1.4 cvh/ohjarinkumet+remmi.

Uno Mirafiori

Ostinpa tuossa työautoksi -89 mallisen Fiestan.1.4 litrasella CVH:lla.voisiko joku asiaan perehtynyt kertoa miten Nokkaremmin vaihto onnistuu ja ohjarinkumien vaihto.seisoopa tuossa pihalla vanha Escorvettekin johon niitä vois vaihtaa.

3

692

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko 1.4

      Toi 1.4 kone on sama kuin Escortissa, johon hihnan vaihto onnistuu aika helposti. Hankalinta taitaa olla suojuksen irroitus, kun osa ruuveista on pikkasen hankalissa paikoissa.
      Tärkeintä on katsoa hihnan vaihdossa että kohdistusmerkit ovat kohdillaan ja kiristinrulla olisi kans hyvä vaihtaa samalla kertaa.
      Venttiilinkumien vaihto onnistuu helpoiten, jos hommaa sellaisen venttiilinjousen puristimen (esim. Motonetistä), jota voi käyttää, vaikka kansi on paikallaan. Varmuuden vuoksi kannattaa pyöräyttää mäntä yläkuolokohtaan, ennen kuin irroittaa ko. sylinterin venttiilinjouset, niin voi säästyä ylimääräiseltä kannen irroitukselta ;-)

    • Tepi

      Nokkaremmi vaihtunee samoin kuin eskoss. Laturi löysälle, hihna pois ja laturin kiilahihnapyörä irti, mutteri kampiakselin päässä tiukassa, ahdas väli ainakin ekkerissä. Täytyi teettää avain. Suojat pois, pyöräytetään kone siten että hihnapyörien merkit ylöspäin. Kiristin irti ja roskiin, uusi hihna ja kiristin, katsoa, että merkit yhä ylöspäin, kun hihnan kiristää. Pykälin väli iso, joten kyllä huomaa. Kiristimellä hihnan kireys niin, pitkä hihnan sivu kääntyy jengalle noin 90 astetta hihnaa väännettäessä. Pari kertaa vaihtanut ilman ongelmia.

      Ohjainkumit, taas hieman ekkeripohjalta. Ilmanputsari ja venttiilikopankansi pois. Tarvitaan venttiilijousen kiristin (motonet, biltema), joka ruuvataan venttiilinpainimen tilalle. Ja mäntä tietenkin ylös :). Sitten otetaan jousen yläpäästä 2 kiilapalaa pois(pinsetit, pikku pihdit) ja yläpään lautanen. Kiristin ja jousi pois ja kumi vaihtoon. Sanovat, että venttiilinpaininten mutterit pitäisi vaihtaa, ovat ns. soikeita muttereita, itse puristin hieman viilapenkissä lyttyyn.

    • jeps

      Jos käytät perinteistä tapaa noitten ohjurikumien vaihtoon eli kansi irti.

      Kannattaa hiukan kopautella vasaralla venttiilin jousta samalla, kun kiertelet jousenkiristintä;hiukan kiristystä ja sitten testaat joko jousi irtoais venttiilin yläpäästä kopauttamalla kiristimeen joka puristaa jousta.

      Ite en tuota tajunnut ja menikin aikaa ennen ku tajusin että jousi on varmaan hiukka jämähtäny kiinni venttiiliin..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      185
      8529
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4638
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4178
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3722
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3186
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2950
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2656
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      42
      2446
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2143
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2086
    Aihe