Poliisi varoittaa katuryöstäjistä

SOMALIT

Helsinki. Helsingin poliisi varoittaa keskustan alueella ilta- ja yöaikaan liikkuvia katuryöstöistä. Reilun kahden viikon aikana poliisin tietoon on tullut yli kymmenen katuryöstöä keskustan alueella.

Ryöstöissä uhreja joko uhattiin väkivallalla tai sitä käytettiin. Valtaosa ryöstöistä tapahtui Kaisaniemessä ja Kaivopuistossa illalla tai yöllä. Kaikki uhrit olivat miehiä, suurin osa ala-ikäisiä poikia. Heiltä vietiin esimerkiksi lompakko ja matkapuhelin.
Osa uhreista kertoi, että ryöstäjät käyttivät väkivaltaa varoittamatta. Joissakin tapauksissa ryöstäjät pyysivät ensiksi tupakkaa ja sen jälkeen alkoi pahoinpitely ja ryöstäminen.
Yleensä uhrin luo on tullut vain muutama ryöstäjä, mutta nopeasti paikalle on kerääntynyt suuri joukko samaan seurueeseen kuuluvia.

Poliisille tehtyjen ilmoitusten mukaan epäillyt ovat 15–22-vuotiaita tummaihoisia miehiä.
Poliisi pyytää ryöstöjen mahdollisia silminnäkijöitä ilmoittamaan havainnoistaan Helsingin poliisin Keskustan poliisipiirin tutkintayksikköön numeroon 09–189 41 75. Ryöstön uhreiksi joutuneiden tulisi ilmoittaa tapauksesta heti poliisin hätäkeskukseen numeroon 10022.

8

2084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blak Power

      Hommaa elämä rasisti.

      • fgfdsgfds

        Mikä rasisti? Tietohan on faktaa. Afrikkalaista
        alkuperää olevat nuoret miehet ovat syyllistyneet
        yli kymmeneen katuryöstöön.
        Voin ihan rehellisesti sanoa, että tunnen lukuisia etnisiin vähemmistöryhmiin kuuluvia ihmisiä eri Afrikan valtioista. Näitä ihmisiä
        harmittaa suunnattomasti näiden nuorten kurittomuus, jotka lisäävät Suomalaista alkuperää
        olevien ihmisten ennakkoluuloja Afrikkalaista alkuperää olevia ihmisiä kohtaan.
        Muuten toi nimimerkki Bla(c)k power on myös
        rasistinen.


      • Kala-Kalle

        Vai hommaa elämä! Minä hommaan luvallisen pistoolin ja kuljetan asetta mukana iltakävelyllä. Tervetuloa rupattelemaan.


      • Oikeistolainen

        muuta sinulle ei Bergen-Belsenissä tarjoilla!



































        Ja painu takaisin Afrikkaan, hiilikihara!


    • ile hki

      Somalit olivat näiden katuryöstöjen takana, poliisi pidätti useita somaleita keskustan alueella viime viikonlopun perj-lauantain välisenä yönä. lehdistä saimme lukea tästä vaikka jokainen jo arvasi ketkä sekopäät ja mulkut olivat asialla.

    • naamarissa

      Niin, no ne Puistolan sällit oli sitten vissiin "White Power" -liikkeestä. Siis ne -68, -75 ja -85 syntyneet vesselit joista Hesari raportoi tänään.

      Olivat Puistolan tapulikaupungissa uhkailleet tappavansa puukolla 8 ja 9 vuotiaita poikia jos ne ne tunge omenoita autojen pakoputkiin ja koulun vessoihin.

      Että tälleen armaassa synnyinmaassamme!

    • juu-uuu

      Jos ei osaa maahanmuuttajat käyttäytyä, täytyisi maasta karkoittaa takaisin sinne mistä tulleet!

      • herranjestas

        voi minneen karkoittaa, kun ovat VIP henkilöitö päättäjien mielestä!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2584
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2516
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      69
      2340
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2140
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1789
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1609
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1404
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1392
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      5
      1154
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      34
      973
    Aihe