Ongelma ulkoisen kovalevyn kanssa

Juha

Minulla on kannettavassani ulkoinen 250 gigan Maxtor OneTouch -kovalevy. Olen jakanut sen kahteen osioon. Eilen kun jälleen laitoin levyn kiinni FireWire-piuhalla läppäriin, ei toinen levyn osioista ollutkaan enää käytettävissä. Windows herjaa seuraavasti: "The disk in drive X is not formatted. Do you want to format it now?". Windowsin oma Disk Management kertoo että ko. osio on "Healthy" mutta että siinä ei ole File Systeemiä. Tuon kovalevyn toinen osio toimii moitteettomasti. Koneessani on Windows XP Pro.

Tuolla toimimattomalla osiolla on noin 50 gigaa valokuvia matkoilta, juhlista yms., jotka kovin mielelläni haluaisin pelastaa. Olen kaikista neuvoista ERITTÄIN kiitollinen!!!

5

861

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni on ollut samankaltaisia ongelmia Maxtorin aseman ja yli 160 Gt levyjen kanssa, kun asema on ollut kiinni Firewire-piuhassa. Varsinaista ratkaisua ongelmaan, joka taitaa olla Windowsin jossakin osassa, en ole löytänyt, mutta vaihtamalla levyn kiinni USB-väylään sain käyttöön koko levyn ongelmitta.

      • Juha

        Kiitos vinkistäsi. Valitettavasti ei auttanut asiaa mitenkään... Onko muita vinkkejä mitä kannattaisi yrittää?


    • juu

      Kannattais mennä sinne levynhallintaan ja klikata kakkosella sen osion päällä mikä ei näy. Siitä ominaisuudet, työkalut, virheentarkistus ja etsi, sitten siitä täppä jompaankumpaan ruutuun, kokeile kumpaakin vaihtoetoa tarpeen mukaan.

      • edelliseen

        Ainiin en tiä toimiiko ulkoisen kovon kanssa kun niista ei oo kokemusta mutta kokeillahan aina voi...


    • paskaa

      Mulla ja kaverilla identtiset koneet. mun maxtor 200 gb hajonnut 2 kertaa, nyt odotellaan kolmatta huollosta vaikka ei sekään kestä ja kaverilla paukahti kanssa. mun edellinen kovo pamahti samana päivänä ku iskin sen koneeseen kiinni, taitaa olla merkin vaihto seuraava operaatio

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe