Kukaanhan ei mielellään tunnusta omia virheitään ainakaan tällä palstalla, jossa jokanen on saanut parasta mahdollista halvalla. Itse täytyy kyllä todeta omalta kohdalta, että kun täysin amatöörinä yritti rakennuttamisprojektia hoitaa, niin kyllähän se aika h..tin hankalaa on. " Kilpailutin " kyllä kolme tarjoajaa, muttei minulla ollut asiantuntemusta niitä oikeasti verrata. Tein näin vain koska näin neuvotaan. Jossain vaiheessa tuli sitten kiire ja otin osurakoihin ( esim. LVI ) sen kenet satuin saamaan, ja jälkikäteen totesin, että kalliiksi tuli. Paketista ja siihen liitetystä asennuksesta puuttui tavaraa, joiden oletin siihen liittyvän ja vaikka kuinka tarkasti yritin osaurakoita manageerata niin urakoiden väliin jäi vielä hirveästi isompaa ja pienempää hommaa, joihin paloi aikaa ja rahaa. Suunnitelmia ei olleet synergiassa, kun oikea pääsuunnittelija puuttui, eikä valvoja puuttunut moisiin asioihin. Muurari teki sutta ja sekundaa, ja joutuivat purkamaan osan seinistä. Tämä lähinnä siitä syystä, etten osannut asiaan tarpeeksi ajoissa puuttua, eikä valvojakaan aina ole paikalla. Eli kyllä se tosi vaan on, että tuo talonrakennus on ainakin eka kerralla syytä tehdä mahdollisimman simppelisti ja mahdollisimman vähillä erillisurakoilla. Tuskin ketään uudessa työpaikassaaan, uudella toimialalla pistetään kylmiltään hoitamaan miljoonan mummon markan projektia, mutta rakennusasioissa jokainen luulee homman hoitavan tuosta vaan työn ohessa.
Eli ei auta vaikka olisi kuinka tarkka amatööri, kun ei yksinkertaisesti ole kokemusta ja tietoa, niin esimerkiksi virheisiin ei osaa ajoissa puuttua. Jos kaikki menee hyvin, niin mikäs siinä. Mutta jos joku menee vähänkin vikaan, niin kuin yleensä joku menee,niin sitten on amatööri ihmeissään. Eli kyllä kehotan ekaa kertaa rakentavia amatöörejä kaksi kertaa miettimään kuinka paljon asioita jättävät itselleen hoidettavaksi, ja mihin ne taidot oikeasti riittävät.
Mieti ensin alkaisitko mihinkään muuhun miljoonan mummon projektiin netistä hankituilla tiedoilla, ja oletuksella että tekemällä oppii. Se kympin säästö kun voi helposti aiheuttaa satasen vahingon.
No taloni kyllä viimein valmistui, ja pääosin täysin sellaisena kun pitikin, mutta enpä usko että säästin kovinkaan paljon tekemällä itse enemmän kun kyvyt ja aika oikeasti olisivat sallineet.
En epäile ollenkaan, että jotkut rakentajat onnistuvat hoitelemaan oman rakentamisensa huomattavasti halvemmalla, mutta se vaatii oikeasti ammattitaitoa. Itse olen oman alani asiantuntija, ja kyllä minuakin joskus naurattaa kun asiakkaat sanovat mieluummin tekevänsä itse nämä asiat, vaikka kyse on saman hintaluokan asioista ja jopa suuremmista. Tekevät hekin kympin säästöllä satasen vahingon. Mutta kai sitä virheistään oppii. Mutta tosi viisas oppii muitten virheistä
Eli ei auta vaikka olisi kuinka tarkka amatööri, kun ei yksinkertaisesti ole kokemusta ja tietoa, niin esimerkiksi virheisiin ei osaa ajoissa puuttua. Jos kaikki menee hyvin, niin mikäs siinä. Mutta jos joku menee vähänkin vikaan, niin kuin yleensä joku menee,niin sitten on amatööri ihmeissään. Eli kyllä kehotan ekaa kertaa rakentavia amatöörejä kaksi kertaa miettimään kuinka paljon asioita jättävät itselleen hoidettavaksi, ja mihin ne taidot oikeasti riittävät.
Mieti ensin alkaisitko mihinkään muuhun miljoonan mummon projektiin netistä hankituilla tiedoilla, ja oletuksella että tekemällä oppii. Se kympin säästö kun voi helposti aiheuttaa satasen vahingon.
No taloni kyllä viimein valmistui, ja pääosin täysin sellaisena kun pitikin, mutta enpä usko että säästin kovinkaan paljon tekemällä itse enemmän kun kyvyt ja aika oikeasti olisivat sallineet.
En epäile ollenkaan, että jotkut rakentajat onnistuvat hoitelemaan oman rakentamisensa huomattavasti halvemmalla, mutta se vaatii oikeasti ammattitaitoa. Itse olen oman alani asiantuntija, ja kyllä minuakin joskus naurattaa kun asiakkaat sanovat mieluummin tekevänsä itse nämä asiat, vaikka kyse on saman hintaluokan asioista ja jopa suuremmista. Tekevät hekin kympin säästöllä satasen vahingon. Mutta kai sitä virheistään oppii. Mutta tosi viisas oppii muitten virheistä
Vastaukset 22
Vanhimmat
Alkupuoli tuosta kirjoituksesta kuulosti kyllä todella tutulta. Erityisesti harmittaa se, ettei tosiaan kokemattomana osannut noita erillisten urakoiden väliin jääviä harmaita alueita ottaa huomioon vaan monessa kohtaa joutui ihan yllättäen hankkimaan jostain tekijän jollekin työvaiheelle jota ei oltu missään huomioitu.
Onneksi meillä sitä vastoin oli loistava valvoja ja pääsuunnittelija ja onneksemme hyvät urakoitsijat, vaikkakin kalliit. Toisaalta olen jossain määrin varma siitä, että reiluutemme ja joustavuutemme urakoita sopiessa vaikutti myös tekijöiden työmotivaatioon. Eli laatu pysyi kohdallaan eikä varsinaisesti sellaista oloa päässyt syntynään että projekti olisi vienyt meitä emmekä me projektia.
Silti en lähtisi tekemään esim. valmistaloa vain siksi että se on helpompaa ja vaivattomampaa, enkä esimerkiksi ostaisi sisustusmateriaaleja talopaketin mukana. On harmi ettei alalla ainakaan meidän kaupungissamme ole riittävästi ns. avaimet käteen -rakennuttajia jotka hallinnoisivat koko projektin tiettyä korvausta vastaan. Tällaisen palvelun olisimme ottaneet ja yksi hyvillä referensseillä ollut ehdokas oli kiikarissakin. Hyvät tekijät vain tuntuvat olevan niin ylityöllistettyjä että eivät mitenkään voi ottaa kaikkia projekteja vastaan.
Samaa mieltä.
Minun mielestä olisi hyvä että taloa rakentava palkkaisi mahdollisimman aikaisessa vaiheessa sen pääsuunnittelija/vastaavan mestarin, jonka kanssa noita asioita alkaa suunnitelemaan ja tekemään. On se kuitenkin niin suuri projekti ja viidakko edessä, että on se hankala työn ohessa täysin itse hoitaa.
Lisäksi tuolla rakennusalalla nykyisin toimii kyllä niin paljon ihme viheltäjää (pakettimyyjää,"kirvesmiestä","putkimiestä" etc) jotka eivät oikeasti osaa omaa hommansa, että niiden välttäminen on alan ammattilaisen kanssa helpompaa. Kyllähän ihmisten epätietoisuuden/toivoisuuden näkee jo siitä että tältäkin palstalta kysytään neuvoja, joka nyt on ehdottomasti väärä vaikka asiallisten neuvojen saamiseen.
Hyvää tulee kun osaa siitä maksaa ja
ainakaan täältä palstalta ei kunnon tietoa saa!
siis vastaavien ja pääsuunnitelijoiden metkut. Joissa pääasiassa saa maksaa, mutta vastinetta ei saa, hyvä jos edes kiinni tarvittaessa. Liian paljon pyörii noita rahastavia asiantuntijoita.
Jaa, minun mielestäni taas noissa pääsuunnittelijoissa/mestareissa on vähemmän noita "metkuilijoita" kuin koko muussa rakentamisen ketjussa yhteensä. Ei ole sattunut onneksi tuollaista kohdalle, eikä ole kyllä kavereillekaan. Kaikki tietysti on mahdollista, ainakin rakennusalalla. Toki, onhan ne aika "kiireisiä" aina :)
Jos tosiaan tuollaisia elkeitä pääsuunnitelijalla/vastaavalla mestarilla on, niin se on kyllä paha juttu. Mun mielestä se on rakentajan kannalta aika tärkeä lenkki tuossa rakennus-sopassa
v...ttu sun kanssas
Tällaisia mielipiteitä olen kaivannut jo pitkään. Allekirjoitan mielipiteesi kaikilta osin! mieheni on rakakennusalan ammattilainen ja silti on lukemattomia asioita, joiden kanssa olemme joutuneet ihmettelemään huuli pyöreänä. Kilpailuttaminen / tarjoussisältöjen vertailu niistä yhtenä keskeisimpänä. Mielästäni suurinta ja kauaskantioisinta ammattitaitoa ja/tai itseymmärrystä on se, että osaa ja pystyy tunnistamaan oman vajaavaisuutensa. :) Talonrakentamisessa on paljon työvaiheita, jonka ammattilaisenkin kannattaa teettää ulkopuolisella (esim. laatoitustyöt).
Olen aina hämmästellyt yhden talonrakentaneiden, kaiken rakentamisestä tietävien, itseään "ammattilaisena" pitävien itsekritiikin puutetta. Kirvesmihiltäkin vie useamman vuoden kehittyä ammattitaitoiseksi. Mutta osa tee-se-itse miehistä kokee tietävänsä kaiken rakennetettuaan yhden talon. Huh!
Virhearviointeja sattuu varmaan näin ison projektin kuluessa kaikille. Esimerkiksi meillä on tullut jo nyt mieleen muutamia asioita, jotka olisimme voineet toteuttaa toisin, jos olisimme piirrustuksista asiat hokanneet (kuten yhden "turhan" oven vaihtaminen ikkunaksi jne.)
Lisää tällaista keskustelua.
Pääsuunnittelijaaa ei aloitusko0kouksen jälkeen nää. Eli kyseessä on rahastus. Vastaava mestari on hyvä jos antaa neuvoja. Ongelma on että mies käy 1 % ajasta tupakalla rakennusprojektissa.
Tärkeintä olisi saada hyvä pääurakoitsija, joka hoitaa työmiehet ja jolla on suhteita saada kaverit paikalle silloin kun tarvitaan.
On juuri tämä. Jotkut täällä julistavat jumalan totuuksina asioita joita on sattunut omalle kohdalle ja luulevat että kaikilla tilanne on samoin. Tuossa sinun kuvaamassasi jutussa nyt on miljoonia eri variaatioita, välillä esim pääsuunnittelija,vastaava mestari ja pääurakoitsija on sama henkilö, joskus kaikki eri henkilöitä, suurimmalla osalla pääurakoitsijaa ei edes ole etc. Oikeasti ihan sama mulle mitä mieltä olet, kunhan et johda ihmisiä harhaan typerillä käsityksilläsi. Olen kyllä helvetin tyytyväinen että on ole päivätyössä rakennusalalla. Ihan tarpeeksi kuulen noita perunoiden juttuja ja mielipiteitä jo pelkästään sen aikana kun sen oman talonsa rakentaa/rakennuttaa, ihan oikeasti ei jaksa kuunnelle jotain talidomiaivojen luomaa sekavaa möngerrystä enää kyllä yhtään ... :) Kiitos ja moro tää palsta jää kyllä tähän.
Puhun ko0kemuksesta. Alueelle johon rakensimme talon tuli vuosina 2003-2005 120 omakotitaloa. Kyllä siinä tuli seurattua ja juteltua monen rakentajan kanssa näistäkin aioista. Harvemmin on kaikki urakoitsijan housuissa kaikki hommat. Nykyisin toisin vastaava mestri voi olla urakoitsijana jne. Pääurakoitsijoitakin on laidasta laitaan. Hanki siis hyvä. Missä johdin ihmisiä harhaan olisi hyvä jos perustelisit enne kuin rupeat nimittelemään. Paljonko itselläsi on kokemusta asioista? Tietysti jokainen esittää oman mielipiteensä oli se sitten karmea tai yhtä hel...Mutta jos olet rakentanut tai teetättänyt talon tiedät asioista enemmän paljon enemmän...
Kirjoitit: "Pääsuunnittelijaaa ei aloitusko0kouksen jälkeen nää. Eli kyseessä on rahastus. Vastaava mestari on hyvä jos antaa neuvoja. Ongelma on että mies käy 1 % ajasta tupakalla rakennusprojektissa. "
Eli siis tarkoitat että pääsuunnittelijaa ei näy enää laisinkaan aloituskokouksen jälkeen ja että vastaava mestari käy 1% tupakalla työajasta ?
Onko tuossa sinusta mitään järkeä ? Eikö tuo nyt ole aika holtitonta tekstiä ? En minä ainakaan ymmärrä mitä tuolla tarkoitat, tuskin kukaan muukaan.
Mitä sillä on merkitystä mitä minä rakentamisesta ymmärrän ? Minä sanoin jo että en ole rakentamisen ammattilainen, enkä totisesti halua ollakaan. Mutta olen huomannut, eipä ole moni muukaan joka tuolla rakennuksilla näkyy heiluvan ja esittää hyväuskoisille rakentamisen ammattilaista. Mutta kaikki paljastuu aikanaan, kuten esim. se asuntoalue mistä puhuit, eli siis missä se alue on ? Voisiko asiasta saada hieman tarkempaa faktaa ? Mitä siellä tapahtui ? Olisi oikeasti kiinnostavaa tietää. Voisitko sen sitten myös kirjoittaa ymmärrettävällä suomen kielellä
"Mutta jos olet rakentanut tai teetättänyt talon tiedät asioista enemmän paljon enemmän... "
Hohhoijaa. Entäs jos en halua tietää ? Voitko kuvitella että maailmassa on oikeasti paljon mielenkiintoisempia,monimutkaisempia ja vaativampiakin asioita kuin joku joku pientalojen rakentaminen, jossa nyt kuitenkin on varsin yksinkertaisista asioista kysymys jos niihin viitsii/ehtii perehtymään. Ainoa mikä siitä asiasta tekee kiinnostavan on ne varsin huomattavat rahasummat, jotka noiden pientalojen ympärillä nykyään pöyrii.
Itsellä on toinen taloprojekti menossa, ensimmäinen oli 90-luvulla pitkästä tehty.
Tuo pääurakoitsija juttu minua kyllä eniten naurattaa, mutta antaa olla.
Aika hyvä ohje kyllä. Voihan sitä tietysti leikkiä monitoimiosaajaa vastaavansa/pääsuunniteljansa kanssa, mutta tosiasia kuitenkin on että ilman osaavaa tekijäporukkaa homma kusee sukille. miten sitten saa motivoitua sen porukan huomioimaan toistensa työt, antamalla se pääurakoitsijan tehtäväksi. Yksinkertaista eikö totta. On muuten koettukin hyvä ja huono pääurakoitsija, sekä itse tepuloituna systeeminä. Helpompaa ja parempaa tuli jopa tuon huonon pääurakoitsijan kanssa kuin omatoimisesti.
Pääsuunnittelijaaa ei aloituskokouksen jälkeen nää. Totta suunnitelmat on tehty ja nimi paperissa. Siis näin on. Eli kyseessä on rahastus.
Vastaava mestari on hyvä jos antaa neuvoja. Ongelma on että mies käy 1 % ajasta tupakalla rakennusprojektissa. Joo taloprojekti kestää 300h
vastaav mestari käy ehkä 6-10 kertaa työmaalla 0.25-1/2 h kerralla polttaen koko ajan. = 1% ajasta.
Tällä palstalla kävijät haluaa tietää asioista. Mutta jos ei niin , niin ei.
Asuntoalue lähellä pääkaupunkia.
Tapahtumia oli vaikka kuinka. Esim. vastaava mestari toimi pääurakoitsijana ja hommat meni päin peetä ei saanut miehiä mistään oikeaan aikaan, talon rakentaja rahastettiin kuiviin. Toisessa oli pääsuunnittelija/vastaava aivan päätön. Itserakentaja teki virheitä solkenaan. Vääränlaiset koneet, turhaa maanajoa. Sadevesiviemärit vääriin paikkoihin etc....
Useissa tehtiin pihan kallistukset pieleen, ja 2004 kesällä tuli vedet perustuksille rankkasateiden aikana jne...
Voi olla että nykyihmiset on vieraantunut kauas rakentamisesta.
Kirjoiti: "Vastaava mestari on hyvä jos antaa neuvoja. Ongelma on että mies käy 1 % ajasta tupakalla rakennusprojektissa. Joo taloprojekti kestää 300h
vastaav mestari käy ehkä 6-10 kertaa työmaalla 0.25-1/2 h kerralla polttaen koko ajan. = 1% ajasta. "
Siis väität että taloprojekti kestää 300h ? Vai vastaavan työtuntimäärä 300h?. Siis en vieläkään ymmärrä näistä sinun sepustuksista yhtään mitään. Mutta siis käsittääkseni yrität sanoa, että vastaava ei tee rakennustyömaalla mitään hyödyllistä. Selvä. Sitten toteat että pääsuunnittelijan vakanssi on rahastus. Selvä.
No se on sinun mielipiteesi, pysy siinä, mutta älä kailota sitä ainoana totuutena.
"Asuntoalue lähellä pääkaupunkia. "
Sitä vähän epäilinkin. Mutta tuskinpa kaikille sinne rakentaneille kävi samoin kuin kuvailit. Jos on esim. 30 rakennuksen asuinalue, aina siellä muutamalle voi käydä vaikka mitä, mutta ei sitä voi mitenkään yleistää.
"Voi olla että nykyihmiset on vieraantunut kauas rakentamisesta."
Tai sitten ne vaan lukee liikaa ohjeita internetistä
"Aika hyvä ohje kyllä. Voihan sitä tietysti leikkiä monitoimiosaajaa vastaavansa/pääsuunniteljansa kanssa, mutta tosiasia kuitenkin on että ilman osaavaa tekijäporukkaa homma kusee sukille."
Tarkoituksenani ei ole leikkiä yhtään mitään. Varsinkaan asiantuntijaa internetissä. Totta kai ilman osaavaa tekijäporukkaa homma kusee sukille. Siinähän tässä rakentamisessa nykyisin onkin juuri kysymys, että kun tuota osaavaa tekijäporukkaa ei riitä joka paikkaan. Moni kyllä luulee/kertoo olevansa, mutta kun ei ole.
Ja se mikä tuossa pääurakoitsija jutussa lähinnä nauratti oli tuo juhlava sana. Vähän kuin pääsuunnittelijakin. Onhan nuo nyt aika järeitä termejä pienrakennustyömaalle :).
Mutta siis tosiaan, jos vaan mahdollista, ei noita eri urakoita tietenkään välttämättä kannata jakaa eri osiin vain jakamisen ilosta ja luotettava pääurakoitsija on tietysti asiallinen vaihtoehto.
Mutta kuka sen nyt yhtään sen enempää takaa, ettei se pääurakoitsijakin ole "ketku" ? Sitten vasta kusessa on. Se myös nauratti.
Ja kuka sanoo ettei kunnon vanhan kaartin kirvesmies hoida koko paskan (suhdeverkostonsa avulla) ja hemmetin hyvän talon tekeekin. Ja vielä ihan kohtuulliseen hintaan. Kaikki on aina mahdollista.
Mutta siis tämä keskustelu alkaa menemään pois oikeasta asiayhteydestään. Alun perin siis tämän ketjun ensimmäinen viesti oli asiallinen ja siihen vastasin oman mielipiteeni että kyseisten asioiden välttämiseksi mahdollisimman alussa palkatun hyvän/luotettavan pääsuunnitelija/vastaavan mestarin avulla voi osan sudenkuopista ainakin välttää. Lopputulos sitten on miljoonan eri asian summa.
Siinä alkaa olemaan temppuilu vaikeampaa kun tottahan myyjän pitää tietää mitä hänen toimituksestaan puuttuu ja tottahan hän sen kertoo pääurakoitsijalle koska on mukana savotassa talon valmistumiseen asti.
Tarkoitus ei ollut saattaa ketään noin agressiiviseen tilaan kuin sinä. kerroin vain miten omalla kohdalla oli käynyt. ja uskon kyllä, että on käynyt aika monelle, mutta kun täällä yleensä kirjoittelevat ovat omasta mielestään onnistuneet kaikessa ja puoli-ilmaiseksi. Tottakai on hyviä pääsuunnittelijoita ja hyviä vastaavia, osittainhan se on myös kiinno siitä mitä rakentaja osaa vaatia ja pyyttää. Ongelma onkin monesti juuri siinä, että kokematon ei tiedä MITÄ pitäisi vaatia ja mikä on huonoa työtä ennenkuin se on liian myöhäistä. Ja turhaan sinä tätä palstaa haukut, itsekin tunnut tänne aika aktiivisesti kirjoittelevan.
tietysti olla tuokin. Pitää kuitenkin aina huomioida, että se myyjä ja pääurakoitsijan tekevät sitä hommaansa ammatikseen ja usein saattavat tuntea toisensa jo edellisten projektien tiimoilta. Vaikka ne eivät sitä rakennuttajalle tunnusta.
Joka useimmiten aiheuttaa sen, että heidän intressinsä ovat yleensä yhteneväiset ja poikkeavat rakennuttajan intresseistä. Tarkoitan tässä lähinnä rahaa. Josta voi ilmentyä tiettyä vedätystä, ei tietenkään välttämättä, mutta se on mahdollista.
Toimintamalli ei siten välttämättä enää eroa muuttovalmiin talon ostamisesta oikeastaan yhtään.
Oman työn osuuden säästö voi jää pieneksi. Työn osuus voi jäädä suureksi, mutta rahallinen säästö pieneksi.
Mutta kaiken kaikkiaan tuossa voi olla niin monia variaatioita, että vaikea sanoa. Yleensä kuitenkin hyvin ja huolellisesti rakentaminen maksaa itsensä loppujen lopuksi takaisin, tekee sen nyt millä metodilla hyvänsä.
yksi nolla uhnohtui 3000 h rakennusaika.
Suurtilaelementtitaloissa voi olla tollainen kolme viikkoa eli 2 x 8h x 5 p x 3 vko eli toi 300 h.
Kyllä jotkut asiat on vähän niin ja näin näillä ns. ammattilaisillakin. En väitä etteikö melko hyviä taloja jo syntyisikin. Paljon vaan on sutta, mutta nykysysteemillä sitä ei saa karsittua muuten kuin tekemällä ns. varmoja ratkaisuja eli tehtaalla koko talo jne....
ymmärtää että liiketoimintaa ei voi harjoittaa kovinkaan pitkäjänteisesti jos lähtökohtana on vain kusetus. Kyllä se on yleensä se ostajapuoli joka haluaa kaiken sekoittaa ymmärtämättömyyttään ja kun kaveritkin kaikki ovat niin helpolla ja halvalla omansa rakentaneet (valehtelevat). Kyllä asiaa yleensä parantaa ja helpottaa jos pääurakoitsija ja myyjä tuntevat toisensa edellisten projektien myötä. Mutta ne jotka näkevät salaliittoja kaikkialla tietysti saavat siitäkin "kramppeja" eikä sitäkään saa millään toimimaan kun kyylätään ja väännetään kaikesta, turhaan.
Pitää muistaa, että koska elämä itsessään ei ole koskaan täydellistä, niin ei ole se rakentaminenkaan. Mutta kuitenkin, tyytväisenä itseeni voin katsella taaksepäin rakennusprojektiamme. Kaikki ei todellakaan mennyt täydellisesti, mutta hengissä ollaan ja talo on hyvin pystyssä ja pysyy!
Ei edes ammattitaitoisin kykene vetämään niin suurta projektia, kuin talon rakennus täydellisesti. Inhimillisiä erehtyjiä kun me kaikki ihmiset olemme. Onnea vain kaikille projektiin ryhtyville!