siskolle nimi

nyt pitäs keksiä pikkusiskolle nimi sisaruksien nimet alkavat o,a ja j eli tytön nimi pitäisi alkaa jollakin muulla kirjaimella ja siinä pitäisi olla vähintään kolme tavua laittakaas ehdotuksia.
10620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

... Linnea, E(e)rika, Elina, Elisa, Elviira, Henriikka, Ilona, Katriina, Kerttuli, Loviisa, Maaria, Marjaana, Pauliina, Talvikki, Vanamo tai Viola?

Helpompi olisi ehdottaa, jos tietäisi vanhempien sisarusten nimet ja minkätyylistä nimeä nuorimmaiselle haetaan.

Äänestä
  • Onkohan noissa kaikissa nimissä kolme tavua vai onko tavutuksessani tähän aikaan yöstä vikaa? :)

    Äänestä

  • Lenny kirjoitti:

    Onkohan noissa kaikissa nimissä kolme tavua vai onko tavutuksessani tähän aikaan yöstä vikaa? :)

    ... kolme tavua on :)

    Lin-ne-a
    E(e)-ri-ka
    E-li-na
    E-li-sa
    El-vii-ra
    Hen-riik-ka
    I-lo-na
    Kat-rii-na
    Kert-tu-li
    Lo-vii-sa
    Maa-ri-a
    Mar-jaa-na
    Pau-lii-na
    Tal-vik-ki
    Va-na-mo
    Vi-o-la

    Näin minä ne ainakin tavuttaisin, korjatkaa jos olen väärässä.

    Äänestä

Teresa
Tuulevi

Susanna
Selina

Matleena
Marikki

Katriina
Karoliina

Vaihtoehtoja löytyy paljon, koska kauniita tytön nimiä on satoja.
Tuossa joitain ehdotuksia, oliko mieleisiä?

Äänestä
  • Karoliinassa on neljä tavua...

    Äänestä

  • Leppu kirjoitti:

    Karoliinassa on neljä tavua...

    Niin on, terävä havainto. Alkuperäinenhän sanoi, että VÄHINTÄÄN kolme tavua.

    Äänestä

Emilia, Eveliina, Ellinoora, Emmiina
Helena, Henriikka, Hillamari
Irinja
Katrianna, Kassandra,Kerttuli
Marianna, Mirjami, Mirella, Miranda, Matleena
Peppina, Petriina, Pauliina
Ramona, Rebekka
Susanne, Sofianna, Sarianna, Sarlotta
Tarleena
Ulriikka, Ursula
Vilhelmiina, Vanamo, Viliina

Äänestä

Kerropa lastesi nimet, niin näemme minkä tyylisiä ne ovat ja minkälaisista nimistä siis pidätte, niin on helpompi ehdottaa..

Tässä jotakin:

Cecilia, Daniela, Emilia, Elviira, Eveliina, Elmeriina, Henrietta, Ilona, Kristiina, Karoliina, Kamilla, Mirella, Moonika, Matleena, Matilda, Petranella, Rosanna, Susanna, Saramia, Vilhelmiina, Vadelma, Viola.


Kolahtiko jokin?

Äänestä
  • kun niin moni niitä kysellyt on oskari, jessika ja anna-stiina eli heidän siskolleen nimeä mietitään monia hyviä ehdotuksia on ja tullut kiitos niistä. lisääkin saa laittaa

    Äänestä

Vellamo, Mimosa, Lilianna, Marianne, Ilona, Elise, Helena, Daniela

Mitä pidätte?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meikäläinen kirjoitti:

nyt pitäs keksiä pikkusiskolle nimi sisaruksien nimet alkavat o,a ja j eli tytön nimi pitäisi alkaa jollakin muulla kirjaimella ja siinä pitäisi olla vähintään kolme tavua laittakaas ehdotuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu