Rinnakkaislupa moneen aseeseen?

AsePoju

Elikkä isällä on viisi asetta, kivääri, pienoiskivääri, drillinki, pumppuhaulikko, päällekkäispiippuinen haulikko.

lukee poliisin sivuilla et maksaa 24 e. Tarkottaako se et per lupa, vai jos vien kaikki viisi hakemusta, niin se maksaa yhteensä 24 e?

Toisaalta, tarvinko muuta kuin metsästyskortin, isännän luvat ja nimen alle lupahakemukseen?

6

2656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AndyS

      Poliisin sivuilla lukee niin, että rinnakkaslupa maksaa 24€ ja saman upatyypin samalla kertaa haettu lisälupa 20€. Eli yhteensä tekee 24€ 4 x 20€ = 104€. Suht perseestä moinen rahastus, koska lupaharkinta ei taatusti edellytä viranomaiselta lähes viisinkertaista harkinta- ja tutkimusaikaa yhden aseen lupaan nähden.

      Jos haluat päästä edullisemmin, etkä ota aseita itsellesi pysyvästi, voit tehdä niin, että haet rinnakkaisluvan vain kivääriin tai drillinkin. Tällä luvalla saat sitten lainata halutessasi vapaasti myös muita isäsi aseita. (Ja käytännössä kaikkia muitakin asetyyppejä pl. sarjatuliaseet ja pistoolit/revolverit).

      "Toisaalta, tarvinko muuta kuin metsästyskortin, isännän luvat ja nimen alle lupahakemukseen?"

      Sinulla on lisäksi oltava nimetä paikka, jossa harjoitat metsästystä. Tämä ei tuottane ongelmaa. Allekirjoituksista tarvitset ensinnäkin aseiden omistajan allekirjoituksen, eli tässä tapauksessa isäsi. Mikäli olet alaikäinen, tarvitset vielä lisäksi kaikkien huoltajiesi, eli ilmeisesti myös äitisi, allekirjoituksen, jolla he antavat sinulle luvan hankkia rinnakkaislupa. Tälle on paikka lomakkeessa.

      • AsePoju

        Kiitos sinulle, ja ihan "yli ikäinen" olen :)

        eli siis voin lainata esim pumppuhaulikkoa isältä metsästykseen drillingin luvalla. Mutta pitääkö silloin olla metsällä muuta mukana, kuin drillingin lupa ja metsästyskortti? Eli tarviiko isännän luvan pumppuhaulikkoon mukaan metsälle?


      • AndyS
        AsePoju kirjoitti:

        Kiitos sinulle, ja ihan "yli ikäinen" olen :)

        eli siis voin lainata esim pumppuhaulikkoa isältä metsästykseen drillingin luvalla. Mutta pitääkö silloin olla metsällä muuta mukana, kuin drillingin lupa ja metsästyskortti? Eli tarviiko isännän luvan pumppuhaulikkoon mukaan metsälle?

        Itseasiassa sinulla ei ole pakko olla edes sitä drillingin lupaa mukana, mutta tällöin poliisi voi määrätä sinut käymään esittämässä ko. luvan myöhemmin kyttiksellä. Olikohan nyt viikon sisällä. Lupa kannattaa kuitenkin pitää mukana. Lainattavan aseen lupaakaan ei tarvitse välttämättä ottaa, mutta ei ole sekään ehkä huono ajatus, niin pääsee vähimmällä säätämisellä poliisien ja riistanvartijoiden kanssa.


    • viaras

      veli on kaksitoista ja haluis metsästää onko mahdollista saada hänelle rinnakkais lupa

    • turhaa hörhöilyä

      On mutta sen pitää odottaa kunnes täyttää viisitoista.
      Tosin olisi parempi jos myisitte aseet ja alkaisitte vaikka golfata, se on moderni nykypäivän harrastus.

      • Pallosta päähän

        Joo.

        Sademetsät ja muutkin pusikot vain nurin ja golf-kenttä pystyyn.

        Landella olisi paljon peltoja muutettavaksi golf-kentiksi, jotta möhömahaiset tsadilaiset voisivat tulla sinne huitomaan mailoillaan.

        Paremman puutteessa kiväärin perä soveltuu pallon lyöntiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      272
      45763
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11410
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      225
      10998
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9810
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8648
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      283
      6705
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3385
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3083
    9. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3027
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2943
    Aihe