mulla on 10 kuukauden ikäinen sakupoika..koirallani on jonkimmoinen rakkovika että se pissailee kun sille puhutaan tai se innostuu tämä ongelma on vaan sisällä ei ulkona. kun torutaan niin se menee makamaan pissaansa ..onko tälle pissailulle mitään keinoa?
koiralla on myös karvattomat alueet kyynärpäissään..missään muualla ei näy karvattomia läikkiä..mistä se voi johtua? polttaako pissa sille karvattomat aukot kyynerpäihin? onko se kasvamisesta johtuva vain ei,kun koira on aika hoikka,ruoka kyllä maistuu.ei koira mikään sairaaloisen laiha ole mutta semmonen hoikka.rupeeko koiralle tulemaan massaa minkä ikäisenä?koira on nytkasvanut pituutta mutta leveyttä ei vielä niinkään.
koiralla on myös karvattomat alueet kyynärpäissään..missään muualla ei näy karvattomia läikkiä..mistä se voi johtua? polttaako pissa sille karvattomat aukot kyynerpäihin? onko se kasvamisesta johtuva vain ei,kun koira on aika hoikka,ruoka kyllä maistuu.ei koira mikään sairaaloisen laiha ole mutta semmonen hoikka.rupeeko koiralle tulemaan massaa minkä ikäisenä?koira on nytkasvanut pituutta mutta leveyttä ei vielä niinkään.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ilopissiä :) yleinen "vaiva" nuorilla koirilla, yleensä menee kai iän karttuessa ohi. Siitä on minun mielestäni turha edes torua, koira itse ei sille juurikaan mitään mahda.
Kyynärpäät "kuluu" kun koira makaa kovalla alustalla, meidän koirallakin on sellaiset "läntit", ei siis vaarallista, tarkkaile silti välillä, ettei iho ole "verillä".. rasvata voit ihan perusvoiteella jos välttämättä haluat.
Massaahan kertyy sit, kun kertyy lihaksiakin.. 10kk ikäinen on vielä tosi nuori, ja nyt vasta voi rueta hissukseen aloittelemaan kunnon liikuntaa, ja sit sitä massaakin kertyy, kun lihasta tulee.. Älä siis huoli, jossain vaiheessa kaipaat vielä sitä vaihetta kun koira oli pieni ja hoikka :D
Kiitti..tää on mun eka puhasrotunen ja "iso" koira niin mä aattelin että ruokinko mä poikaa liian vähän :D kiitti nyt mun ei tarvii miettiä että olisin huono omistaja tai muuta vastaavaa.
Meillä on 1v 6kk uros. Karvattomat alueet tulee tosiaan kun nukkuu lattialla,tummeli on kuulema hyvä siihen. Massaa alkaa tulla vasta siellä 2 vuoden tietämissä,koiralla pitää tuntua kylkiluut, sillon se on hyvässä kunnossa. Jos jalat on suorat ja kasvupatit pienet ja kylkiluut tuntuu,niin koirasi on ihan ok.
Sulla on varmaan aika herkkä koira,jos se ilopissaa.Yritä olla hillitysti sen kanssa,koska koira on tapojen orja.Jos se yhdistää ilon ja pissimisen niin siitä voi tulla pitkäaikanen ongelma.Meillä poika oli ihan sisäsiisti 5kk iässä.
Toivotaan että sisälle pissiminen loppuu,koska vuoden ikänen jo pissii litra tolkulla.
Ilopissiähän se =)
Meilläkin viellä vaikka ukko on jo reilun vuoden, itseasiassa tarkalleen 1,5vuotta (herttima et aika kuluu äkkiä) ilopissit lirahtaa sillontällön ;)
Ja sit ollaan nolona, ku vielläkin lirahtelee "housuun" =)
Muihin taijettiin jo ylempänä vastatakkin.
Massaa(lihasta) saat koiralle hyvällä ruualla ja OIKEALLA liikunnalla! Remmilenkit ei hirveemmin sitä massaa tuota.
Massaa on kuitenkin ihan turha alkaa kasvattamaan 10 kk iässä. Hyvä ruokinta ja liikunta takaa sen ,että massa kasvaa oikealla ajalla ja suhteessa koiran kehitykseen.
Meillä on 1.v 6 kk uros joka painaa 44 kg,mutta on vielä massaton. Eli jos ton kokoselle koiralle alkaa kasvattamaan massaa niin varmaan nivelet on paskana kun koira on aikuinen.
luin taas vähän huonosti aloittajan viesti.
Kiitos että korjasit! =)
Meillä ukko 45kg ja ropiat päälle...roteva on rakenteeltaan, mutta ihan pennun kuikelo ;)
Meillä on 9 v poika ja nyt vaille 8kk pentu ja vanhuksella on kyynärnivelet tehneet tehtävänsä niin karvat poistuneet tältä kohdin.Pennulla on kovettumaa kans tällä alueilla joten karvat tulee lähtemään pois varmaan kun makaavat maassa niin ett kuluu paikat =).Mut tuo pissaasia on jotkin nyt koiran viestintään liittyvää, pelkääkö se, onko ilopissasta kyse vai mikä on hänen tuomansa viesti sen pissan mukana....Etsi netistä sellainen kirja kun Rauhoittavat signaalit ja lukase jospa sieltä apua löytyisi.
koiralla on ollut viltti alustana ja lakanoitakin pari,mutta aina on pissinyt niitten päälle,ja olen pitänyt turhana laittaa mitään koiralle alustaksi kun pissii ne kuiteski päivittäin..onko mitään kangasta tai jotain joka hylkis pissiä eikä imis sitä itseensä? nimittäin pyykkiä kertyy aika paljon jos pojalle jonkun makuualustan laittaa :)
Älä missään nimessä toru koiraa noista liruista,se vaan pahentaa ongelmaa entisestään.
Mitä enemmän toruu sen enemmän se ruikkii,alleen pissiminen on koiralle vahva alistumisele.
Pennut ja nuoret koirat ruikkivat hyvinkin usein vanhempia koiria "mielistellessään" ja sama pätee omistajiin.
Koira tervehtii omistajaa innoissaan ja samalla lirauttaa "Olen iloinen,kun tulit,olen pieni ja kiltti,sinä olet vanhempi ja vahvempi" on suunnilleen se sanoma mitä koira sillä kertoo.
Paras tapa reagoida asiaan on olla kiinnittämättä siihen mitään huomiota,menee ohi ajan kanssa.
Karvat on meilläkin kyynärpäistä poissa melkeen kaikilta,nuo kun varsinkin kesäaikaan kun on kuuma mieluummin nukkuvat kovalla lattialla,joka on viileämpi.
Ainoastaan meidän herra hienohelma,joka nukkuu tyynyn kanssa sängyssä on kyynärpääkarvansa pitänyt.