Käden venähdys

Onko teillä kokemusta?

Kaaduin n.viikko keskiviikkona,ja oikea käsi tuli tosi kipeeksi ja turposi. Lääkäri sanoi että se on venähttänyt ja sain sairaslomaa huomiseen. Nyt käsi näyttää ihan normaalilta, mutta vielä tuntuu kipua liikuteltaessa. Onkohan tämä normaalia? Tuntuu hölmöltä mennä lääkärille valittamaan ettei käsi ole kunnossa kun näyttää ihan normaalilta.
Jos teillä on kokemuksia käden venähdyksestä niin kertoisitteko miten kauan arkuus kestää.

3

9719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaatuilia

      Mulla on käyny samanlailla vähänaikaa sitte. Kaaduin harkoissa käden päälle ja sen jälkeen se vähän turpos. Se kesti vähän yli viikon verran se arkuus. Se oli niin kipee että en pystyny käyttää sitä.. Pidin siinä sidettä ja jotain kylmä geeliäki laitoin siihen. En käyny kyl lääkärissä.. vaik olis ehkä pitäny :D Mut kyl hei sun kannattaa mennä lääkäriin vielä.. luulen niin.. Munki käsi näytti normaalilta mut oli ihan sairaan kipee.. en tiiä oliko venähtäny vai mitä.. ja se ranne muljahteli jos vaikka otin tukea jostain ja se tuntu samalta ku sillon ku mun käsi murtu..

    • kaatuilia

      Tuli mieleen, että vaikka siitä on jo jonki aikaa, ku toi sattu, ni mun vasen käsi ei vieläkään oo kunnossa.. aina ku mä sileen teen sellast edestakas liikettä ranteelle ni se ei oo ihan normaali, ja se sillee ns. naksuu ja siihen vähän sattuu.. oikeeseen käteen ei satu taas yhtään ku teen niin. eikä se "naksahtele"

    • törppöilijä

      mää kaaduin pari päivää sitten kun luistelin ja käsi turpos niin lähin sitten koulusta ensiapuun kun kättä ei voinut liikuttaa ollenkaan kun sattu ihan hirveesti. se kuvattiin että oliko murtunut. ei onneksi ollut. nyt kuitenkin mulla lastoitettu ja kolmioliinassa kannan sitä:D kipee on. kannattaa käydä lääkärillä ja selittää asia sille niin eiköhän se auta.:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4363
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2016
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      62
      1687
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1363
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      923
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe