Riittää valiseinien tekoon pelkkä normaali kipsilevy vai kannattaako laittaa tuota erikois kovaa levyä?
Kipsilevy vs EK kipsilevy
10
14938
Vastaukset
- Kva
Itse laitoin kaikkiin seiniin EK:ta.
On muuten materiaaleilla eroa kuin yöllä ja päivällä.
Jos teillä ei ole lapsia, niin voihan sitä tavallistakin kipsilevyä käyttää, mutta aikamoista kuhtua se on. Pienestäkin ja omasta mielestä olemattomasta kolhusta tavallinen kipsilevy voi mennä rikki. EK enemmän "puumainen". - EK:ta
aina laitetaan ek:ta väliseiniin . tavallinen ei kestä
- puhu
potaskaa! Minkäköhän tietotoimiston kautta tuollaisen tiedon olet saanut?
Tavallinen kipsilevy todellakin kestää väliseinässä, ei se mitään pahvia kuitenkaan ole. Itse laittaisin väliseiniin normaalia ja kosteisiin tiloihin EK:ta.
- peukku68
tavallinen riittää väliseinään ellei rakenteessa jotain poikkeavaa joka vaatii kovempaa. ek on sitten pesutiloihin ja moni laittaa porrasseinään ja keittiöön. makuasia on sitten kenen levyä laittaa eroa työstössä ja levyn ehjänä pysymisessä on runsaasti.
- RakMK
EK EI ole mitään pesuhuonelevyä. Sitä varten olemassa oma, varsin kallis kipsilevylaatunsa (ei kaikilla valmistajilla, mutta Gyprocilla ainakin)
Pesuhuoneen seinät sitäpaitsi tehdään kivestä eikä mistään levystä pl. akuankkatalot.
Jos levyä on pakko kosteassa tilassa käyttää, niin valikaa edes kaakeliluja.
- Rintsikka
Itse laitoin kaikkialle EK:ta kun on lapsiakin ja hintaero ei koko konkurssissa ole merkittävä.
- Rak suunn
ehdottomasti, ei tavallista kipsilevyä voi oikein käyttää.
- RakMK
Hintaero on 40%, mutta käyttöominaisuudet 100% parempia!
EK laatu kestää ihan eri tavalla mm. kiinnityksiä, rajumpaa käsittelyä ja lisäksi se on massiivisempi eli eristää ääntä paremmin. Joten älä edes mieti, jos aivan pikkurahasta tee tiukkaa.- yks vaan
itse laittaisin ek:ta paloturvallisuudenkin kannalta parempi ratkaisu...
- Remonttikohteessa
yks vaan kirjoitti:
itse laittaisin ek:ta paloturvallisuudenkin kannalta parempi ratkaisu...
näin: Entisten lastulevyjen päälle normaalikipsilevyt siten, että saumat ei tule samalle kohtaa lastulevyn kanssa. Tuo lastulevy toki mukavasti tukee tuota ja mitään ongelmia ei ole ollut. Jos pelkkä kipsilevy olisi tullut niin olisin luultavasti laittanut EK:ta... Ainoa ongelma tuossa oli, että asennusvaiheessa tuohon levyyn tulee kulmiin helposti vekkejä. BTW, tuohon lastulevyn (ja muidenkin seinien) päälle on olemassa gyprocilla vielä ohuempaa (olikohan 9mm)ja 900 leveetä levyä, mutta itse laitoin tuosta normaalista 13mm paksusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917395- 373927
- 453490
- 2332703
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402632- 402423
- 1292359
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292249Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202158- 451942