Miten on, saako lapsen sukunimeksi "kaksoisnimen" vai pitääkö valita, joko isän tai äidin sukunimi? Siis jos vanhemmat ovat avoliitossa ja eri nimet tai jos on avioliitossa ja molemmat ovat pitäneet oman sukunimensä.
Sukunimi?
Mietityttää
201235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vain jommankumman nimen. Ei kummankin. Se kumman sukunimi lapselle tulee on myös seuraavan lapsenne sukunimi.
Lisää tietoa: www.maistraatti.fi
"Se kumman sukunimi lapselle tulee on myös seuraavan lapsenne sukunimi."
Esim. tytölle voi antaa äidin sukunimen ja vaikka pojalle isän sukunimen!
Kaivapas nimilaki esiin, niin huomaat, että samojen vanhempien lapsille pitää kaikille antaa sama sukunimi.
En ole väärässä. Meilläkin tyttärellä on minun sukunimeni ja pojalla isänsä. Tämä siksi, että lapsilla on eri isät ja olemme uusperhe. Seuraava lapsemme saa taas saman sukunimen kuin poikamme.
Alkuperäinen kysyjä kysyi _samojen isän ja äidin_ lasten sukunimistä.
Tietysti, jos haluaa joka miehelle lapsen tehdä, voi valita vaikka viisi eri sukunimeä lapsilleen. Mutta onko se enää tervettä niitä lapsia ajatellen?
Enkä puhu, vaan vastasin viestiin "olet väärässä". Sanoin esimerkin, milloin perheen lapsilla saattaa olla eri sukunimi. Eli silloin lapsilla toinen vanhemmista ei välttämättä ole biologinen isä tai äiti. Muuten sisarukset kulkevat samalla sukunimellä, kuin ensimmäisenä syntyneellä on.
Siis vastasin Aliidan viestiin, en omaani... Huh, meneepä hankalaksi.
automaattinen sukunimi on äidin sukunimi.Isyyden tunnustuksen jälkeen on mahdollisuus isän nimeen.
läpihuutojuttu. Jos olette avopari niin se on vain muodollisuus, josta saatte paperin annettavaksi kastepapille.
Lapsen sukunimen voi myöhemmin vaihtaa jos päättääkin mennä vaikka naimisiin lapsen isän kanssa. Siihen tarvitaan molempien huoltajien suostumus, mutta yllä olevassa tapauksessa tuskin tuottaa ongelmaa ;)
Mulla on yksi tuttu joka päräytti naimisiin kaikkien yllätykseksi kastetilaisuuden yhteydessä. Ei tarvinnut nimiongelmaa miettiä eikä sukulaisten hössötystä kuunnella. Ihana tapaus, suosittelen :)
Kun on kyse avoliitosta, isyyden tunnustamisen lisäksi tarvitaan sopimus lapsen huoltajuudesta ennen kuin lapsi voi saada isän sukunimen.
Olen luullut, että isyyden tunnustaminen riittää =( Onko huoltajuudesta sopiminen jokin paperilapulla hoidettava muodollisuus vai isompikin homma?
Asia hoituu samalla reissulla kuin isyyden tunnustaminenkin.
Näin sanotaan asiasta ihan virallisesti:
Lapsen huoltaja päättää lapsen sukunimestä. Kun vanhemmat ovat yhdessä lapsensa huoltajia, he päättävät yhdessä lapsen sukunimestä. Jos vanhemmat eivät ole yhdessä lapsen huoltajia, on lapsen huoltajalla tai huoltajilla oikeus päättää kumman vanhemman sukunimen lapsi saa.
Eli avoparin on isyyden tunnustamisen lisäksi hoidettava kuntoon sopimus yhteishuoltajuudesta. Tämä huoltajuussopimus nyt on muutenkin paperi, jonka jokainen avopari tekee nähdäkseni ihan yhtä luonnostaan kuin isyyden tunnustamisen.
Tiedän perheen, jossa tytöllä on äidin nimi ja pojalla isän nimi, mikä tässä on epäselvää teille joillekin?
Tottakai mainitsemasi tilanne on mahdollinen silloin, kun näillä kahdella lapsella on eri isät. Alkuperäinen keskustelu taisi lähteä siitä oletuksesta, että lapsilla on sama isä ja sama äiti. Kun otit oman esimerkkisi esille, olisit voinut heti todeta, että kyseiseessä on uusioperhe ja lapsilla siis eri isät.
sama isä on näillä lapsilla, jotka tunnen.
Onko lapsilla myös sama äiti?
Voi olla kaksiosainen sukunimi. Minulla ja sisaruksillani on kaksiosainen sukunimi, kun äiti otti isän sukunimen oman sukunimen jatkoksi. Tiedän, että ei voi olla kaksiosainen sukunimi, sillä kävin lukiossa lakitiedon kurssi ja meillä käsiteltiin nimilakia. Ilmeisesti ainoa tapa saada kaksiosainen sukunimi on tulla kastetuksi Jenkeissä. ;D Minun käsittääkseni siellä ei ole olemassakaan sen kummempaa säätöä nimen antamisessa. Pojalla voi hyvinkin olla tytön nimi, jos vanhemmat niin haluavat ja ulkomaalaiset nimet ovat tyypillisiä, niin kuin Jesus, Jose (J äännetään H:ksi), jne. Meillä kaikki etunimet ovat kuitenkin suomalaisia.
Niin, tuo voi onnistua muualla maailmassa, mutta ei Suomessa. Nimilaki sanoo, aivan kuten lukiossa oletkin oppinut:
Jos keskenään avioliitossa olevilla vanhemmilla lapsen syntymän hetkellä ei ole yhteistä sukunimeä, vanhemmilla on oikeus valita, kumman vanhemman sukunimen lapsi saa.
Kiitos vastauksista!