osaakohan joku arvioida jos sakemanni emällä on ollut D-lonkat ja isällä C-lonkat, mitähän mahtanee pennulle tulla? onko aina se huonompi tai sit viel huonompi (mahd.E-lonkat?)
lonkat
Saksku
191343
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
on mutkikas juttu. Koko pentue saattaa olla A-lonkkasia tai A-E. Koska niinkin päin on,että vanhemmat on A ja yksi pennuista on E ja loput A (10 pentua). Mutta varmaa on ,että D ja C lonkka vanhempien pennut periyttää lonkkavikaa tuleville polville. Jollon saattaa emän tyttären tyttären tytär saada 10 pentua jotka kaikki on D lonkkasia.
Vastuullinen kasvattajahan ei käytä kun A ja B lonkkasia koiria jalostukseen.
näillä pennuilla on sitten emän(D) ja isän(C) emällä ja isällä A-ja B-lonkkaa. no toivotaan että ois terveet..
on B-lonkat, vanhemmilla C:t
Oletko ottamassa pentua tällaisesta pentueesta?
Vai oletko kasvattaja? Voihan olla, että jollekin pennuista tulee ihan hyvät lonkat (sallittujen rajoissa) mutta epäilisin myös Rivan tavoin, että kyllä asia tulee vastaan jossain vaiheessa.
Valitettavasti.
Jos joku astuttaa D lonkkaisen narttunsa (mitkä kyynärät muuten on?)C-lonkkaisella isällä ja haluaa pennut hyviin koteihin rekattuina ja tunnistusmerkittyinä, madotettuina, kuten asiaan kuuluu niin koska asia on tehty "tieten tahtoen" niin voisi kasvattaja kyllä myydä pennut "takuulla", saada palauttaa pentu joko välikuvien tai virallisten jälkeen jos koira onkin sökö.
Miksi ottaa riski, kaikilla koirilla ei ole väliä pentuja teettää.
Juuri tällaisten asioiden takia tuo pevisa sääntökin on aikoinaan tehty.
olisin kiinnostunut ottamaan pennun näistä, eivät ole rekisterissä pennut, vanhemmat kylläkin. emän kyynärät 0/1 jos muistan oikein..harkitsen vielä.itse en pentuja teettäisi tällä uroksella sitten.
ilmeisesti vahinkopennut?
Jos saat sen ilmaiseksi niin sitten ehkä ok. Mut jos pennuttaja pyytää rahaa,niin ihmettelen vaan miten hän perustelee pennun hinnan.
Pentu on varmaan aivan ihana,mutta noilla vanhempien lonkilla sillä on hyvin suuri mahdollisuus olla tosi sairas vanhoilla päivillä.
ihan kulje aakkosjärjestyksessä.Jos vanhemmat ovat esim.pentueesta joissa muut olisivat täysin terveitä,samoin kuin aikaisemmissakin polvissa,perimä saattaisi olla hyväkin.Jos taas muistakin sisaruksista löytyy sököä lonkkaa on ennuste tosi huono.Ruokinnalla ja liikunnalla tälläisissä tapauksissa suuri merkitys.Myös suvuilla ja niiden yhteen sopivuudella on suurta merkitystä.Eli A-lonkkaiset vanhemmat voivat periyttää pelkkää C lonkkaista,jos suvut yhdessä lyövät korville,kun taas yksittäiset C-D vanhemmat voivat periyttää pelkkää A,jos molemmat ovat lonkiltaan vahvoista suvuista.
Mutta silti jalostukseen ei pidä käyttää,kuin rotujärjestön ja Kennelliiton rajat täyttävää koiraa.Tuskimpa kasvattajalla pitkäaikaista kokemusta linjoista,suvuista,indekseistä ja muista olennaisista asioista,joten miksi ottaa noin suuri riski,että joutuu laittamaan koiran monttuun mahdollisesti jo ennen virallisia lonkkakuvia.Suru on kauhea.
sisaruksilla A ja B lonkkaa...
Ettet pääse rekkaamattoman sakun kanssa koulutuksiin muualle kuin pelastuspuolelle, agiin ja tokoon.
Pk-hommat ja näyttelyttämiset voi unohtaa heti lähtiäisiksi.
Tunnen monta rekkaamattoman omistajaa jotka ovat sitten myöhemmin olleet kovasti pahoillaan, kun koirassa olisi poweria ihan kisakoiraksi asti eikä sitten koskaan päästä sinne asti.
Miksi pentuja ei ole aiottu rekisteröidä vaikka vanhemmat on rekisteröidyt?
Ei ne rekkausmaksut niin järin korkeita ole.
Itse tiedät otatko vai jätätkö.
nämä kilpailut ja näyttelyt ole koskaan kiinnostaneet, edellinen sakemannimme oli rekisteröity muttei koskaan käyty kisoissa tai näyttelyissä.
saa rekisteröityä jos vanhemmilla c:tä huonommat lonkat.
Kukaan järkevä kasvattaja ei käytä sökö lonkkasia koiria !
Älä ihmeessa ota sairaslonkkaisen koiran jälkeläistä. Voi tietenkin olla tervekin mutta..... Ei tietenkään ole tae saada tervettä pentua edes tervelonkkaisista vanhemmista, mutta........ Itselläni oli koira jolla E-lonkat (vanhemmat A) Voin kertoa sinulle että jos haluaa pitää tällaisen koiran , sen hoito tulee tosi kalliksi apupunktioineen, nivelensuoja-aineineen, kipulääkkeineen ym, Eikä sekään aina auta. Omani tosin eli 12,5 vuotiaaksi mutta joka asiassa oli otettava huomioon sen rajoitukset. Nykyään voi melkein sanoa että on lottovoitto saada terve sakemanni, kun niitä sairauksia on vielä paljon muitakin
olla ottamatta tätä koiranpentua.Ja aloin miettiä koko sakemanni-touhua. edellinen koiramme sairastui (mutta lonkat oli hyvät) ja nyt kuulee paljon juttuja että on niin pitkälle jalostettuja nämä saket että alkaa sairaudet vaan lisimään ja alkavat olla sukulaisia toisilleen. Taidan keskittyä etsimään jotain harvinaisempaa rotua..kiitti kaikille vastaajille ja hyvää syksyn jatkoa!
On niitä terveitäkin älä nyt koko rotua leimaa.
Niin ja jos otat niin ota rekisteröity aivan sen takia että saat koirasi vakuutuksen piiriin ja kasvattajallakin on jotain vastuuta koirastasi noin lopputuotteena, kyllä se on ostajan etu vaikka ei sitten koskaan kävisikään kokeissa tai näyttelyissä.
Seropejahan ne sitten on virallisesti olkoot vaikka kuin rekisterissä ne vanhemmat.
Tämä on niin paha juttu kun tuollaiset kalstaisesi hyvät ja ajattelevat pennunostajaehdokkaat menevät tuohon lankaan että tuolla syyllä ostavat rekkaamattoman, vanhemmista joilla ei olisis syytä teettää pentuja minimikriteerienkään suhteen ja silloin rodunjaostus on taasen yhden pentueen verran ottanut takapakkia.
Ikävä että rotu on niin suosittu, toisaalla ihmiset parhaan kykynsä mukaan yrittävät kasvattaa saksanpaimenkoiraa uudestaan käyttökoiraksi ja itseään säästämättä hankkivat työnäytteet koirilleen ja näiden siivellä sitten myydään ihmisille kymmeneksi vuodeksi taasen spk.lta näyttävää koiraa joka kuitenkin yleisessä tietoudessa on kanssaihmisille se kuuluisa "luonnevikainen susikoira" ja jos sattuu olemaan kiltti niin sillähän sitä sukua voi taasen jatkaa ja sama paska jatkuu ja jatkuu.
Sitten aletaan taasen jauhaa kuinka sairas tämä rotu on, no onkai kun paskoilla vanhemmilla niitä teetetään ja toiset hullut ostaa.
mitähän sit mahtanee tarkoittaa jos jollain on kuvatulos B/D? onko se niinku vasen ja oikee? terv.nimim Lonkat hakusessa
just sitä tarkottaa.
Virallinen tulos merkitään aina sen huonomman mukaan,eli tossa tapauksessa koiran lonkkatulos on D.
siis kysymys kuuluu: minkä ikäisenä voidaan mennä välikuviin ja kannattaako välikuvissa edes käydä kun sit onko kaksivuotiaana "viralliset kuvat" lonkista ja kyynäristä?
siis tää nyt sattui silmään tää keskustelu ja ajattelin tähän jatkoks laittaa tämmöset kysymykset jokka tuossa edellisessä kysyin. että ei ollu mulla vastauksii c ja d lonkkiin hih:)