Hei! Minä ja muutama muu ranskankielen opiskelija olemme suunnitelleet opintomatkaa Ranskaan. Matkalle olisi lähdössä 16-18 vuotiaita nuoria ja opettaja. Haluaisinkin tiedustella, tiedättekö te joitakin edullisia lento-yhtiöitä, edullisia majoituspaikkoja, joiden läheltä olisi hyviä kulkuyhteyksiä. Haluaisin tietää myös, kuinka olisi edullisinta matkustaa Ranskassa (metrot, bussit). Olemme suunnitelleet tekevämme matkan vuoden päästä syksyllä. Onko syksy hyvä ajankohta?
Meidän täytyy kerätä itse rahat, joten siksi olisi mukava saada tietää edullisista vaihtoehdoista.
Kiitos vastauksista!
Opintomatka
3
290
Vastaukset
- Ciampino
Halvin lento on Ryanairilla:
Tampere - Frankfurt/Hahn
ja edelleen joko reittibussilla TRIERiin (D) tai Luxemburgiin. Molemmat ovat Ranskan rajalla - junalla pääee edelleen Ranskaan minnevaan.
Tilausbussilla tekee mukavan kiertomatkan vaikka Strasbourgiin.
Lento maksaa noin 80€ menopaluu veroineen, bussi Luxemburgiin alk. 10€ menopaluu. Majoitus retkeilymajassa on kohtuuhintainen, mutta esim. Trieriin en saanut syyskuuksi enää paikkoja huhtikuussa.
http://www.hahn-airport.de/default.aspx?menu=by_bus&cc=en
http://www.ryanair.com/site/FI/- lennot
http://www.ebookers.fi/afo/flights/step1.html?VERSION=FI&LANG=FI&COM=FI_GOOGLEFLIGHTS
http://www.pallontallaajat.net/interrail/lentoreili.php
http://www.travelstreet.com/transport/BookXpress_Hitchhiker/selectie.cfm?parameter=
http://www.whichbudget.com/fi/
Majoitus-katso vastaus kohdasta Hostelit
http://www.kilroytravels.fi/Eurooppa/Majoitus.htm?acctype=low
http://www.pallontallaajat.net/interrail/majoitus/
- ja muu linkkitieto
http://www.raahe.fi/koulut/lukio/kansainvalisyys/strasbourg.html
http://www.ek.fi/ek_suomeksi/tulevaisuusluotain/aikataulu.php
http://193.209.217.5/in/internet/suomi/suomi.nsf/NET/041102113121IL
http://www.stadia.fi/palvelut/opintosos/opintotuen_perusteet.asp
onnekasta matkasuunnittelua ja matkaa !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614378KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1493165Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482482Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?502407- 982065
- 241883
- 301616
- 231612
- 1541451
- 341253