ensimmäisiä koivunlehtiä on tippunut maahan ja varaston nurkassa oleva haravani odottaa koivunlehtiä:). Samoin illat pimenevät, ja aamut kylmenevät. Se on sitä syssyä.
Syksy on ihanaa aikaa tuokuineen päivineen.Eikö vaan? Ruskan värit, kohta kynttilät palamaan ja luomaan syssyn tunnelmaa.
Syksy on ihanaa aikaa tuokuineen päivineen.Eikö vaan? Ruskan värit, kohta kynttilät palamaan ja luomaan syssyn tunnelmaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on aivan ihanaa aikaa,kun saa rauhoittua kesän tohinoilta.Itse poltan kynttilöitä ympäri vuoden,koska olen tunneihminen.
Talvea inhoan yli kaiken.
näytä sopivan kiinteistöhuoltomiehen käteen, vaan pitää olla älytöntä meteliä pitävä puhallin. Haravasta ei lähtisi melua, eikä koko tienoo olisi sinisenä pakokaasusta. Sitten tulee yleensä toinen kaveri kauhakuormaajalla, johon kolmas kerää nämä lehdet. Kyllä saadaan tekemällä hintaa pihojen hoidolle. Tulisi nyt äkkiä kevät.
miettinny paljonko maksaa pihanlakaisu haravalla?
ei varmaan yksikään taloyhtiö ole valmis maksamaan sitä laskua. ellet mene itse harvoimaan jos se on niiiiin mukavaa.ja harava sopii hyvin sun kännyyn
itse taloyhtiöitten hallitukset ovat ostaneet palvelut hyvin halvalla kiinteistönhoitoyhtiöiltä, että sinun ei tarvitse kävellä em. lumessa povias myöten.
kysy isännöitsijältä joskus taloyhtiön kokouksessa onko havanpaa vaihtoehtoa
ja jos kaipaa entis-ajan talkkaria niin se se vasta maksaa taloyhtiölle . ooko valmis maksmaan
Haravointi ei kuulu huoltoyhtiön miehille tai naisille. Heidän kuuluu hoitaa ties miten monen yhtiön pihalle varisseet lehdet nopeasti ja tehokkaasti.
Meidän taloyhtiössä on topakka eläkeläisrouva, joka hoitaa haravoinnin. Itse en voi, koska se on pahinta, mitä voin tehdä selkäkipujen vuoksi.
Nurmikon hoito ostetaan ulkopuoliselta firmalta.
Eräässä läheisessä taloyhtiössä ei osteta ulkopuolista apua, vaan talon asukkaat huolehtivat talon ympäristön hoidosta itse. Kukin on velvollinen hoitamaan oman osuutensa. Kukin on vuorollaan velvollinen esimerkiksi lumenluontiin ym. Ympäristö on siisti, haravoitu, on kukkaistutuksia ja talvella lumet on luotu.
PS: Siinä taloyhtiössä on myös tehty upea keksintö: Ilmaisjakelulehdet ja mainokset vaaditaan jättämään rapussa olevaan pyykkikoriin. Halukkaat saavat siitä ottaa haluamansa, ja muut saavat olla rauhassa liialta jätepaperitulvalta.
sellainenkin asia, että eräälle taloyhtiölle tuli halvemmaksi palkata naapuriyhtiön kanssa yhteinen talkkari. Nämä talot ovat erään ison kaupungin keskustassa, joten puutarhahommia ei ole. - Mun käteeni harava sopii vallan mainiosti ja osallistun yhteisiin talkoisiin. Viime syksynä porukalla (5henk.)haravoimme lehdet eräänä kauniina syyslauantaina, eikä siihen mennyt edes kuin muutama tunti. Mummut ja paapat olivat mielissään, kun ei tartte sitä pörisevää konetta koko viikkoa kuunnella. Teimme työn, josta olemme maksaneet. Tuli myös huomatuksi, että ulkoalueiden hoito oli kallistunut edellisvuodesta, kohonneina polttoainekuluina ja palkkojen nousun takia. Tänä syksynä sama homma, kunhan noi lehdet nyt ensin tippuu, vai alkaisinko niitä yksitellen kerään suoraan puusta.