Mitä mieltä ford ihmiset ovat 2001 vm olevasta mondeosta.Malliltaan tämä kyseinen auto on farkku 2,0 tdi eli uudempikoppanen 90 hv.Kävin tänään ajamassa ja yllätyin positiivisesti.Tilaa riittää ja ajo-ominaisuudet ovat hyvät vaikka vertaa nykyiseen volvooni(850 farkku -97 bensa).Alkaa nimittäin jo hirvittään nuo bensa laskut.Tällä mondeolla oli ajettu 105 tkm.Kannattaako sekaantua tähän autoon?Millainen on kulutus?Asiallisista vastauksista kiitollinen.T:Voisko se olla FORD
Mondeo -01
Nimetön
112483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
td 1,8 wagon..paljon on ollu korjattavaa alusta alkaen. Liekkö muuttunu paremmaks? Jarrusylinterit vuosi, turbo vuosi, vesipumppu sökö 2002 , takal.pesuri rikki 1. talvena, etuakseli vaihdettu 100000km takuussa. Nyt meni laturi ja akku uusittiin kanssa syyskuun alussa, ohjausvarren kumit kanankoivet ym keväällä... onhan noita MUTTA HYVÄ ON AJAA ostaisitko? ajettu 195000km pitää laitta jakop.hihna uus loppukuussa
Taidat olle satusetä? Minulla on Mondeo -97 1,8 turbo. Ajettu 450 000km eikä koneelle ole vielä tehty mitään muuta kuin öljyt vaihdettu ja jakopäänhihna n, 100 000 välein.
Öljyä ei tarvitse lisätä öljynvaihdon välillä 15 000km. Laturi vaihdettiin 425 000 km kohdalla.
vetarin sisänivelet 390 000km tultua täyteen. Joten en usko juttujasi!!!!!
Paljolti riippuu hinnasta. Modeoissahan on ollut niitä oven ruostumisongelmia todella paljon. tutki tarkoin.
itellä -01 mallinen 115 hp versio ajetu reilut 150 th todella tyytyväinen olen ollut vikalista:
-etujarrupalat
-eberin hehkutulppa
-2 kpl ajovaloja
ovet on kitattu takuuna uudelleen ja ovat ihan ok
eli mielestäni varsin kohtuullinen...
Itellä on 2001 mallia oleva 1.8 bensakoneella. Kulutus on n. 7l/100km normaalilla ajotyylillä sekalaisessa ajossa. Mulla on vielä farkkumallia.
Vertailen sitä pienempään S40 Volvoon -01,jolla ei samalla ajotavalla pääse alle 10 litran sadalla.Kokeilin kesällä uudempaa farkku mondea, se oli huomattavasti suurempi kuin tämä -01.
Omallani on ajettu vasta 110000, joten saan ajaa vielä huoletta...
2.0 tdci kesästä lähtien , kivasti liikkuu yllättävän hyvä ajaa ja sopii suuremmallekkin perheelle tilojensa myötä .
Yksi ainut vika on ollut ,jäähdyttimen flekti meni päälle turhan usein ,vaihtoivat jonkun vastuksen ja johtosarjan kun oli sulanut >> takuuseen tietty .
Ostin kesällä samanlaisen -02 mallia olevan.
Ilmastointi päällä auto nykii, koska ilmastointi ottaa tehosta 8hv, mutta tehokas ilmastointi pitää helteellä viileänä.
Sama ilmiö kun puhallus suunnattu tuulilasiin vaikka ilmastointia ei ole kytketty päälle.
Pieniruokainen isollakin lastilla!!
Kerroit et mondeosi on pienikulutuksinen,mitä se tarkoittaa käytännössä?Mikä on keskikulutus?Onko 90 hv moottori hiukan alitehoinen mondeon kokoisessa autossa?
Tavaratilassa taisi olla 200 kg tavaraa, 4 aikuista ja reilu matkavauhti vaihtelevassa maastossa,ilmastointi päällä ja kaupunkiajoakin niin kulutus 5,2 l/100km ja toinen seurantajakso etupäässä kaupunkiajoa, ei mitään säästöajoa, välillä tavaraa kyydissä, kulutus 5,5 l/100km.
Moottori on riittävä, vaikka ainahan se voisi olla suurempi.
Kiitos kaikille asiallisista vastauksista.Nyt on volvo vaihtunu mondeoon ja uuteen autoon totuttelu sekä luottamuksen hakeminen alkanu.
Mullakin on mondeo -01 farkku 1.8i, ostettu 118 000 km, mittarissa nyt 127 000km
Vikalista:
-kaikki jarrulevyt uusittu, samoin palat ennen auton ostoa
-sisätaustapeili uusittu ennen auton ostoa.
ja lisäksi vuoden aikana omaan piikkiin
-takaluukun mikrokytkin 60 euroa
-takaluukun valo 12 euroa
-tuulilasipyyhkijät 25 euroa
-takaluukun pissasuutin 3 euroa
-takaluukun maalaus rekisterikilven alta 150 euroa
-pölykapselisarja 30 euroa
-kesärenkaat 450 euroa
Ilmastoinnissa nyt jotain häikkää, ei pidä autoa helteellä kylmänä vaan ilma tunkkaista ja lasit huurtuu. Ilmastoiti naputtaa oudosti konepellin alla, mikälie. On ollut aina päällä. Pitänee katsoa seuraavassa huollossa.
Akku saattaa olla pian lopussa, pitänee vaihtaa jossain vaiheessa.
Tuulilasissa iso naarmuläiskä, ihme juttu sinänsä jos tuulilasinpyyhin pystyy naarmuttamaan lasia, mutta ei menoa haittaa.
Parasta isot tilat, pieni bensankulutus n. 6.7-10 ltr/100 km. Halpa ostaa. Ruosteeton ainakin oma eikä vuoda sisälle. Kääntää katseet.