Poliisin pitää mielestäni puuttua ilkivallan syy ja seuraus-suhteeseen. Meidän paikkakunnalla poliisi puhutteli asukkaita lasten ja nuorten ilkivallan vuoksi ja asiantuntijana voisin todeta, että syy monesti löytyy opettajien henkisestä väkivallasta. Tuolloin kysymykseen saattaa tulla jopa jokin virkamiehen tekemä rikos. Eikös virkamiesten kannattaisi pitää oma kilpi puhtaana ennen muiden puhuttelua?
Nim. Kansan kynttilästä koulut syttyvät.
Nim. Kansan kynttilästä koulut syttyvät.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kaikki lähtee vanhemmista. Ne ovat välinpitämättömiä. Kuri puuttuu.
Siis tarkotatko tosissaan,että opettajien oppilaita kohtaan oleva henkinen väkivalta ajaa lapset ja nuorison väkivallan pariin.Ei voi olla totta,että taas on joku joka velvottaa opettajan virassa olevaa seuraamaan oppilaitaan heidän vapaa-aikanaankin.Eikö kotona enää välitetä jälkikasvusta höykäsen pöläystä?Eikö vanhemmilla ole enää mitään vastuuta lastensa tekemisistä?Tältä tämä ainakin vaikuttaa,vastuu pannaan toisille,tekaistuilla oletuksilla.Ottakaa järki käteen ja miettikää vanhemmat,mitä te oikein teettekään silloin kun lapsenne haluaisi puhua teille asioistaan.Annatteko rahaa käteen,toivoen,että se lapsi katoaisi jonnekin eikä häiritsisi teidän rauhaanne.Vai sattuko just kapakailta olemaan se mukavampi vaihtoehto,eikä omien lasten kuuntelu?MIETTIKÄÄHÄN ENSIN OMIA TEKEMISIÄNNE,ENNEKUIN ALATTE SYYTTÄÄ OPETTAJAKUNTAA!
Ei se opettajien syy ole. Opettajilla pitäisi olla paljon enemmän valtaa kun aikaisemmin koska KOTOA se ongelma tulee. Eronneita perheitä, välinpitämättömiä vanhempia jne jne. Lapset saavat tehdä mitä haluavat ja heitä jopa suojellaan virkavaltaa kohtaan vaikka ovat tehneet pahoja. Lapset ovat ne jotka tekevät henkistä väkivaltaa opettajia kohtaan. He osaavat, tai ainakin luulevat, vaatia oikeuksiaan ja uhkaavat isillä tai oikeustoimilla jos heihin kosketaan.
Aivan idiottimaista väitettä alkuperäiseltä kirjoittajalta. Ja mukamas vielä ASIANTUNTIJA....!!!
Sinä puhut väkivallasta ja miinä ilkivallasta. Mikäli esim. laki tulee siinä vastaan, että huumeet on kielletty ja syyt terveydellisiä sekä muita rikoksia kylväviä, niin eikös ilkivallassa ole hieman samasta asiasta kyse? Mikäli lapsi ei sitä taskurahaansa kotoa saa, niin kaipa se on hyvinkin toden-näköistä, että tarvisema hankitaan näpistyksellä.
Allekirjoittanut on ollut työelämässä 14-vuotiaasta asti ja konkreettisest kantanut läskipossupoliisille muropaketit ostoskärryyn ja siivonut possun jättämät paskat tienaten alakohtaisen tessin mukaista palkkaa. Poliisi on siltikin allekirjoitanut näkemyksen, että herrastelisin. n. 11 jättämästäni rikosilmoituksesta poliisi on ratkaissut tasan yhden. Yksi homeinen auto cd-soitin on kyliltä kerätty takaisin. Silti poliisilla riittää aikaa kytätä puskissa tutkan kanssa.
Olisi mielestäni siis poliisillekkin edukasta työtaakan loiventamiseksi pitää aluksi se SAATANAN VIRKALOISKUNTA kurissa.
Kannattaa katsoa itseään peiliin jos elämänsä aikana pitää tehdä peräti 11 rikosilmoitusta. Joko et valvo tavaroitasi, olet huolimaton, paljon juovuksissa ym. Tai sitten olet niitä jotka ilmoittavat kaikista vääryyksistä ja yrität parantaa mailmaa.
Luulempa etten ole ainut joka rikosilmoituksia tekee , eikä läheskään ain ole tavaraa hävinnyt. Toisínaan vain yritetty hävittää ja tuhojäljet tämän mukaisia ja varmasti laki tuntee muitakin rikoksia kuin varkauden. Ainut rikos joka selvisi, niin osoitti myös sen, etti minulla ja rikoksentekijällä ollut mitään yhteyttä. Tuskin olin koko elämäni aikana koko ihmistä edes tavannut. Tämä siis toisin kun poliisissa, koska tekijä oli POLIISILLE TUTTU.
Tämä sama nimimerkki syyllistää tuolla mielenterveyspalstalla terveydenhuollon henkilökuntaa ymmärrystä vailla tehdyistä väkivaltarikoksista.
Kirjoitusten perusteella hän tuntuu olevan sitä mieltä, että yksilöllinen ihminen ei ole koskaan syyllinen mihinkään pahaan tekoon, vaan syyttää aina jotakin ulkopuolista tahoa, jotakin instituutiota kuten koululaitosta tai terveydenhuoltoa.
ihminen elää vuorovaikutuksessa?
Onko sitten oikeaa lähestyä seikkaa ilmaisulla: -"että yksilöllinen ihminen ei ole koskaan syyllinen mihinkään pahaan tekoon, vaan syyttää aina jotakin ulkopuolista tahoa, jotakin instituutiota kuten koululaitosta tai terveydenhuoltoa."
Pitäisikö tuosta alleviivata vai aukeaako idea ilman?
:D
EI KOSKAAN ja AINA ja KAIKKIALLA ja ...
Lapset tuollaista suoltaa.
Lapset ottaa vaikutteita kaikkialta. Käyttäytymismalleja antaa kaverit, sukulaiset, ympäristö (koulu, jääkiekkojoukkue, TV, keskustelupalsta). On vanhempien tehtävä kertoa ja opettaa oikean ja väärän ero! Kuten sanoit ihminen elää vuorovaikutuksessa mutta jokainen päättää itse omista tekemisistään...
"On vanhempien tehtävä kertoa ja opettaa oikean ja väärän ero!"
Paljonpa vanhemmilta odotat jos vastassa on KOKO maailma ja sen MARKKINAVOIMAT - etenkin markkinavoimat, joka edustaa sellaista koneistoa, että ei vertaa ei laitaa; kuvittele se kauppiaan psykologiarmeija mikä on valjastettu manipuloimaan lasten ja nuorten käsitystä maailmasta?
USA'ssa menestyy juristit ja psykiatrit - työt eivät lopu.
Ne on vaan huutomerkkejä!
hei. oikeesti.
Mitkä markkinavoimat kehottaa ilkivaltaan?
Ja juurikin sen takia on vanhempien vastuulla opettaa se oikea ja väärä jotta ei noi markkinavoimat tee sitä.
Ja USA:ssa menestyy myös moni muukin. Sullakin vois olla saumaa... hei hei.
ainii -> !
Jo siellä on selkeä kehoitus vihata vanhempiaan ja veljiään ja siskojaan ... voisin luetella lisänä mitä kaikkea väärää aikuiset tänään tuputtavat kakaroilleen.
Suomessa havahduttiin näihin 'kasvatus'-ongelmiin viime tipassa - sokerinsyönti välipaloina poistuu kouluista - rehtoreitten vastutuksesta huolimatta.
Koululainen-julkaisu - opettajien lehti - siinä versiossa, joka jaetaan koululaisille, on TÄYNNÄÄN makeismainosta.
USA'ssa on 'kasvatus' tuottanut hedelmää - napakorukin vaatii vitjat jotta näkyisi makkaroitten seasta.
" Tämä sama nimimerkki syyllistää tuolla mielenterveyspalstalla terveydenhuollon henkilökuntaa ymmärrystä vailla tehdyistä väkivaltarikoksista. "
Ei pidä paikkaansa. Arvostelen terveydenhuollon oikeusturvakeskusta tämän puuttuessaan tuomioistuimien riippumattomuuteen arvioidessaan mielentilatutkimuksen tarvetta.