Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään

somalilaumoja

Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään somalilaumoja

Helsingin ydinkeskustaan on perustettu erikoisryhmä katuryöstöjä torjumaan, vahvistaa Keskustan poliisipiirin päällikkö, ylikomisario Göran Wiksten.
Voimia on saatu kasaan yhdistelemällä piirin tutkinta- ja kenttäjoukkoja keskenään.
-Silloin kun katuväkivalta ja lähiliikkeiden ryöstely alkaa yleistyä, kyse on vaarallisista ennakkotapauksista, joihin on nopeasti puututtava. Jopa menetetyn omaisuuden määrä ei ole ratkaiseva perusta vaan rikosten nopea torjuminen.

Vaikka virallisesti erikoisryhmän nimi on ryöstöryhmä, se voisi olla yhtä hyvin somalinuorten tekemien rikosten torjuntaryhmä, kertoo eräs poliisi IS:lle.
Poliisit ovat näet havainneet somalinuorten tekemiä rikosbuumeja eri puolilla kantakaupunkia. Ryöstäjät ovat olleet liikkeellä muutaman henkilöiden ryhmissä, mutta niitä on ollut useita.
Samalla ilmiö täyttää järjestäytyneen rikollisuuden esiasteen.
Tiettävästi poliisi paljasti jo kesällä Kaivopuiston konsertissa kolme varastelevaa ja ryöstelevää somaliryhmää.

Ylikomisario Wikstenin mukaan asioista pitää puhua oikeilla nimillä, vaikka viranomaisia syytettäisiinkin rasismista.
Nyt on selvästi havaittu missä väestönosassa nuoria ryöstäjiä on ollut tavallista enemmän. Vanhat suvun jäsenet ovat selvästi menettäneet otteensa nuoriin, toteaa Wiksten.
Poliisin mukaan nuorille täytyy viestittää, ettei katuryöstely Helsingissä ole hyväksyttävää missään muodossa.

On hienoa, että edes tästä asiasta poliisi uskaltaa puhua kiertelemättä ja peittelemättä totuutta.

Monella näyttäisi olevan jonkunlainen rasismifobia. Vastustetaan kiivaasti kaikkea negatiivista jos se on kohdistettu johonkin ihmisryhmään.

Onko kenties takana jonkinlainen yritys hyvittää omia "syntejään" katsomalla muiden tekosia läpi sormien? Siinäpä jollekin psykologille tongittavaa.

Suomessa on hyvä rötöstellä kun rangaistuksia ei käytännössä ole. Ja jos kuulut vähemmistöön (ihan mihin tahansa niistä), niin pääset vielä helpommalla.

1

1493

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummo

      Hyvä poliisi! Vihdoinkin vastinetta verorahoille. Nyt vielä ulkomaalaisvirasto mukaan samaan hommaan. Tarvittaessa ryöstelijät tulee lähettää maasta pois. Tiukka peli päälle!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      68
      898
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      803
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      738
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      654
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      548
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      523
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      497
    8. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      489
    9. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      24
      487
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      479
    Aihe