Muokkasin yhtä kuvaa leikepöydällä ja kun koitin tallentaa, tallennus tuli koko alueesta(pieni kuva ja tausta aluekin tuli mukaan). Miten saan vain sen pienen kuvan tallennettua ilman taustaa? Koitin "maalata" ja silleen tallentaa..
Leikepöydältä tallennus
Ninni
5370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos painat pelkkää PrintScreeniä tallettuu koko ruudullinen.
Mutta pidä ALT-näppäintä pohjassa kun painat PrintScreeniä niin tallettuu vain aktiivinen ikkuna, elikkä se jonka yläpalkki on sininen.
Tuolla saat jo jonkin verran rajattua.
Monet ohjelmat sallivat tuon jo yrittämäsi maalauksen(tai muun ohjelman tarjoaman rajauksen) ja sen jälkeen muokkaa-valikon kopioi komento tallettaa vain merkatun alueen leikepöydälle.
Vie kuva omaan kuvatiedostoosi. Siellä zoomi toimii.
Kokeile onnistuuko näin: klikkaa print screen-mene paint ohjelmaan-muokkaa-liitä-valinta neliö jossa katkoviivoja -muokkaa-kopio-tiedosto-uusi-kyllä-gif muoto-tallenna-kyllä
ja jatkoa vielä muokkaa-liitä-tiedosto-tallenna nimellä-gif muoto-nimi-tallenna-kyllä
Voi olla että tulee 2 kuvaa näkymään, niin poista se toinen joka on varmasti paljon erilainen. Niin ja sillä valinta kuviolla jossa on neliö katkoviivalla sillä voit rajata sitä kuvaa.
Mistä kohtaa sen gif muodon saa??? Alkaa muuten olla valmis...kiitos teille avusta. (ei pitäisi ikinä kipeäna alkaa tahdä mitään mikä vaatii hieman aivotoimintaa.... x) )
Sen saat siinä kohdassa kun tallennat nimellä. se kysyy ensin tiedostonimeä ja sen alapuolella on tallennusmuoto. Klikkaa tallennusmuodon pientä sinistä ruutua ja valitse sitten se cif. Klikkaa sitä ja tallenna.
Toivottavasti onnistuu!