Helsinki. Helsingin poliisi varoittaa keskustan alueella ilta- ja yöaikaan liikkuvia katuryöstöistä. Reilun kahden viikon aikana poliisin tietoon on tullut yli kymmenen katuryöstöä keskustan alueella.
Ryöstöissä uhreja joko uhattiin väkivallalla tai sitä käytettiin. Valtaosa ryöstöistä tapahtui Kaisaniemessä ja Kaivopuistossa illalla tai yöllä. Kaikki uhrit olivat miehiä, suurin osa ala-ikäisiä poikia. Heiltä vietiin esimerkiksi lompakko ja matkapuhelin.
Osa uhreista kertoi, että ryöstäjät käyttivät väkivaltaa varoittamatta. Joissakin tapauksissa ryöstäjät pyysivät ensiksi tupakkaa ja sen jälkeen alkoi pahoinpitely ja ryöstäminen.
Yleensä uhrin luo on tullut vain muutama ryöstäjä, mutta nopeasti paikalle on kerääntynyt suuri joukko samaan seurueeseen kuuluvia.
Poliisille tehtyjen ilmoitusten mukaan epäillyt ovat 15–22-vuotiaita tummaihoisia miehiä.
Poliisi pyytää ryöstöjen mahdollisia silminnäkijöitä ilmoittamaan havainnoistaan Helsingin poliisin Keskustan poliisipiirin tutkintayksikköön numeroon 09–189 41 75. Ryöstön uhreiksi joutuneiden tulisi ilmoittaa tapauksesta heti poliisin hätäkeskukseen numeroon 10022.
Poliisi varoittaa katuryöstäjistä
8
2031
Vastaukset
- Blak Power
Hommaa elämä rasisti.
- fgfdsgfds
Mikä rasisti? Tietohan on faktaa. Afrikkalaista
alkuperää olevat nuoret miehet ovat syyllistyneet
yli kymmeneen katuryöstöön.
Voin ihan rehellisesti sanoa, että tunnen lukuisia etnisiin vähemmistöryhmiin kuuluvia ihmisiä eri Afrikan valtioista. Näitä ihmisiä
harmittaa suunnattomasti näiden nuorten kurittomuus, jotka lisäävät Suomalaista alkuperää
olevien ihmisten ennakkoluuloja Afrikkalaista alkuperää olevia ihmisiä kohtaan.
Muuten toi nimimerkki Bla(c)k power on myös
rasistinen. - Kala-Kalle
Vai hommaa elämä! Minä hommaan luvallisen pistoolin ja kuljetan asetta mukana iltakävelyllä. Tervetuloa rupattelemaan.
- Oikeistolainen
muuta sinulle ei Bergen-Belsenissä tarjoilla!
Ja painu takaisin Afrikkaan, hiilikihara!
- ile hki
Somalit olivat näiden katuryöstöjen takana, poliisi pidätti useita somaleita keskustan alueella viime viikonlopun perj-lauantain välisenä yönä. lehdistä saimme lukea tästä vaikka jokainen jo arvasi ketkä sekopäät ja mulkut olivat asialla.
- naamarissa
Niin, no ne Puistolan sällit oli sitten vissiin "White Power" -liikkeestä. Siis ne -68, -75 ja -85 syntyneet vesselit joista Hesari raportoi tänään.
Olivat Puistolan tapulikaupungissa uhkailleet tappavansa puukolla 8 ja 9 vuotiaita poikia jos ne ne tunge omenoita autojen pakoputkiin ja koulun vessoihin.
Että tälleen armaassa synnyinmaassamme! - juu-uuu
Jos ei osaa maahanmuuttajat käyttäytyä, täytyisi maasta karkoittaa takaisin sinne mistä tulleet!
- herranjestas
voi minneen karkoittaa, kun ovat VIP henkilöitö päättäjien mielestä!!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061728
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728