MAROKKO

Mape

Heippa!!Onko joku käynyt Marokossa?Ollaan lähös kuukauden pääst olis kiva tietää mimmost siä oikeen on..onko se niin kamala paikka kuin jotkut väittää?eli et saa pelätä jos kuljeskelee kaduilla ym?kiitos

7

1419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dave

      Minne päin Marokkosi sijoittuu Aasiassa?

    • Mape

      Agadiriin olis tarkotus..

    • kun pyytää

      aasia sivulta afrikan tietoo..... jollekkin ei vaan toi maantieto mee päähän edes maanosittain

    • matkalainen1

      On tosiaan pohjoisessa Afrikassa, Kanarian saarten kanssa samoilla linjoilla..

      En tykännyt, ainoa maa josta muutkin maailmalla tapaamani matkalijat ovat todenneet että sinne eivät uudestaan menisi. Musta viikkokin oli sielä jo liikaa..

      Eipä siellä oikein ollut mitään "upeeta tai kivaa" joka ois mieleeni mukavana asiana jäänyt. Ok, no mandariinit oli ihanan makeita..

      Ilma kuin suomen kesä, ei kehumista siinäkään. Rannalla musta lippi, voimakkaita merivirtauksia.

      En todellakaan suosittele mitään yläosattomissa oloa tai pikkutopissa kekkalointia. Altaalla jenkkirouva paistteli ilman liivejä ja koko hotellin henkilökunta seisoi tuntitolkulla tuijottamassa tätä vanhaa rouvaa. Myös itseni perässä kuljettiin kilometrikaupalla, vaikke ollut edes missään pikkurimpula-vaatteissa.

      Maa on muuten moniavioinen, toisin kuin esim. Tunisia. Ja tosiaan, jos olet nuoren ja kohderyhmään kuuluvan näköinen niin hasaa tullaan sitten kauppaamaan joka kulmalla..katsovat lähinnä ikää ja pukeutumista, oman kokemuksemme perusteella.

      Päiväretkiä on tarjolla esim. Kalastusreissau ja Marrakechin reissua. Marrakechin päiväreissu kannattaa heittää, upea näky katsella Atlas-vuoriston seutuja pimeällä bussita.

      Juu..basaaria alue löytyy Agadiristäkin, lisäksi on yksi kiinteähintainen Uniprix-kauppa jossa kandee käydä katsomassa hintatasoa ennen baasiin menoa, ettei ihan tule linssiin viilatuksi. Tinkiminen kun on baasareissa tärkeä osa kaupankäyntiä.

    • tietäjä 2

      Marokko ei ole aasiassa vaan afrikassa, väärä palsta kysyä asioita aasian matkaajilta.

      • abc

        Niin Marokko sijaitsee Pohjois-Luoteis Afrikan alueella. Paljonko sait mantsasta?
        Marokko on eksoottinen ja voittaa mennen tullen Thaimaan Kanarian Tunisian Egyptin ja Intian.
        Se kokemus oli mahtava. Ei kannata pysyä vain Agadirissa, lähde reissaamaan.


    • eksotiikkaa löytyy

      Hei,

      Marokko on ihan ok liikkua yksin , kaksin tai miten vaan, siellä on tietysti erilaista kuin Suomessa ja otettava huomioon kulttuurierot, kuitenkin ihan normaalilla olemuksella ja käytöksellä pärjää, huumoria löytyy ja sitä myös tarvitaan:)Maa on kaunis vuorineen , rantoineen ja ruoka hyvää, energiaa saa:)
      Voit katsoa hieman tietoa Marokosta sivuilta www.marokonystavatsuomessa.net
      ja jos olet kiinnostunut kuulemaan lisää niin ota yhteyttä, Leena-Maija Talikka, pj MYS ry

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5689
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3943
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      45
      3850
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3524
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2908
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2447
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2194
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2101
    9. 33
      1949
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      432
      1769
    Aihe