Omistan Husqvarnan 16 kal. "läppälukko" haulikon. Vaikka se onkin lähinnä muistoesine, niin olen aina joskus ampuillut sillä huvin vuoksi 16/65 savuttomia patruunoita. Nyt eräs kaverini väitti, että ko ase on mustaruutiase, eikä välttämättä kestä savuttomia. Oma muistikuvani kuitenkin on, että ainakin viimeiset 30-40 vuotta siinä on käytetty vain savuttomia.
Onko "huskuja" tehty sekä savuttomalle, että mustalle ruudille ja jos on, niin mistä ne voi erottaa. Piipun merkinnät on jo niin kuluneet, että ei niistä tahdo saada selvää.
husqvarna
3
1832
Vastaukset
Saamieni tietojen mukaan on läppälukollinen Husqvarna valmistettu mustaruudille. Elllei aseesta löydy savuttoman ruudin koestusleimoja, on se varmaankin mustaruudille tehty. Ellet saa merkeistä selvää, pitäydyu varmuudeksi mustaruudissa!
- Anonyymi
Viimeisimmissä valmistetuissa, joissa sarjanumero suurempi kuin 78000 (ei varmaa tietoa mistä alkaa, kun minulla 78020 niin ei vielä ole tätä ao. merkintää)
on se läppä läpän akseli tehty vahvemmalla nikkeliseoksella, ja tämän merkkinä läpän vasemman sivun pinnassa on "N" -merkintä. Muutenkin se läppä on kirkkaampi koska sekin on ilm. nikkeliseosta, joten ei ole niin harmaantuva kuin se rautaseoksinen läppä. Pahin ja vaarallisin temppu on laittaa pesään 16/70 -patruuna, joka ei kunnolla sovi lyhyessä pesässä (16/65) aukeamaan, sitten paineet voi nousta liikaa, lisäksi 16/70 patruunassa on enemmän hauleja ja varmaan ruutiakin.
Jos tämä N (nitro) -merkintä siis löytyy, saa ampua 16/65 savuton ruuti -panoksia, mutta ei 16/70 -patruunoita, ellei ole patruunapesän pituutta todettu 70 mm :ksi - Anonyymi
Se patruunan pituus tarkoittaa ammutun hylsyn pituutta. Ei ampumattoman. Koska 70mm hulataa hyvin piippuun, muttei mahdu kokonaan aukeamaan 65mm pesässä ja pommi on valmis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073215GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431177- 831152
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531092Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351032- 67878
- 45867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862- 53857
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24851