Mitä mieltä olette kun tuttavani on sitä mieltä ettei koiralle ei saa opettaa istumista ollenkaan koska se muuten istuisi näyttelyssä kehässä ??? Mielestäni se on jo ensimmäinen mitä koiran koulutukseen kuuluu
Koiran istuminen
Sussu
8582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minä olen sitä mieltä että koira kannattaa opettaa istumaan käskystä vaikka koiraa käytettäisiinkin näyttelyissä. Istumaan taipuvaiselle koiralle on vain opetettava sitten huolellisemmin näyttelyliikkumista. Samalla logiikalla koiralle ei voisi opettaa oikeastaan yhtään mitään? Se on ohjaajan ja kouluttajan osaamattomuutta/onnistumattomuutta mikäli toiminnot menevät sekaisin tai eivät onnistu.
Ainoa mitä minä en koirilleni (ei käydä näyttelyissä) ole opettanut enkä opeta on tassun antaminen. Se on niiin turhaa ja se vasta "ongelma" onkin kun koira rupeaa antamaan tassua kaikissa tilanteissa. :P
vaan läpyt. Se tulee heti sen istu komennon jälkeen.
asiaa helpottaa kun ensin opettaa koiralle sen seisomisen 110%:sti ennenkun opettaa koiran istumaan. Siis siinä järjetyksessä et näyttelyssä ei tarjoaisi kokoajan istumista kun makupalaa ei heti tule. Meil ainakin homma toimi loistavasti tämän nykyisen koiran kans tolla systeemillä. Edellinen koira kokeili kehässä kaikki temput istu, maahan, seiso kun makupalaa ei heti herunu. Helpottaa ainakin tuomarin työtä kun koira ei kokoajan temppuile. Nyt kun näyttely sujuu koirakin oppii pikkuhiljaa istumaan.
koulutus aina ensin ns. näyttelykoulutusta ja kun se homma sujuu, niin sitten Tokoon istumisineen ja muineen. Eli aina ensin koira opetettava seisomaan.
Ei meillä ole koskaan koiria tarvinnut seisomaan opettaa. Kaikkea muuta kyllä.
Kyllä se niin on että ainakin jotkut rodut täytyy opettaa " seisomaan" nimittäin oikealla tavalla näyttelyssä. Olen myös sitä mieltä et jos ensin opettaa istumaan on vaikeampi onnistua näyttelyssä seisomisen kanssa. Ainakin meille on näin yhden kanssa käynyt, aina kun tuomari tuli lähelle tahdottiin istua jos se antas jotain hyvää. Joutui usein nostamaan seisomaan. Asia on tietysti yksilöllinen.
Kaverisi todellakin on oikeassa. Koiraa ei välttämättä kannata opettaa istumaan ollenkaan tai ei ainakaan opettaa sitä aivan ensimmäisenä, koska silloin vaarana on juuri tuo, että koira saattaa istua siellä näyttelykehässä.
Tein virheen, että opetin oman koirani ensimmäisenä istumaan ja... Nyt sitä sitten istutaan oikein urakalla ja joka paikassa!
Tai toinen keino, että istumista ei aina kannata välttämättä yhdistää siihen makupalaan vaan vaikka johonkin leluun tai kehuihin. Koska kehässä käytetään makupalaa siihen, että koira osaa poseerata oikein. Jos olet opettanut koirallesi, että aina istumalla saat makupalan, saattaa koira vaikka kehässä istaahtaakin.
Makuasia ...
Meillä kun harrastetaan noita kumpiakin juttuja , eikä ole ongelmia ollut .
Siitähän tuo on kiinni , miten koiran opettaa.
Jos koira OSAA käskysanat , siis todella osaa , niin se on ihan sama mitä sen kanssa on tehty ja missä . Tai tehdään... Jos käsky annetaan , niin se toteutetaan.
Jos koira ei tottele käskyä ( kuulostaa vähän kovalta tämä käsky -sana ) , niin koira ei sitä joko osaa tai halua / tai pysty noudattamaan .
Jos on jälkimmäisestä kyse , niin kannattaa miettiä , missä silloin on vika .
Simmppeliä :=)
No tietenkin , jos on epävarma omista taidoistaan opettaa , niin silloin toki kannattaa panostaa siihen pääharrastukseen ( siis omasta mielestä ) ja jättää ne muut opettamiset , kuten istumiset , jos ne ei ole omasta mielestä tärkeitä .
Mutta muuten se on ihan sama mitä opettaa tai mitä harrastaa samanaikaisesti , jos opetus on tehty huolella ...