Kertokaa Colliesta

Hei, haluaisin löytää meille sopivan koirarodun. Sekarotuinenkin käy.
Me haluttais n.50 - 65 cm korkea, säyseä, peloton ja ystävällinen koira.
Olen ajatellut Collieta.
Jos joku voisi valaista omia tai ystävien kokemuksia kyseisestä rodusta, oisin kiitollinen.
Meillä on jo kaksi alle vuoden ikäistä kissaa 10- ja 13-vuotiaat ihmislapset.
Meitä kiinnostaa myös muut vastaavat rodut.
4207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Collie on tosi mukava ystävällinen koira.
Luonteissa kyllä löytyy arkuutta .Moni on kyllä
luonnetestattu ja tuloksia kannattaa tutkia.
Suomen Collieyhdistyksen sivuilla kannattaa
käydä tutustumassa kyseiseen rotuun ja sieltä
löytyy myös alaosastot ja myytäviä pentuja.

Äänestä

Itselläni kaks pk collieta, 3v lapsi ja kissa. Kaikki tulevat hienosti toimeen keskenään.
Colliet ovat vähän arkoja, ei kuitenkaan niin arkoja kuin sheltit, mikä on kanssa aivan ihana rotu lapsiperheeseen. Collien vatsa on aika herkkä joten ruokavalioon kannattaa kiinnittää huomiota.

Äänestä

Ihania koiria :) Collie saattaa tosiaan olla arka ja varauksellinen,mutta ainakin meidän toisesta colliesta tuli vanhemmiten rohkeampi. Lapsien kanssa tulevat oikein hyvin toimeen, itse oli 6v. kun ensimmäinen meille tuli. Meidän koirilla oli kyllä paimennusviettiä jäljellä ja niinpä ne usein kävivät näykkimään puntista esim. jos joku juoksi. Hyviä vahteja olivat meidän koirat, välillä kovia haukkumaankin. Meidän vanhempi haukku tottui elämänsä aikana vaikka minkälaisiin kotieläimiin, vaikka alussa se oli ainoa lemmikkimme.
Narttu oli ainakin meillä helpompi tapaus kuin uros, vaikka kilttejä olivat molemmat.
Komeita, ystävällisiä ja luotettavia ystäviä :) Nyt molemmat ovat jo koirien taivaassa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeaa rotua etsivä kirjoitti:

Hei, haluaisin löytää meille sopivan koirarodun. Sekarotuinenkin käy.
Me haluttais n.50 - 65 cm korkea, säyseä, peloton ja ystävällinen koira.
Olen ajatellut Collieta.
Jos joku voisi valaista omia tai ystävien kokemuksia kyseisestä rodusta, oisin kiitollinen.
Meillä on jo kaksi alle vuoden ikäistä kissaa 10- ja 13-vuotiaat ihmislapset.
Meitä kiinnostaa myös muut vastaavat rodut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu