miksi joka ikinen puu oli maalattu valkoisella maalilla metrin korkeudelta?
maalatut puut
8
1987
Vastaukset
- tauno tollo
Eivät varmaan kaikki puut. Tarkoitanet teiden varsilla olevia puita. Liikenneturvallisuuden vuoksi > ne erottuvat paremmin.
- Anneli
...kertoivat torjuvansa maalauksella jonkunlaisia maasta nousevia hyönteisiä tuhoamasta puun lehtiä.
- Kirppu
Anneli kirjoitti:
...kertoivat torjuvansa maalauksella jonkunlaisia maasta nousevia hyönteisiä tuhoamasta puun lehtiä.
... vuoksi oli kolmas selitys kun asiaa myös Mamaiassa kyselin=) Paikallinen opas totesi, että taitaa olla noiden kaikkien kolmen selityksen yhdistelmä.
- mack
Kirppu kirjoitti:
... vuoksi oli kolmas selitys kun asiaa myös Mamaiassa kyselin=) Paikallinen opas totesi, että taitaa olla noiden kaikkien kolmen selityksen yhdistelmä.
ainoa ja ainoa tarkoitus on... se on myrkkyä ettei sellaiset pienet muurahaiset tuhoa niitä puita. puree aikas lujaa ja on pieniä mustia
- MaikkiX
mack kirjoitti:
ainoa ja ainoa tarkoitus on... se on myrkkyä ettei sellaiset pienet muurahaiset tuhoa niitä puita. puree aikas lujaa ja on pieniä mustia
Älä nyt nimittele. Bukarestin retkeltä yöllä palatessamme romanialainen paikallisopas kertoi, että kyllä maalattujen puunrunkojen toimiminen tien reunan merkkitolppina on ehdottoman tärkeä syy sille maalaamiselle. Siis niiden ötököinen lisäksi.
Tää tien reunan näkevöittämisen tärkeys oli tosi helppo uskoa kun pilkkopimeessä jytyytettiin hurjaa vauhtia vilkkaassa liikenteessä sitä mutkaista tietä sisämaasta kohti Constantaa.
- Paikalla käynyt
Muinainen syy oli postireitin merkintä. Nykyisin
se tosiaan estää erilaisten tuholaisten kiipeämi-
sen puuhun. - on maalattu tolpat
Constantan lampputolpat on maalattu pormestarin vaaliväreihin :)
- pätkä
Mietittiin IHAN samaa koko kaks viikkoo siellä! Hauskaa että jotkut muutkin ovat:] Ja vastauksiakin on saatu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481987Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221017
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907