Haluaisin tietää onko jotain tiettyjä merkkejä joista huomaa milloin nartulla alkaa juoksu..mun nartulla pitäs pian alkaa eka mut ois kiva tietää onko niillä jotain tiettyjä tapoja ennen juoksun alkamista?
Ja oisko jotain kerrottavaa narttu suojan käytöstä siis jotain mikä ois hyvä tietää esim.mitä ois hyvä käyttää pöksyissä..talouspaperi vai joku muu?
Kertokaa kaikkee nartun juoksuun liittyvää..kirjois ei kauheesti oo tämmösii tietoi..vaan et kauanko juoksu kestää ja millon on seuraava!
Ja oisko jotain kerrottavaa narttu suojan käytöstä siis jotain mikä ois hyvä tietää esim.mitä ois hyvä käyttää pöksyissä..talouspaperi vai joku muu?
Kertokaa kaikkee nartun juoksuun liittyvää..kirjois ei kauheesti oo tämmösii tietoi..vaan et kauanko juoksu kestää ja millon on seuraava!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ennen juoksua alkavat urosten viestit kiinnostaa narttua. Eli ulkona se haistelee entistä enemmän ja tarkemmin urosten merkkaamia paikkoja. Suuri osa nartuista alkaa myös itse merkkailemaan, siis lirauttelee ulkoillessa sinne tänne. Tietysti myös urosten kiinnostus narttuasi kohtaan nousee, kun ne haistavat, että kohta on juoksuaika tulossa. Kun urokset ovat selvästi kiinnostuneet vain narttusi takapäästä, on juoksu lähellä.
Ulkoisesti juoksun havaitsee, kun nartun paikat turpoavat. Pian alkaakin sitten itse vuoto. Juoksu kestää noin 3 viikkoa, keskimmäisen viikon ollessa se kriittisin. Silloin narttu suostuu uroksien yrityksiin, ja voi tulla kantavaksi. Helposti voi kyllä mennä neljäkin viikkoa vuodon alusta, ennen kuin nartun voi taas huoletta päästää urosten seuraan. Sen verran tarkkaan tuo tuoksu koiran aisteilla erottuu, ja poikien hermot eivät sitä kestä.
Talouspaperi on ihan hyvä juoksuhousuntoppaus, toisaalta monet nartut oppivat ottamaan paperin itse pois. Tärkeintä on, että toppauksia/housuja vaihdetaan tarpeeksi usein, etteivät pääse märkinä hautomaan ja aiheuttamaan kohtutulehduksen vaaraa. Aika useat nartut kyllä pitävät itse itsensä siisteinä, jos housut eivät ole liian kireällä ja näin estä nuolemista.
Kiitoksia paljon hyvistä tiedoista..auttoi jo paljon!
Oisko vielä jotai vinkkejä tai jotain tärkeetä?
kannattaa ostaa ihan halpoja pikkuhousunsiteitä housuihin! Oma narttuni merkkaili tosi paljon ennen juoksua.(ekat juoksut)
Äläkä hermostu jos koira muuttuu esim. hieman masentuneeksi.. omani ainakin hieman "rauhoittui".