Jamiel

Niin, kuinka lausuisit Jamiel-nimen "suomeksi"? Ihan niinkuin se kirjoitetaan vaiko kenties englantilaisittain???
7801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Koska ei ole selkeää kuvaa siitä kuinka tuo pitää lausua, lausun suomalaisittain. Toisin kuin esimerkiksi nimi John, on selkeästi lausuttava [tson]. Johtunee siitä, että tuo on tuttu nimi. Jamiel puolestaan ei ole laisinkaan tuttu, enkä lähde sitä vääntämään [tsamiel] muotoon. Tiedä vaikka pitäisikin lausua ranskalaisittain!? Suomalainen [jamiel] saa kelvata, jos tuollaisen nimen menee suomalaiselle lapselle antamaan (tai yleensä lapselle, joka Suomessa on).

Äänestä
  • voidaan ja pitääkin lausua usein Jon, koska jos se on ruotsin kielinen nimi, niin silloin sitä ei väännetä "tson". Esim. arkkipiistä John Vikström, on Jon eikä tson.

    Äänestä

  • John kirjoitti:

    voidaan ja pitääkin lausua usein Jon, koska jos se on ruotsin kielinen nimi, niin silloin sitä ei väännetä "tson". Esim. arkkipiistä John Vikström, on Jon eikä tson.

    Itse vaan ensimmäisenä assosioin tuon nimen englanninkieliseksi, sillä sen lausuisin [tson] jos sen Suomessa kohtaisin. Tuosta näkee juuri tuon pointin mitä yritin tehdä (mutta en tiedä osasinko): Vanhat, opitut mallit ohjaavat ajattelua. Jos mallia ei ole niin assosioituu (tässä tapauksessa) nimi lähimpään vastaavaan malliin.

    Toisin sanoen Jamiel, koska en tiedä minkäkielinen nimi Jamiel on ja kuinka se pitäisi lausua, lausun sen suomalaisittain Suomessa. Jos törmäisin samaan nimeen ensimmäistä kertaa vaikkapa Englannissa tai Ruotsissa, lähtisin lausumaan nimeä näiden kielien sääntöjen mukaan.

    Äänestä

ääntäisin.

Äänestä

ihan vaan tuo [jamiel].. tai jos eksoottisia halutaan olla niin sitten [jaamiel].

Onpahan taas semmonen nimi, että menee ainakin lapsella itsellään kieli kierteelle ;)

Äänestä

ääntäisin nimen *zeimiel*.

Äänestä
  • Jamiiel.
    Kuulostaisi ihanalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuinka ääntäisit? kirjoitti:

Niin, kuinka lausuisit Jamiel-nimen "suomeksi"? Ihan niinkuin se kirjoitetaan vaiko kenties englantilaisittain???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu