Omistan Husqvarnan 16 kal. "läppälukko" haulikon. Vaikka se onkin lähinnä muistoesine, niin olen aina joskus ampuillut sillä huvin vuoksi 16/65 savuttomia patruunoita. Nyt eräs kaverini väitti, että ko ase on mustaruutiase, eikä välttämättä kestä savuttomia. Oma muistikuvani kuitenkin on, että ainakin viimeiset 30-40 vuotta siinä on käytetty vain savuttomia.
Onko "huskuja" tehty sekä savuttomalle, että mustalle ruudille ja jos on, niin mistä ne voi erottaa. Piipun merkinnät on jo niin kuluneet, että ei niistä tahdo saada selvää.
husqvarna
3
2010
Vastaukset
Saamieni tietojen mukaan on läppälukollinen Husqvarna valmistettu mustaruudille. Elllei aseesta löydy savuttoman ruudin koestusleimoja, on se varmaankin mustaruudille tehty. Ellet saa merkeistä selvää, pitäydyu varmuudeksi mustaruudissa!
- Anonyymi
Viimeisimmissä valmistetuissa, joissa sarjanumero suurempi kuin 78000 (ei varmaa tietoa mistä alkaa, kun minulla 78020 niin ei vielä ole tätä ao. merkintää)
on se läppä läpän akseli tehty vahvemmalla nikkeliseoksella, ja tämän merkkinä läpän vasemman sivun pinnassa on "N" -merkintä. Muutenkin se läppä on kirkkaampi koska sekin on ilm. nikkeliseosta, joten ei ole niin harmaantuva kuin se rautaseoksinen läppä. Pahin ja vaarallisin temppu on laittaa pesään 16/70 -patruuna, joka ei kunnolla sovi lyhyessä pesässä (16/65) aukeamaan, sitten paineet voi nousta liikaa, lisäksi 16/70 patruunassa on enemmän hauleja ja varmaan ruutiakin.
Jos tämä N (nitro) -merkintä siis löytyy, saa ampua 16/65 savuton ruuti -panoksia, mutta ei 16/70 -patruunoita, ellei ole patruunapesän pituutta todettu 70 mm :ksi - Anonyymi
Se patruunan pituus tarkoittaa ammutun hylsyn pituutta. Ei ampumattoman. Koska 70mm hulataa hyvin piippuun, muttei mahdu kokonaan aukeamaan 65mm pesässä ja pommi on valmis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122614Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382345Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121382- 481159
- 771065
- 59933
- 45926
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911