Oletteko tytöt koskaan rakastuneet itseänne nuorempaan poikaan?
Onko sellaiseta suhteesta tullut mitään?
Pojat sanoisitteko heti ei tytölle, joka olisi kiinnostunut teistä, mutta olisi teitä esim. pari vuotta vanhempi???
Onko sellaiseta suhteesta tullut mitään?
Pojat sanoisitteko heti ei tytölle, joka olisi kiinnostunut teistä, mutta olisi teitä esim. pari vuotta vanhempi???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos on joku muu kiinnostuksen kohde niin kieltäydyn. Jos taas on sellainen tyttö josta olen kiinnostunut niin silloin saattaisin suostua.
mä oon tyttö ja seurustelen just parhaillaan mua 2 vuotta nuoremman pojan kanssa.. eka mä mietin että onko tää liian outoo, mut ei se mua ainakaa yhtään haittaa..
Iät on vaa numeroita ja mun ihastumiset on osunu enimmäksee neljän vuoden sisää, pari vuotta nuorempii tai vanhempii...
... täysin rakastunut itseäni 4 vuotta nuorempaan poikaan. Hän teki aikoinaan aloitteen suhteeseemme (itse en olisi ikinä uskaltanut) ja nyt on yhteistä taivalta jo jonkin verran takana :)
Sanoisin, että kyllä suhteesta voi tulla vaikka mitä, vaikka jätkä olisikin nuorempi. Rakkaudessahan ei ole kyse iästä (pedofiilit asia erikseen). Itse ainakin rakastan omaa kultaani, enkä välitä hänen iästään. Mutta siinä on tietysti sekin, että hän vaikuttaa ikäistään huomattavasti kypsemmältä :)
Toki meilläkin on omat ongelmamme (missä suhteessa ei olisi?), mutta ikäerosta ne eivät johdu.
"Rakkaudessahan ei ole kyse iästä"
-Totta! Rakkaus ei katso ikää, ulkopuoliset ihmiset sitä katsovat, jos katsovat, ja useimmiten karsaasti, mutta se on heidän ongelmansa se.
No entäpä tämä lausahdus sitten: "pedofiilit ovat asia erikseen"
-Juu, niinhän ne ovat. Mutta tarkentaisin tuohon myös sen, ettei pedofiliassa suinkaan koskaan kyse ole rakkaudesta. Tavoitteet ja päämäärät ovat pelkästään seksuaalisten halujen, himojen tyydyttäminen - sairaanloisella tavalla. Pedofiliassa jos missä on kyse myös alistamisesta.
..samaa mieltä tuosta, että ei rakkaudessa ole kyse iästä. rakkaus on tunne joka ei ajattele sitä minkä ikäinen rakkauden kohde on. ja mitäpä pahaa nuorempaan rakastumisessa olisi. ei mielestäni mitään.
tottakai se vaikuttaa asiaan, että kuinka kypsiä ikäisiksiin rakastuneet ovat. mutta en itse näe ainakaan mitään ongelmaa. eikä muutaman vuoden ikäerossa ainakaan ole mitään outoa. onhan monien vanhemmillakin vuosia ikäeroa. ehkä nuorena ikäero tuntuu suuremmalta mutta vanhempa ei edes muista montako niitä vuosia olikaan.
itselläni ei ole kokemusta nuoremman kanssa seurustelusta. mutta ihastunut kyllä olen ja se juttu meni mönkään mutta ei suinkaan sen takia että poika oli nuorempi.
älä turhaan vaivaa päätäsi tuollaisilla kysymyksillä. anna sydämellesi valta päättää :>
En oo koskaa rakastunut mua nuorempaan poikaan ja ajattelenkin että en alkaisi seurustella nuoremman kanssa.Mutta loppujenlopuksi sillä iällä ei varmasti olis mitään väliä jos toinen kerran tuntuis ihanalta jne.Mutta toivottavasti sitä ikäeroo ei silti olis mitään 20 vuotta :P
yleensä olen ollut kiinnostunut vanhemmista pojista/miehistä. en muista, että olisin koskaan ollut kovin kiinnostunut nuoremmista. enkä ole ollut koskaan suhteessa itseeni nuoremman kanssa. oon aina ajatellut etten voisi olla yhdessa nuoremman kanssa ja ajatellu ettei se vois toimia. nyt sitten menin kai ihastumaan itteeni ainakin vuotta nuorampaan poikaan. aloin sitten miettimään uudelleen voisinko seurustella nuoremman kanssa. nii varmaan voisin, jos se toinen osoittatuis sopivaks.. ei kai se ikä niin tärkee ole tai mitään merkkaa.. et varmaanki kannattaa vaan tutustua toiseen ja katsoo mitä siitä tulee vai tuleeko mitään. ei voi tietää, jos ei kokeile.
tohon vikaan kysymykseen voisin sanoo kans jotain vaikken ookaan poika.. et sillon varmaan sanoo ei jos ei ole kiinnostunu.
mua on tullut kaiken ikasiä jätkiä nuorempia ja vanhempia pyytämään ulos kahville tms. nyt syksyn aikana oli kolme mua nuorempaa..ettei sitä ikää kannata miettiä jos muuten tykkää...
ei kannata ottaa paineita tai sanoa ei jos tyttö on vanhempi tai jos sillä on ollut vanhempia jätkäkavereita. se tarvitsee ihan samalla lailla rakkautta niinku joku sunkin ikäinen
Mä olen niiiin ylpeä mun kaks vuotta vanhemmasta rakkaasta.Frendit on vähän kateellisia kun oon saanu tollasen naisen!