mikä ois järkevint ostaa: ak-47 beta spetsnaz, joka on hyvässä alennuksessa, mp5 a4, mp5 a5 vai famas SV (sekin alennuksessa). mul on nyt 340 euroo, joten se riittää noihin kaikkiihin.
ite oon aika paljo ajatellu mp5 a4.
kertokaa teijän mielipiteenne!!!
ite oon aika paljo ajatellu mp5 a4.
kertokaa teijän mielipiteenne!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä järkeä kysyä meiltä mikset itse valkkaa?? ei me olla valkkaamaan sun aseita
Aina saa kysyä!!
faMASTA EI AINAKAA KANNATA IHA PASKA
Lähdetään taas siitä liikkeelle, että haluamasi ase on Maruin valmistama. eri valmistajien välillä on joskus paljonkin laatu eroa, mutta ei siitä tässä sen enempää.
ak-47beta valmistetaan typ3:sen boxilla, akkuna tässä käy largetype ja aseenmukana marui ilmoittaa tulevan skirmi-lippaan.
mp5a4 valmistetaan typ2:sen boxilla, akkuna on largetype ja mukana tulee 50:n vetoinen lipas.
mp5a5 on "veljensä"a4:sen mukaan type2:sen boxilla valmistettava, akkuna on minitype ja mukaan tulee 50roundin lipas.
Famas SV sisältää type1:sen boxin, akkuna nielee largetypeä ja sisältää vakiona 60roundin lippaan.
Huomattavaa famasissa on, että se valmistetaan muita vanhemmalla EG560 moottorilla. Kaikissa muissa tämän viestin aseissa on EG700 moottori.
EG560 moottoria ei juurikaan ole muissa maruin aseissa.
Muutamia asioita:
Boxilla tarkoita tässä aseen sisällä olevaa rataskoteloa johon liittyy osittain moottori ja mäntäkoneisto. Yleistäen maruilla type3:sen boxi on ollut kestävyydeltään paras ja type1:sen boxi taasen ehkä harvinaisin. näin ollen type1 boxiin tai boxeja varaosien saanti voi olla vaikeampaa. lisäksi viritys osien saanti famasiin voi olla hankalaa.
Akun kokona largetype on varaukseltaan isompi kuin mini-type tai ak-type. tämä vaikuttaa ainoastaan jos pelityylinä on käyttää paljon kuulia. kylmällä minitype tuppaa loppumaan nopeammin.
skirmi-lipas on tekniikaltaan erilainen, kuin "normaalit" lippaat joissa kapasiteetti on n.50-70kuulaa. skirmiin mahtunee n.200-300 tyypistä riippuen. Henkilökohtaisesti en antaisi lipaskoon määritellä aseen ostossa mitään. lippaita saa kuitenkin ostettua varaosina haluamansa kokoisia.
-Vokkie-
Ja tähän perään vielä linkki toiseen ketjuun:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000029&conference=4500000000001292&posting=22000000010168576
Kiitän Vokkieta jälleen tämän ketjun esilletuomisesta, ettei se vaivu ikuisiksi ajoiksi unholan syövereihin...
spetnazisi on hi-cap ja hyvä ase muuteki (kokemusta)