Poliisi varoittaa katuryöstäjistä

SOMALIT

Helsinki. Helsingin poliisi varoittaa keskustan alueella ilta- ja yöaikaan liikkuvia katuryöstöistä. Reilun kahden viikon aikana poliisin tietoon on tullut yli kymmenen katuryöstöä keskustan alueella.

Ryöstöissä uhreja joko uhattiin väkivallalla tai sitä käytettiin. Valtaosa ryöstöistä tapahtui Kaisaniemessä ja Kaivopuistossa illalla tai yöllä. Kaikki uhrit olivat miehiä, suurin osa ala-ikäisiä poikia. Heiltä vietiin esimerkiksi lompakko ja matkapuhelin.
Osa uhreista kertoi, että ryöstäjät käyttivät väkivaltaa varoittamatta. Joissakin tapauksissa ryöstäjät pyysivät ensiksi tupakkaa ja sen jälkeen alkoi pahoinpitely ja ryöstäminen.
Yleensä uhrin luo on tullut vain muutama ryöstäjä, mutta nopeasti paikalle on kerääntynyt suuri joukko samaan seurueeseen kuuluvia.

Poliisille tehtyjen ilmoitusten mukaan epäillyt ovat 15–22-vuotiaita tummaihoisia miehiä.
Poliisi pyytää ryöstöjen mahdollisia silminnäkijöitä ilmoittamaan havainnoistaan Helsingin poliisin Keskustan poliisipiirin tutkintayksikköön numeroon 09–189 41 75. Ryöstön uhreiksi joutuneiden tulisi ilmoittaa tapauksesta heti poliisin hätäkeskukseen numeroon 10022.

8

2153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Blak Power

      Hommaa elämä rasisti.

      • fgfdsgfds

        Mikä rasisti? Tietohan on faktaa. Afrikkalaista
        alkuperää olevat nuoret miehet ovat syyllistyneet
        yli kymmeneen katuryöstöön.
        Voin ihan rehellisesti sanoa, että tunnen lukuisia etnisiin vähemmistöryhmiin kuuluvia ihmisiä eri Afrikan valtioista. Näitä ihmisiä
        harmittaa suunnattomasti näiden nuorten kurittomuus, jotka lisäävät Suomalaista alkuperää
        olevien ihmisten ennakkoluuloja Afrikkalaista alkuperää olevia ihmisiä kohtaan.
        Muuten toi nimimerkki Bla(c)k power on myös
        rasistinen.


      • Kala-Kalle

        Vai hommaa elämä! Minä hommaan luvallisen pistoolin ja kuljetan asetta mukana iltakävelyllä. Tervetuloa rupattelemaan.


      • Oikeistolainen

        muuta sinulle ei Bergen-Belsenissä tarjoilla!



































        Ja painu takaisin Afrikkaan, hiilikihara!


    • ile hki

      Somalit olivat näiden katuryöstöjen takana, poliisi pidätti useita somaleita keskustan alueella viime viikonlopun perj-lauantain välisenä yönä. lehdistä saimme lukea tästä vaikka jokainen jo arvasi ketkä sekopäät ja mulkut olivat asialla.

    • naamarissa

      Niin, no ne Puistolan sällit oli sitten vissiin "White Power" -liikkeestä. Siis ne -68, -75 ja -85 syntyneet vesselit joista Hesari raportoi tänään.

      Olivat Puistolan tapulikaupungissa uhkailleet tappavansa puukolla 8 ja 9 vuotiaita poikia jos ne ne tunge omenoita autojen pakoputkiin ja koulun vessoihin.

      Että tälleen armaassa synnyinmaassamme!

    • juu-uuu

      Jos ei osaa maahanmuuttajat käyttäytyä, täytyisi maasta karkoittaa takaisin sinne mistä tulleet!

      • herranjestas

        voi minneen karkoittaa, kun ovat VIP henkilöitö päättäjien mielestä!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1204
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      805
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      643
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe