Avomiehen kanssa suunnataan jouluksi Budapestiin. Ensimmäistä kertaa ollaan menossa, joten kaikki kokemukset tervetulleita! Haluttiin kauas suomen hälinästä, ja Unkarissa ilmeisesti ollaan joulu suht hissukseen...? Mutta onko sitten aattona/joulupäivänä/tapaninpäivänä MIKÄÄN auki? Pääseekö esim. kauppaan, tai onko raflat auki?
Me ollaan vielä ihan keltanokkia kaupunkimatkailussa, tämä on siis kerta kaikkiaan eka kaupunkimatka! (jos ei tallinnaa ja tukholmaa lasketa....) Aikasemmin ollaan kierrelty vain rantakohteita...
Ja sitten vielä semmoinen, että onko jollain kokemusta hotellista City Hotel Mátyás? Millaisella alueella on? Löytyykö siis läheltä mitään? Miten on taso noin muuten? Ei mitään luksusta odotetakaan, kunhan ei mikään räkälä ole!=)
Mutta oikein paljon kiitoksia jo etukäteen kaikille jotka jaksavat vastata!=)
Joulu Budapestissä
2
492
Vastaukset
- Pasi
Moi!
Joulu on siellä suunnilleen samanlainen kuin se oli aikanaan Suomessa. Aattona kaupat menevät kiinni iltapäivällä ja ovat suurimmaksi osaksi kiinni koko joulun. Tosin suuntaus on sama kuin meillä eli kaupallisuus jyllää enemmän ja enemmän ja liikeet ovat auki osittain, samoin ravintolat.
Olette varmaan huomanneetkin ilmoitukseni vuokrattavasta asunnosta aiemmin näillä sivuilla. Jos teitä kiinnostaa, niin asunto, käytännössä 2 kpl, sijaitsevat keskustassa kävelymatkan päässä kaikesta. Tasoltaan ja varustukseltaan ne ovat hyvä ja niistä löytyy kaikki tarpeellinen jenkkijääkaappi, pyykinpesukone, hella, tv(joka muuten toimii ja voi katsella n. 36 kanavaa) , mikro, kahvinkeitin, leivänpaahdin, vuodevaatteet eli asutte kuin kotona. Huippuhyvällä sijainnilla, mutta edullisemmin kuin hotellissa. Jos kiinnostaa, niin voin lähettää kuvia jne.
Ystävällisin terveisin
Pasi Pääkkönen
041 526 5140
[email protected] - Karoliina83
Se on kyllä kaunis paikka jouluna.. Kaduilla on glögin myyjiä ja rakennuksia on koristeltu todella kauniisti. Kaupat on kyllä kiinni suurimman osan joulusta.
Budapest on jaettu ns "area" tai "zone" se ja se.. Alue tai area 8 on sellainen minne älkää missään tapauksessa menkö edes jouluna, voi joulu mennä äkkiä piloille.. Siellä on kauheesti rikollisuutta, ne saattaa päättää et ne tarvii just sun talvitakin itelle ja siinäpä ei itellä oo paljon vastaan sanomista.
mut muuten Budapest on rauhallinen ja turvallinen paikka.
Nouskaa pimeällä sinne kukkulalle, missä on linnoituksia ja sieltä näkyy parlamenttitalo ja kaupungin valot kauneudessaan.. Unohtumaton näky.
Olin vuosi sitten unkarissa vaihto-oppilaana ja se maa jäi niin mieleen, että lauantaina olen taas lähdössä sinne..Mut oikein mukavaa ja antoisaa matkaa ja hyvää joulua. mä vastaan kyllä kysymyksiin jos haluat jotain kysellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai908666Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494766Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414431Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit462633Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.991510- 401306
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441256Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641172Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota391160Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1671100