Realtek AC97 Audio ja erillinen pöytämikki

Mikki toimi aikaisemmin mese-puheluissa, mutta asensin juuri webbi-kameran, enkä saa mikkiä toimimaan. Laiteasetuksissa tietokone olettaa, että mikrofonillakin olis tuo Realtek AC97 Audio, vaikka näinhän ei ole, ainoastaan webbikamerassa on tuo laite. Miten saan siis mikin toimimaan myös?
31282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Että webbikamera on siis logitech merkkinen, ja siinä ei ole mikrofonia, vaan mikki on vanha, aiemmin toiminut hyvin, pöytämallinen.

Äänestä
  • onko miccisi sellainen perinteinen äänikortin mic-liitäntään liitettävä laite? jos näin on niin oletkos kokeillut vaihtaa Messengerin ääniasetuksista Työkalut / Ohjattu äänen ja kuvan säätö ---> Valitse käytettävät laitteet: Mikrofoni.

    Äänestä

Realtek on äänipiiru jota mikki käyttää ei kamera. Kameralla kai ajurit asennettu ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikki ei toimi kirjoitti:

Mikki toimi aikaisemmin mese-puheluissa, mutta asensin juuri webbi-kameran, enkä saa mikkiä toimimaan. Laiteasetuksissa tietokone olettaa, että mikrofonillakin olis tuo Realtek AC97 Audio, vaikka näinhän ei ole, ainoastaan webbikamerassa on tuo laite. Miten saan siis mikin toimimaan myös?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu