Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään somalilaumoja
Helsingin ydinkeskustaan on perustettu erikoisryhmä katuryöstöjä torjumaan, vahvistaa Keskustan poliisipiirin päällikkö, ylikomisario Göran Wiksten.
Voimia on saatu kasaan yhdistelemällä piirin tutkinta- ja kenttäjoukkoja keskenään.
-Silloin kun katuväkivalta ja lähiliikkeiden ryöstely alkaa yleistyä, kyse on vaarallisista ennakkotapauksista, joihin on nopeasti puututtava. Jopa menetetyn omaisuuden määrä ei ole ratkaiseva perusta vaan rikosten nopea torjuminen.
Vaikka virallisesti erikoisryhmän nimi on ryöstöryhmä, se voisi olla yhtä hyvin somalinuorten tekemien rikosten torjuntaryhmä, kertoo eräs poliisi IS:lle.
Poliisit ovat näet havainneet somalinuorten tekemiä rikosbuumeja eri puolilla kantakaupunkia. Ryöstäjät ovat olleet liikkeellä muutaman henkilöiden ryhmissä, mutta niitä on ollut useita.
Samalla ilmiö täyttää järjestäytyneen rikollisuuden esiasteen.
Tiettävästi poliisi paljasti jo kesällä Kaivopuiston konsertissa kolme varastelevaa ja ryöstelevää somaliryhmää.
Ylikomisario Wikstenin mukaan asioista pitää puhua oikeilla nimillä, vaikka viranomaisia syytettäisiinkin rasismista.
Nyt on selvästi havaittu missä väestönosassa nuoria ryöstäjiä on ollut tavallista enemmän. Vanhat suvun jäsenet ovat selvästi menettäneet otteensa nuoriin, toteaa Wiksten.
Poliisin mukaan nuorille täytyy viestittää, ettei katuryöstely Helsingissä ole hyväksyttävää missään muodossa.
On hienoa, että edes tästä asiasta poliisi uskaltaa puhua kiertelemättä ja peittelemättä totuutta.
Monella näyttäisi olevan jonkunlainen rasismifobia. Vastustetaan kiivaasti kaikkea negatiivista jos se on kohdistettu johonkin ihmisryhmään.
Onko kenties takana jonkinlainen yritys hyvittää omia "syntejään" katsomalla muiden tekosia läpi sormien? Siinäpä jollekin psykologille tongittavaa.
Suomessa on hyvä rötöstellä kun rangaistuksia ei käytännössä ole. Ja jos kuulut vähemmistöön (ihan mihin tahansa niistä), niin pääset vielä helpommalla.
Poliisi perusti erikoisryhmän kesyttämään
somalilaumoja
1
1416
Vastaukset
- Mummo
Hyvä poliisi! Vihdoinkin vastinetta verorahoille. Nyt vielä ulkomaalaisvirasto mukaan samaan hommaan. Tarvittaessa ryöstelijät tulee lähettää maasta pois. Tiukka peli päälle!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️871863Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1571331YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä681141- 651012
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan82941Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli87862Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.128850Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029836Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47827- 57810