Koirakamut

Olen tässä mietiskellyt yhtä seikkaa. Minulla ja poikaystävälläni, sekä kahdella ystäväpariskunnallamme on uroskoirat samasta pentueesta. Veljekset ovat pian viiden kuukauden ikäisiä, ja usein pääsevät leikkimään toistensa kanssa. Leikki on välillä melkoisen rajunkin näköistä painia, kun nahistelevat toistensa kimpussa =P Olenkin pohtinut, kuinkahan tulevaisuudessa, kun nämä jässikät kasvavat? Onko mahdollisuus keskinäisiin riitoihin pienempi kun saavat tavallaan "kasvaa yhdessä"? Ja yleensäkin suhtautuminen muihin koiriin, onko hyvä että pentu jo pienestä tottuu kanssakäymiseen muiden koirien kanssa, ja onko todennäköisempää ettei se isonakaan sitten ärhentele muille?

1

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mappe

      ja yhdellä tutullani on veljekset. Tavattiin usein kaverusten ollessa alle vuoden ikäisiä ja silloin olivat parhaat kaverukset, painivat jatkuvasti, rähisivät jä ähisivät mutta leikkimielellä. Veljesten tullessa reilun vuoden ikäisiksi tuttuni otti toisen koiran ja tämän jälkeen veljesten kaveruus loppui. En tiedä oliko se mustasukkaisuutta vaiko tavallista murkkuiän tuomaa uhmaa, mutta siitä ei ole päästy yli vieläkään. Nykyään(pojat 5v.) harvoin tavatessaan eivät sentään käy toistensa kimppuun mutta kyräilevät kuitenkin toisiaan.
      Muiden urosten kanssa koirani on tullut suht hyvin toimeen, tietysti äijäilykaudella piti uhitella samanikäisten urosten kanssa mutta sekin alkaa olla jo ohi.
      Tälläinen kokemus meillä, joka ei suinkaan tarkoita etteikö teillä veljekset pysyisi kaveruksina, mutta kannattaa varautua myös ei niin kaverilliseen tulevaisuuteen...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10936
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10399
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5841
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4654
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3146
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3135
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1943
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1528
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1360
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1294
    Aihe