Testot korkealla

Onko kelleen kokemuksia kun on otettu lapsettomuuteen liittyen hormooniverikokeita ja testoarvot oli tuloksissa koholla, mitä seuraa?
Kuinka aletaan hoitamaan? Lääkäriaika vasta loppukuusta. Yritystä 3 vuotta takana ilman tärppiä!
3654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläkin testoarvot koholla, itsehoitona painonpudotus, vähähiilihydraattinen dietti ja liikunnan lisääminen (joka päivä vähintään tunti monipuolista liikuntaa). Tätä elämäntaparemonttia tukemaan mulla on diabeteslääkitys, vaikkei diabetestä olekaan. Lisäksi syön Terolutia, koska kuukautiskiertoni on aivan liian pitkä ilman niitä. Mulla onneksi painoa tippunut jo reilut 15kg ja tavote hoitojen aloittamiseksi on jo pian totta!=)

Tuo testosteroni on sellanen inhottavuus, että sen ollessa koholla voi olla varma, ettei raskauskaan onnistu, näin olen erittäin pätevältä lääkäriltäni kuullut.

Tsemppiä sulle! Halionnittelut kaikille plussanneille ja hiiiiiiiiiiiiiiirmuinen peukunnosto kaikille, jotka vielä kamppailevat lapsettomuuden kanssa.=)

Äänestä
  • Kiitokset vastauksesta! Kiva kun kerroit kokemuksistasi. Mulla on sitten varmaan sama rumba tiedossa kun sulla. Itekkin olen ylipainoinen et on myös tuo 15kg kovinkin varaa pudottaa.
    Kuinka muutit ruokailutottumuksesi vähän hiilihydraatteja sisältäväksi? Itse kun olen tällainen herkkusuu oikein makeanperso.
    Onko sulla tietoa mikä syynä et raskaus ei ala testojen ollessa koholla, miten ne vaikuttaa elimistössä? Liittyykö jotenkin munasarjoihin vai mihin? Olen ihan pihalla! Mulla kierto ihan jämti päivälleen.

    Äänestä

  • apuva! kirjoitti:

    Kiitokset vastauksesta! Kiva kun kerroit kokemuksistasi. Mulla on sitten varmaan sama rumba tiedossa kun sulla. Itekkin olen ylipainoinen et on myös tuo 15kg kovinkin varaa pudottaa.
    Kuinka muutit ruokailutottumuksesi vähän hiilihydraatteja sisältäväksi? Itse kun olen tällainen herkkusuu oikein makeanperso.
    Onko sulla tietoa mikä syynä et raskaus ei ala testojen ollessa koholla, miten ne vaikuttaa elimistössä? Liittyykö jotenkin munasarjoihin vai mihin? Olen ihan pihalla! Mulla kierto ihan jämti päivälleen.

    http://metku.net/~pesu/artikkelit/pco1.html

    Itsekin olen oikea makeasyöppö. Vaikea on ollut muuttaa ruokatottumuksia, mutta kova on yritys.

    Olen jättänyt vaalean leivän kokonaan pois, mutta kahvin kanssa syön kyllä yleensä pienen pullan. Karkit olen vaihtanut sokerittomiin ja muutenkin vähentänyt määrää huomattavasti, kahviin ja teehen makeutusainetta. Lisännyt olen salaatin ja vihannesten käyttöä ja makean nälkään vaikka rypäleitä yms. Kun nälkä tai makean himo iskee teen leivän, ruisleipä, juustoa, vähärasvaista leikkelemakkaraa, paljon salaattia,tomaattia tai kurkkua päälle. Puurot (esim. kaura tai kauralese) on hyviä ja sitten itsetehtyä hilloa(paljon vähemmän sokeria, kuin kaupan mössöissä) tai kaupan sokeritonta mehukeittoa.

    Mulla oli ohjeena, että vältetään nopeita hiilareita. Hitaita saa kyllä syödä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva! kirjoitti:

Onko kelleen kokemuksia kun on otettu lapsettomuuteen liittyen hormooniverikokeita ja testoarvot oli tuloksissa koholla, mitä seuraa?
Kuinka aletaan hoitamaan? Lääkäriaika vasta loppukuusta. Yritystä 3 vuotta takana ilman tärppiä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu