Mätsäristä kysymyksiä...

...Eli eikös Match Showt ole jonkinlaisia näyttelyitä? Ja olen käsittänyt että seropit voivat osallistua myös? Olenkin siis ihmetellyt, mitä seropeissa arvioidaan, kun ei ole mitään rotukohtaisia ihanteita joihin verrata? Ja mitä koiran tulee mätsärissä osata?

6

544

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dansku

      Minä ja mun seropi oltiin eilen ekoissa mätsäreissä. Kivaa oli. Periaatteessa ei tarvitse mitään osata, mutta kontakti kannattaa pitää koiraan. Makupalat ovat tähän tarkoitukseen hyvät. :) Myös seisonnan osaaminen auttaa.Kehään mennään pareittain. Ensin ravataan ympyrää ja sitten tuomari tulee katsomaan hampaita ja jotkut katsoo myös tassuja. Sitten tuomari käskee juosta edestakaisin ja sitten ottaa kontaktin koiraan. Sitten tuomari antaa paremmalle punaisen nauhan ja toiselle sinisen nauhan.
      Tämän jälkeen kaikki siniset menevät kehään joista valitaan kolme parasta ja sama punaisille.
      Koirista katsotaan persoonaa ja ulkonäköä. Pennuista enemmänkin sitä persoonaa koska ne eivät vielä ole kunnolla kehittyneitä. Toivottavasti tästä oli jotain hyötyä. :)

    • r.iikka

      niillä rotumääritelmä, katsoppas:
      http://www.ssks.fi/rodusta.htm
      tuosta on riittänyt iloa monet kerrat=))
      ps. omistan itsekin seropin eli tämä on täysin hyvän tahdon ele=)

      • ...tuo oli hauska =)


    • roosa

      Mätsärit ovat leikkimielisiä näyttelyitä, joihin voivat osallistua kaikki rokotetut koirat. Sekarotuiset, pallipuolet jne.
      Tuomarit ovat yleensä kokeneita harrastajia, joten eivät sadat erilaiset rotumääritelmät ole heillä hallussa.
      Lähinnä katsotaan koiran yleistä olemusta, liikuntaa , hyvinvointia, ryhdikkyyttä jne. Myös esiintymistä.
      Koiran pitää ostata ravata omistajansa rinnalla nätisti ja ottaa kontaktia omistajaan. Seisoa ryhdikkäästi ja muutoinkin olla iloinen ja reipas.
      Mätsäreissä käydään harjoittelemassa oikeita näyttelyitä varten. Monirotuiset saattavat pärjätä siinä missä rotukoiratkin. Terve menoa mätsäriin, niissä on yleensä hauskaa ja rento tunnelma.

    • yleensä tuomareina on jonkun rodun kasvattajia, tai kauan koirien kanssa touhuneita. Pennuista tulikin jo sinulle tietoa. Mutta aikuisissa katsotaan yleensä kokonaiskuvaa koirasta ja liikkeitä ja terverakenteisuutta ja ennenkaikkea luonnetta. Koiran pitää antaa vieraan kosketella itseään. Myös siisteys ja koiran hallinta merkitsevät. Kukaan tuomareista ei ole ekspertti vaan jokaisella on oma näkemyksensä. Oli sitten vastassa seropi tai rotukoira niin samat asiat merkkaavat. tottakai myös persoonallisuus.

    • Nyt tiedän jo huomattavasti enemmän =) Ehkäpä lähden tuon pennun kanssa joskus kokeilemaan kun tulee mahdollisuus. Pitääpä opetella vielä tuota seisomista ja hampaidennäyttöä, persoonaa ja energiaa löytyy jo =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      245
      17316
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4032
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. 319
      1737
    Aihe