Mitä mieltä?

Niin että olemme ajatelleet antaa esikoisellemme nimeksi Ada Johanna.........
Mitä mieltä olette?
14847
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Henk.koht. inhoan näistä uusnimistä juuri A(a)daa yli kaiken. Lisäksi jos olisi pakko niin kirjoittaisin sen todella kahdella a:lla. Johanna on hyvä toinen nimi, ja kyllä nuo ihan yhteen sopivat. Että, jos tykkää, niin antaa mennä vaan.

Äänestä

pidä!Entä Aada Joanna..?

Äänestä

Ihana nimi... Eikä Ada/Aada ole mikään uusi nimi, Aada on vanha nimi... tiedän useamman vanhan naisihmisen jonka nimi on Aada.

Äänestä

En pidä Johannasta, Ada on hieno nimi! Ada Joanna tosiaan ois paljon parempi..
Mutta ehdottomasti Ada jos siitä pidätte!!

Äänestä
  • Ada on ihana nimi ja Johanna sopii paremmin kuin Joanna koska kummatkin ovat vanhoja nimiä. Joanna on uus nimi, joten se ei sovi vanhan nimen kans. Ada Johanna on kaunis nimi.

    Äänestä

...On perseestä.Kauheita!

Äänestä

Oikein kaunis nimi. Aiotteko lausua etunimen nimenomaan Ada? Vaiko Aada? Nimittäin jos lausutte sen Aada, se kannattaa myös kirjoittaa niin.

Äänestä

Ihana!! Laittakaa ehdottomasti YHDELLÄ Aa:lla. Johanna on myös nätti nimi, pehmentää kivasti Adan D kirjainta!

Äänestä

Ihan kiva nimi, varsinkin Johanna nimestä tykkään.
Jos Ada on tarkoitus lausua Aada, niin kirjoittakaa se myös kahdella a:lla. Muutenkin Aada Johanna on kauniimpi nimi kuin Ada Johanna.

Äänestä

...

Äänestä
  • Luin nimen Aida Johanna. Ja se olisi minusta kaunis. Adaan lisäisin toisen A:n, elleivät vanhemmat ruotsinkielisiä tai ulkosuomalaisia.

    Äänestä

Minä tunnen vaan yhden Adan, joka on miehen
lempinimi.
Aada minusta kauniimpi.
jatkoksi voisi sopia
A(a)da Johanna Juulia

Äänestä

Itse kyllä ehdottomasti antaisin mieluummin nimeksi Aada kuin Ada, koska Suomessa kerran olemme.


Kaikkiaan Ada ja Aada ovat kuitenkin nykyään varsin tavallisia nimiä, joten kysyisin, oletteko harkinneet nimeä Aava, joka on paitsi hieman harvinaisempi nimi myös mielestäni kauniimpi kuin Aada.

Äänestä

Aada Joanna.Siinä kaunis nimi:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äeti27 kirjoitti:

Niin että olemme ajatelleet antaa esikoisellemme nimeksi Ada Johanna.........
Mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu