Heipähei!
Osaako joku sanoa kuinka paljon suunnilleen kihlasormuksen kiillottaminen maksaa? Kyseessä tavallinen sileäpintainen valkokultasormus.
Kiitos etukäteen vastauksista!
Sormuksen kiillotus
11
17428
Vastaukset
- että
sormus pitäisi saada kiillotettua koska siinä ehkä on naarmuja, vai että se pitäisi saada "kiiltämään" (puhdistus)?
- Laikku
Sekä että!
- maksoi
Minä maksoin kiillotuksesta (naarmujen poisto) ja sen jälkeisestä ultraäänipuhdistuksesta 10e. Oli kyllä sen arvoista! Oli aivan kuin uudet käsittelyn jälkeen!
- Sormuksellinen
Meillä oli kihlojen puhdistus/kiillotus ilmainen silloin kun ostimme vihkisormukseni. Samoin kerran kun pienennytin sormustani, sain kiillotuksen kaupan päälle. Muuten en tiedä hintaa.
Mutta olen miettinyt, miten itse voisi kiillottaa sormuksensa sähkyväksi, kuin uudeksi? Onko hyviä kotikonsteja?- että
Jos kaipaa sormukseensa kiiltoa, kannattaa käydä ostamassa kultasepänliikkeestä (en tiedä myydäänkö muualla) puhdistusainetta. Ei ole kallista, on riittoisaa ja helppo käyttää. Siihen nesteeseen kun hetkeksi upottaa korunsa, niin johan tulee kiiltoa. Puhdistusainetta on myynnissä sekä hopea-että kultakoruille.
- koruli
nahalla saa kiillotettua metallia, eli nappanahan nurjapuoli eli karvanen mokkapuoli, sillä hankaa. lisäks on olemassa kiillotustahnoja joita voi käyttää yhdessä nahan kanssa. Nahan voi liimata vaikka leveeseen tikkuun tms, ja sitten viilan tapaan kiillottaa. Näin olen kiillottanut mm. teräksisiä esineitä teroituksen jälkeen, luulis toimivan pehmeämmille kullalle ja hopeallekkin.
- kokenut
että kirjoitti:
Jos kaipaa sormukseensa kiiltoa, kannattaa käydä ostamassa kultasepänliikkeestä (en tiedä myydäänkö muualla) puhdistusainetta. Ei ole kallista, on riittoisaa ja helppo käyttää. Siihen nesteeseen kun hetkeksi upottaa korunsa, niin johan tulee kiiltoa. Puhdistusainetta on myynnissä sekä hopea-että kultakoruille.
Sanosinpa ,että Venol tahna on vielä parempaa kuin nesteet. Samaa tahnaa saa erinimisenä(en muista nimeä, sininen tuubi)Tosin ne ovat vähän työläämpiä käyttää.
Menkääpä kultasepänlikkeestä katselemaan koruja ja samalla ohimennen kysytte sormusten kiillotuksen hintaa... pikku juttu sepälle...tuskinpa hinta on silloin kymppääkään... - Tintti
Yksi tapa on se tavallisista tavallisin, jonka neuvoi vihkisormukseni käsityönä tehnyt seppä: Upota sormus haaleaan fairyveteen ja hankaa hammasharjalla, pintalika lähtee niin yksinkertaisesti. Omissa sormuksissani kun on sellaiset urat kelta- ja valkokullan välissä sekä timanttiupotukset vihkisormuksessa, hammasharjalla saa hyvin puhtaaksi ne välit. Lisäksi kannattaa varmaan viimeistellä ns. kiillotusaineilla.
- pemu
itse puhdistan muutaman kerran viikossa valko ja keltakulta koruni fairylla ja pehmeällä pienellä harjalla josta on leikattu harjaksia lyhkäsemmiks.Etikka on hyvä puhdistaja myös.
- ja kangasta, testattu on
pemu kirjoitti:
itse puhdistan muutaman kerran viikossa valko ja keltakulta koruni fairylla ja pehmeällä pienellä harjalla josta on leikattu harjaksia lyhkäsemmiks.Etikka on hyvä puhdistaja myös.
Kiillotusaineet on pelkkää rahastusta. Ota sormus, pala kangasta ja hammastahnaa (Colgate Total- testattu hyväksi).
Levitä tahnaa kankaalle pieni nokare ja hankaa sormusta tahnassa voimaa käyttäen. Vaihda paikkaa ja toista operaatio useamman kerran. Kankaaseen jää harmaata likaa ym. ja sormus kiiltää hetken päästä kuin uusi. Oma sormukseni oli pahasti naarmuuntunut ja tällä käsittelyllä myös naarmut katosivat kokonaan! - trupperi
ja kangasta, testattu on kirjoitti:
Kiillotusaineet on pelkkää rahastusta. Ota sormus, pala kangasta ja hammastahnaa (Colgate Total- testattu hyväksi).
Levitä tahnaa kankaalle pieni nokare ja hankaa sormusta tahnassa voimaa käyttäen. Vaihda paikkaa ja toista operaatio useamman kerran. Kankaaseen jää harmaata likaa ym. ja sormus kiiltää hetken päästä kuin uusi. Oma sormukseni oli pahasti naarmuuntunut ja tällä käsittelyllä myös naarmut katosivat kokonaan!Näin isot naarmut saattavat kuluakin pois, mutta hammastahna on luultavasti silti liian karkeaa kiillon saamiseen. Pinta muuttuu tällöin sameaksi. Kokeilin tyhmyyttäni uuteen koruun, johon oli tullut muutamia jälkiä, jolloin kiillottamattomat kohdat olivat lopulta kiiltävämpiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5314448Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183561Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842312Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762179Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.871517- 1571383
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1041346Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641291- 651234
- 841144