elikkä, meillä nti reilu 8kk ja pari hammasta on jo tulla tupsahtanut.
Kyselisin, että missä vaiheessa olette alkaneet pesemään hampaita ja tulisko hammashoitolaan varata aikaa millon?
Neuvolassa en muistanut kysyä...
Kyselisin, että missä vaiheessa olette alkaneet pesemään hampaita ja tulisko hammashoitolaan varata aikaa millon?
Neuvolassa en muistanut kysyä...
Vastaukset 2
Vanhimmat
lapsilla oli hammashoitajan tarkastus puoli vuotiaana. Sieltä saivat ekat omat hamppiharjat ja siitä asti ollaan "hampaita" harjailtu joka ilta.
Vaikka neidillä ei silloin vielä hampaita ollutkaan ja veljelläänkin vasta yksi, niin kutiavia ikeniä tykkäsivät harjailla. Mitä aikasemmin ottaa tavaksi säännölliset pesut, sitä varmemmin hampaiden pesu tulee lapselle rutiiniksi.
Viimestään tietenkin hampaita ruvetaan pesemään siinä vaiheessa, kun on jotain mitä pestä. Hammastahnaa ei tarvitse vielä aikoihin, vesipesu riittää.
harjaamiseen voi totutella vaikka jo ennen kuin hampaat puhkeaa, harjaus kivasti kutittaa ikeniä.
Meilläpäin neuvolasta annettiin puolivuotiaalle
harjat ym.hoitoohjeet.Hammashoitolaan mennään
vasta 2-vuotiaana. Taitaa käytäntö olla erilainen
eri paikkakunnilla kuten myös hampaiden hoitoohjeet jossain suositellaan pestäväksi pelkällä vedellä, toisessa tahnan kanssa ja kolmas paikka kehottaa syömään fluoritabletteja.