pitäisikö pöytäkoneen tuulettimen pyöriä koko ajan? onko prossun tuuletin se koneen takana pyöreästä aukosta näkyvä?
tuulettimen käynti??
tietämätön...
2718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Riippuu kai emolevystä. Joissain tuulettimen nopeus riippuu kuormitusasteesta ja joissain nopeus on vakio. Koneen takana on virtalähteen tuuletin sekä mahdolliset kotelotuulettimet.
Prosessorin tuuletin on yleensä kiinni prosessorin siilissä.
Prosessorin siili on puolestaan kiinnitetty itse prosessoriin.
Prosessori on yksi komponentti emo levyllä.
Emolevy on yleensä kotelon sisällä olevista levyistä se suurin, ja sen tunnistaa siitä, että kaikki muut laitteet liittyvät emolevyyn.
"Kotelo" on peltinen laatikko joka ympäröi emolevyä ja muita laitteita.
Kotelon sisällä olevat laitteet tuottavat lämpöä, minkä vuoksi kotelossa pitää olla jonkinasteinen tuuletus. Yksi tapa toteuttaa kotelontuuletus on käyttää puhaltimella varustettua "virtalähdettä".
Virtalähde on käytännössä muuntaja, joka muuntaa sähköverkosta saatavan 230 VAC muotoisen virran tietokoneelle kelpaaviin muotoihin. Suurimmassa osassa virtalähteitä on puhallinjäähdytys.
Virtalähteen tunnistaa siitä, että se kytketään suoraan sähköverkkoon, muista laitteista ei ole mitään yhteyttä sähköverkkoon, muuten kuin virtalähteen kautta.