MAROKKO

Mape

Heippa!!Onko joku käynyt Marokossa?Ollaan lähös kuukauden pääst olis kiva tietää mimmost siä oikeen on..onko se niin kamala paikka kuin jotkut väittää?eli et saa pelätä jos kuljeskelee kaduilla ym?kiitos

7

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dave

      Minne päin Marokkosi sijoittuu Aasiassa?

    • Mape

      Agadiriin olis tarkotus..

    • kun pyytää

      aasia sivulta afrikan tietoo..... jollekkin ei vaan toi maantieto mee päähän edes maanosittain

    • matkalainen1

      On tosiaan pohjoisessa Afrikassa, Kanarian saarten kanssa samoilla linjoilla..

      En tykännyt, ainoa maa josta muutkin maailmalla tapaamani matkalijat ovat todenneet että sinne eivät uudestaan menisi. Musta viikkokin oli sielä jo liikaa..

      Eipä siellä oikein ollut mitään "upeeta tai kivaa" joka ois mieleeni mukavana asiana jäänyt. Ok, no mandariinit oli ihanan makeita..

      Ilma kuin suomen kesä, ei kehumista siinäkään. Rannalla musta lippi, voimakkaita merivirtauksia.

      En todellakaan suosittele mitään yläosattomissa oloa tai pikkutopissa kekkalointia. Altaalla jenkkirouva paistteli ilman liivejä ja koko hotellin henkilökunta seisoi tuntitolkulla tuijottamassa tätä vanhaa rouvaa. Myös itseni perässä kuljettiin kilometrikaupalla, vaikke ollut edes missään pikkurimpula-vaatteissa.

      Maa on muuten moniavioinen, toisin kuin esim. Tunisia. Ja tosiaan, jos olet nuoren ja kohderyhmään kuuluvan näköinen niin hasaa tullaan sitten kauppaamaan joka kulmalla..katsovat lähinnä ikää ja pukeutumista, oman kokemuksemme perusteella.

      Päiväretkiä on tarjolla esim. Kalastusreissau ja Marrakechin reissua. Marrakechin päiväreissu kannattaa heittää, upea näky katsella Atlas-vuoriston seutuja pimeällä bussita.

      Juu..basaaria alue löytyy Agadiristäkin, lisäksi on yksi kiinteähintainen Uniprix-kauppa jossa kandee käydä katsomassa hintatasoa ennen baasiin menoa, ettei ihan tule linssiin viilatuksi. Tinkiminen kun on baasareissa tärkeä osa kaupankäyntiä.

    • tietäjä 2

      Marokko ei ole aasiassa vaan afrikassa, väärä palsta kysyä asioita aasian matkaajilta.

      • abc

        Niin Marokko sijaitsee Pohjois-Luoteis Afrikan alueella. Paljonko sait mantsasta?
        Marokko on eksoottinen ja voittaa mennen tullen Thaimaan Kanarian Tunisian Egyptin ja Intian.
        Se kokemus oli mahtava. Ei kannata pysyä vain Agadirissa, lähde reissaamaan.


    • eksotiikkaa löytyy

      Hei,

      Marokko on ihan ok liikkua yksin , kaksin tai miten vaan, siellä on tietysti erilaista kuin Suomessa ja otettava huomioon kulttuurierot, kuitenkin ihan normaalilla olemuksella ja käytöksellä pärjää, huumoria löytyy ja sitä myös tarvitaan:)Maa on kaunis vuorineen , rantoineen ja ruoka hyvää, energiaa saa:)
      Voit katsoa hieman tietoa Marokosta sivuilta www.marokonystavatsuomessa.net
      ja jos olet kiinnostunut kuulemaan lisää niin ota yhteyttä, Leena-Maija Talikka, pj MYS ry

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      176
      5027
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      15
      1650
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1595
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      122
      1470
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1333
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1070
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1069
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      942
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      188
      911
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe