotekniikan alkeiden opiskelua?
siiten kun nuo alkeetkin sinulla varmaan hallussa, että mitä kannattais tehdä?
No mutta onpas sulle pulma kehkeytynyt. Omat aivosolu varantoni ovat kovin rajalliset, mutta nakkaan postia eräälle hepulle joka näpelöi koneita sormet solmussa joskus jopa yötäpäivää, ehkä hän kykenee avittamaan jahka töistä kotiin ehtii. Älä luovuta...
Koetan tiivistää:
tarvit korpun, jolla pystyt käynnistämään koneesi dossiin. Sellainen on esim. w98:n tai w95:n käynnistyskorppu. Kuka tahansa, kellä on toimiva w98/w95 voi luoda sulle tuon. Korpulla voit sitten käynnistää dos-tilaan, joka tunnistaa myös cdromin. Asennuslevy koneeseen ja kirjoitat vilkkuvan kursorin perään d:
Ja enteriä perään. Jos rivin alkuun muuttui d:\> olet päässyt cd-levylle. kirjoita sitten asenna tai setup ja enteriä perään.
http://www.experts-exchange.com/Operating_Systems/MSDOS/Q_20921559.html
Tuolla on melko hyvä selvitys toimenpiteistä, jos sulla ei ole tuota cdrom-tuella varustettua startupdiskettiä.
Ja täällä lisää.
http://www.techadvice.com/w98/S/Startup-Disk_w98.htm
Ei satu tuttavapiirissä olemaan ketään, jolla olis win98? Lähimmästä atk-liikkeestä kysymään, josko lainaisivat start-uppikorppua (vois löytyä vielä arkistoista).
ja kumarrus!
levyke 98 käynnistys levyke.
http://www.kumilenkki.com/artikkelit/4
,mutta kun cd asema ei vielä toimi.
98 käynnistys levyke. tuo tehään sulle vaikka liikkeessä missä on huolto.
jos tuo ei auta kiikuta läppäri huoltoon ja asennuta xp pistävät sen biosista buutamaan koneen cd - asemman puolelta ja ajavat xp ohjelman sisään ... jos kone sen muuten kestää c-aseman koko ja muistin huomioon ottaen.
..............
olet sinne w98-käynnistyskorpulle laittanut CD-asemasi ajurit ja ajureihin sitten oikeaoppiset viittaukset CONFIG.SYS ja AUTOEXEC.BAT tiedostoihin?
Ei se CD-asema muuten toimi.
Automaattinen CD-aseman löytyminen tuli muistaakseni vasta ihan viimeisiin 98SE-versioihin ja siitä uudempiin ja systeemisi mitä ilmeisemmin on vanhempi.
http://appro.mit.jyu.fi/2003/kevat/laitteistot/demot/demo3/
...vielä uupuu. Senkun jostain saisikin!
http://www.bootdisk.com/
ei lähde sitä pyörittämään... ja dossin kautta sanoo että ei pyöri dossissa
näin: uusi/tyhjä korppu koneeseen ja sitten käynnistä lataamasi boot98se.exe.
Mitä kertoo kone, eikö mene korpulle?
Millä windowsilla latasit ja käynnistit?
Uhrasin juuri yhden korpun tieteelle ja teetin tuolla systeemillä yhden käynnistyskorpun - se kirjoittaa sitä juuri.
Sain koneeni käynnistymään dossiin, latasi muistiin cdaseman ajurin (!?), herjasi vähän c:aseman tiedostojärjestelmästä (ntfs) ja loppujen lopuksi komentokehoite jäi vilkkumaan A:\>
Siihen vaan D: ja enter perään, niin pääsin romppuasemalle (joka oli tyhjä...), levyä sisään ja uudestaan D: johan aukesi D:\>
Sisällön näki kirjoittamalla dir/p (toi p näyttää sivullisen kerrallaan, muuten ei ehdi lukea kuin viimeisen näytöllisen).
Jos koneessa olisi ollut win98:n asennuslevy, olisin voinut kopioida asennuskansion kovalevylle tai käynnistää asennuksen kieliversiosta riippuen asenna/setup ja enter.
Toivottavasti tämä auttoi, nyt taitaa tältä illalta riittää.
Tee siis tuo korppu sillä koneella, jolla sen imuroitkin (www.bootdisk.com) ja sitten kun se on tehty, käynnistät sen läppärisi sillä korpulla.
Oletko täysin varma siitä ettei cd-asemasi ole viallinen?
viallinen cd-asema. Lähes 100 % varma siitä.
että se ei toimmi noilla ajureilla.
Siltä jolta on saanut läppärin niin pitäis olla korppu jossa on cd-aseman ajuri.
tälläsiä mieteitä tässä nyt tulee kun olen semoseenkin törmännyt kun on formatoinut koneen niin sitten se ongelma alkaa kun pitäisi saada cd asema toimimaan. ei ajureita saa koneelle vaika kuinka hakee ja kokeilee.
ota se kännistys korpu nyt liikeestä vaikka tai netistä ja yritä sillä nyt siihen se cd tuki saada ja sitten siellä cd asemassa pitää olla valmiiksi se käyttis.
jos ei onnistu niin kiikuta läppäri käytiksen kera huoltoon .
Samankaltaisia aatoksia on tullut mun pollaan kans, että kone on museo kamaa, cd-asema on särki taikka itse win98 on jotenkin viallinen.
-Eli millainen on tuo saatu läppäri?
-Onko kone varmasti ehjä?
-win98, oma vai kopion kopion kopio?
-Miten kone on putsattu, hellästi vai kirveellä?