Etsin elokuvaryhmään jäseniä

Limpsa-Leila

Hei!

Olen 59-vuotias Raili-niminen nuorekas leskeksi 13 vuotta sitten jäänyt elokuvaharrastaja Helsingistä. Olen vasta hankkinut itselleni sellaisen digitaalisen videokameran ja ystäväni Tertun avulla opetellut sitä käyttämäänkin (kameran mukana tuli englanninkielinen käyttöohje, enkä itse osaa englantia muuta kuin ne perinteiset hello, thank jou ja ool right, jotka kaikki ihmiset varmaan osaavat, mutta Terttu on käynyt jo useita vuosia työväenopiston englanninkursseilla ja osasi siksi minua auttaa). TIedän videokamerassa on monia muita hienouksia, joita Tertun kanssa emme onnistuneet selvittämään. Siksi kysynkin olisiko tällä palstalla joku sellainen ystävällinen henkilö, joka voisi joskus tulla vähän auttamaan meitä? Olemme Tertun kanssa kuvaamassa sellaista kotitekoista lyhytelokuvaa hänen elämästään. Terttu on nimittäin Karjalan evakoita ja hänellä on paljon kerrottavaa suomalaisille elokuvankatsojille.

Ystävälliset yhteydenotot voitte lähettää tälle Suomi24-palstalle tai sitten sähköpostitse suoraan minulle, Leilalle osoitteeseen [email protected].

Kiitos ja hei hei!

Toivoo Leila

3

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aatu

      Voisin opastaa kameran käyttöä, mutta tuohon sähköpostiisi ei pääse

      • uskottava?

        tuo juttu?


    • Taisto Väärinselkä

      Olen 83-vuotias entinen elokuvaaja. Nyt eläkkeellä on hyvää aikaa harrastaa ja niimpä minäkin ostin videokameran. Ongelmani on se, että kamera on niin hiton pieni, ettei sen säätimiä voi vääntää.

      Siis nyt tarvitsisinkin nuoren ja reippaan kuvaajan. Ideoita on kylläkin paljon. Vastaukset tälle palstalle. Myös naispuoliset kuvaajat ovat tervetulleita elokuvausporukkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe