suoritin=prosessori?

onko suoritin sama kuin prosessori? Mistä tiedän kuinka iso suoritin kohtuullisen vanhassa kannettavassani on? Siinä on käyttiksen asentaminen vähän vaiheessa, että näkeekö sen biossista tai jostain..Ohjekirjassa on kyllä jotain, mistä en oikeestaan ymmärrä mitään.. :) Jos siinä olisi esim 75 mhz, niin voiko sitä lisätä millään tavoin? Ja silloin taitaa win98 olla oikee käyttis, ettei esim 2000..?? Neuvokaa please pöllöä..:)
2328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Suoritin on sama kuin prosessori.

Useimmissa koneissa, käynnistyksen yhteydessä on nähtävissä bios-ikkuna jossa on kaikenmoista tietoa, ja myös se prosessorin nopeus. Luku jonka perässä on MHz, voihan myös olla ilman tuota MHz tekstiä...

Jos prosessorina on 75MHz ja sitä haluaisi nopeuttaa niin keinot on vähissä. Se vaatisi prosessorin vaihtoa ja tuon aikaisissa kannettavissa se prosessori taitaa olla useimmissa juotettuna paikalleen. Lisäksi ongelmaksi muodostuu uuden prosessorin löytäminen (lähes mahdotonta) ja se että koneen emolevy ei tuo paljonkaan nopeampaa, eli saatva hyöty on enintään 30-40% joka ei ole kaiken tuon vaivan arvoista.

Windows 2000 minimivaatimus on 133MHz prosessori, 98SE minimi on muistaakseni 66MHz 486, vai oliko peräti 33MHZ.

Käyttöjärjestelmävaihtoehtoja on toki tarjolla useita. Windowsin eri vaihtoehdot aina 3.1:stä eteenpäin, DOS ja sen uusimmat versiot, Linux jne jne.

Lienee kuitenkin tavalliselle käyttäjälle se 98SE helpoin/turvallisin/tutuin.

Äänestä

Kannattaa ostaa uusi kone, jos on muutamia (useita) vuosia vanhoja kannettava. Koneiden hinnat ovat kuitenkin tippuneet minimiin ja tällä hetkellä 500-1000€ saa ihan hyvän koneen ja semmoisen jota ei tarvitse vaihtaa 2-5 vuoteen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pöllö kirjoitti:

onko suoritin sama kuin prosessori? Mistä tiedän kuinka iso suoritin kohtuullisen vanhassa kannettavassani on? Siinä on käyttiksen asentaminen vähän vaiheessa, että näkeekö sen biossista tai jostain..Ohjekirjassa on kyllä jotain, mistä en oikeestaan ymmärrä mitään.. :) Jos siinä olisi esim 75 mhz, niin voiko sitä lisätä millään tavoin? Ja silloin taitaa win98 olla oikee käyttis, ettei esim 2000..?? Neuvokaa please pöllöä..:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu