Ajattelin alkaa lukemaan Time Stranger Kyokoa. En ole aikaisemmin juurikaan ollut shoujosta kiinnotunut enkä lukenut mitään mangaa suomeksi. Kannattaisko Kyoko? Mitä mieltä ootte siitä? Millanen käännös on? Oletteko muuten kuulleet sellasta, että Kyoko olis käännetty suoraan japanista ja siis sitä ei olisi julkaistu englanniksi? kiitos etukäteen vastauksista!
Kyoko
mielipiteitä?
12717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Yep, suoraan japanista on käännetty, eikä englanniksi ilmestynyt.
siis aiavan ihana manga mut harmi ku se on vaan kolmen kirjan kokonen sarja =(
No joo... Ihan hyvä vaan, että on noin lyhyt. Lyhyet sarjat ovat yleensä monien mielestä parhaimpia. Kyllä Kyokoa voi suositella, ja suomiversio on laadukas, mutta alkuperäiset ääniefektit olisivat voineet silti säästää. Eivät nuokaan silti huonoja ole. Eikä shôjo mikään tyttöjen juttu ole vaikka tytöille on tarkoitettukin. Monet pojat ovat lukeneet ainakin jotain shôjoa. :)
Shoujo tai shounen onko tuota niin innokkaasti eroteltava??? Olen poika mutta pidän kaikenlaisista mangoista ja animeista enkä yleensä ala miettimään: "onko tämä nyt enemmänkin tyttöjen animea/mangaa" ja "voiko tätä sitten lukea/katsoa jotten vaikuttaisi oudolta" tai jotain.
Ja se kääntäjä ...tuota-... merkki "Shoujo" on kääntänyt esim. Angel sanctuarya enkä oikein sanoisi että se on ainakaan pelkästään tyttöjen mangaa.
Kunhan nyt vaan sanoin oman mielipiteeni miten paljon ärsyttää se miten noita erotellaan... eikö tarina ja tyyli yms. tekijät enää vaikutakaan kun mangaa ostaa?? Pitääkö sen olla shounenia tai muuten nolottaa???
Ihan ensin kiitoksia kaikille mielipiteistä. Aion lukea ehdottomasti Kyokon. Oikeestaan sen lyhyys on vaan positiivinen juttu ja vaihtelua hurjan pitkille ikuisuussarjoille.
Sitten mitä tuohon shoujo - shounen erotteluun tulee, en sanonut, että en shoujoa voisi lukea koska se on jotenkin tytöille tarkoitettua. Sen tyylistä mangaa ei vaan ole tullut luettua ja nyt olis tarkoitus aloittaa. Mulla ei ole mitään ennakkoasenteita shoujoa kohtaan, vaikka en tyttö olekaan! Enkä myöskään pidä ollenkaan esim db:stä. Olen ihan samaa mieltä siitä, että tollaset nimilaput ei saisi estää ketään tutustumasta uusiin juttuihin. Ja jos jostain ei sitten tykkää, siitä ei vaan sitten tykkää. Sekin on ihan ok.
hyvä manga tuo Kyoko, suomennos parempi kuin Ranmassa. Ei suosikkimangojani, mutta menettelee.
kannattaa todellakin lukea se sarja! luin molemmat suomennetut kirjat ja ne on huippuja vaikka onkin aika lyhyitä. Odotan innolla kolmatta kirjaa..
Juoni ei ole mielestäni kovin hääppöinen sarjassa, mutta kyllä sitä ajanvietteeksi lukee. ^^
Hizuki on kaikkein ihanin.
Se kannattaa lukea. Oolen juuri itsekkin lukenu nro 1, ja olen juuri menossa ostamaan tokaa..
Ja yksi vielä näille lukeneille ILMESTYYKÖ SIITÄ VAIN 3 NUMEROA?!?! Voi surku jos niin on.. Hyvä sarja se todellakin on.., Mutta kyllähän se vaihtelua tuo, että ei tarttte ostaa 35 pokkaria jotka maksavat kaikki 5,50 (yheties hinta : 192,50 melkeen 200 eskoa!) Ja kyoko on kannattava ostos jota jaksaa lukea aina uudelleen, ja uudelleen. Ja yksi aisia siitä vielä: Ne kuvat ovat aivan IHMEELLISIÄ harvoissa sarjoissa näkee yhtä hienoja ja taitavia (luku 4 alku sivut)
kyoko on aika hyvä. voit aloittaa siitä jos haluat.
joo kyoko on aivan ihana sarja!
Mä itse olen lukenut kaikki ja pidin siitä. Kannatan sitä todella vaikka se onkin lyhyt.