Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään

somalilaumoja

Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään somalilaumoja

Helsingin ydinkeskustaan on perustettu erikoisryhmä katuryöstöjä torjumaan, vahvistaa Keskustan poliisipiirin päällikkö, ylikomisario Göran Wiksten.
Voimia on saatu kasaan yhdistelemällä piirin tutkinta- ja kenttäjoukkoja keskenään.
-Silloin kun katuväkivalta ja lähiliikkeiden ryöstely alkaa yleistyä, kyse on vaarallisista ennakkotapauksista, joihin on nopeasti puututtava. Jopa menetetyn omaisuuden määrä ei ole ratkaiseva perusta vaan rikosten nopea torjuminen.

Vaikka virallisesti erikoisryhmän nimi on ryöstöryhmä, se voisi olla yhtä hyvin somalinuorten tekemien rikosten torjuntaryhmä, kertoo eräs poliisi IS:lle.
Poliisit ovat näet havainneet somalinuorten tekemiä rikosbuumeja eri puolilla kantakaupunkia. Ryöstäjät ovat olleet liikkeellä muutaman henkilöiden ryhmissä, mutta niitä on ollut useita.
Samalla ilmiö täyttää järjestäytyneen rikollisuuden esiasteen.
Tiettävästi poliisi paljasti jo kesällä Kaivopuiston konsertissa kolme varastelevaa ja ryöstelevää somaliryhmää.

Ylikomisario Wikstenin mukaan asioista pitää puhua oikeilla nimillä, vaikka viranomaisia syytettäisiinkin rasismista.
Nyt on selvästi havaittu missä väestönosassa nuoria ryöstäjiä on ollut tavallista enemmän. Vanhat suvun jäsenet ovat selvästi menettäneet otteensa nuoriin, toteaa Wiksten.
Poliisin mukaan nuorille täytyy viestittää, ettei katuryöstely Helsingissä ole hyväksyttävää missään muodossa.

On hienoa, että edes tästä asiasta poliisi uskaltaa puhua kiertelemättä ja peittelemättä totuutta.

Monella näyttäisi olevan jonkunlainen rasismifobia. Vastustetaan kiivaasti kaikkea negatiivista jos se on kohdistettu johonkin ihmisryhmään.

Onko kenties takana jonkinlainen yritys hyvittää omia "syntejään" katsomalla muiden tekosia läpi sormien? Siinäpä jollekin psykologille tongittavaa.

Suomessa on hyvä rötöstellä kun rangaistuksia ei käytännössä ole. Ja jos kuulut vähemmistöön (ihan mihin tahansa niistä), niin pääset vielä helpommalla.

1

1439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummo

      Hyvä poliisi! Vihdoinkin vastinetta verorahoille. Nyt vielä ulkomaalaisvirasto mukaan samaan hommaan. Tarvittaessa ryöstelijät tulee lähettää maasta pois. Tiukka peli päälle!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe