suojalkapallo?

lene 69

Mistä on siis kyse?

Osaisko joku kertoa...?

7

7930

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • futari-.,-.,

      ihan yksin kertaisesti pelataan sulla fudista pieni kenttä pienet maalit ja pallo taitaa olla silti normaali en nyt tarkemmin osaa kertoa http://www.koillismaa.fi/renthouse/kuvat.htm#turnaus tossa on nyt jostain turnauksesta jtn kuvia ja jtn millaisella suolla ne nyt sitte sitä pelaa. ps.opetelkaa käyttää sitä googlea.

      • kiitti

        .. Noi kuvat ei oikein jeesaa - ajattelin lähinnä jos joku ois itse pelannut että millaista se oikein on???

        Siis voiko sitä edes verrata futikseen vai pitääks ihan oikeesti ottaa jotain terästettyä taskumattiin ennenkuin upottautuu suonsilmään, heh..


      • infoa löytyy
        kiitti kirjoitti:

        .. Noi kuvat ei oikein jeesaa - ajattelin lähinnä jos joku ois itse pelannut että millaista se oikein on???

        Siis voiko sitä edes verrata futikseen vai pitääks ihan oikeesti ottaa jotain terästettyä taskumattiin ennenkuin upottautuu suonsilmään, heh..

        Voi ja on aluksi syytäkin pelata selvinpäin.

        Se on helkkarin raskasta, riippuen suon kunnosta.

        -kisoissa ollaa viime aikoina menty kuivemman pelialustan ja reilumman nestetankkauksen suuntaan, vissiin ihan järjestäjien toivomuksesta, eli olut tuo rahaa.

        www.suopotkupallo.net/suopotkupallo löytyy paljon infoa.

        sitten on noi "viralliset sivut" by Kainuun Paroonit, joilla voi ilmoittautua kisoihin, muttei löydy oikeestaan mitään infoo.


    • maku

      Kyseessä on yksi maan suurimmista tapahtumista.

      Lähti liikkeelle hyvästä meiningistä, ja on kasvanut yli järjestäjien kapasiteetin.
      Järkkärit on siirtyneet kylmään rahastusmentaliteettiin.
      Kisojen hinta on noussut 85:stä 150 euroon, ja samalla fiilis on mennyt känniseksi, ja samat vanhat bändit asialla.

      EI yksinkertaisesti toimi enää.

      Ja ainakin nettisivuston mukaan pitkän päivätyön tapahtuman eteen tehnyt Swamp ry on vetäytynyt pelistä pois. Kertonee sekin jotain.

      En mene itsekään enää.

      • vaihtoehtoja?

        Allekirjoittaneella neljät kisat takana, ja ensivuonna on kyllä välivuosi.

        2005 kisat oli ihan hauskat, mutta ei mitään uutta, ja kaikki on helkkarin kallista.
        Myöskin Ukkohallan aliluokkaiset ja ylihintaiset mökit alkaa ottaan kaaliin.

        Hinta nousee vuosi vuodelta.
        Myöskin seuraavaksi vuodeksi hinta on nousemassa, vaikka 180 000 euroa on tulossa pelkästä business swampistä!


      • EL Capitano
        vaihtoehtoja? kirjoitti:

        Allekirjoittaneella neljät kisat takana, ja ensivuonna on kyllä välivuosi.

        2005 kisat oli ihan hauskat, mutta ei mitään uutta, ja kaikki on helkkarin kallista.
        Myöskin Ukkohallan aliluokkaiset ja ylihintaiset mökit alkaa ottaan kaaliin.

        Hinta nousee vuosi vuodelta.
        Myöskin seuraavaksi vuodeksi hinta on nousemassa, vaikka 180 000 euroa on tulossa pelkästä business swampistä!

        Itse en jättäisi kisoja väliin mistään hinnasta.. 4-vuotta ollaan kierretty niin suolla,hangella kuin beachillakin pelailemassa,,tai no ryyppäämässä mutta anyway. Siinä rahastakoon...Ei sinne köyhillä tarvi tuppaantua,,,150€ ja toistakymmentä ukkoo lähtee ni ei luulis kovin käyvän lompakon päälle..Puolijoukkueteltta messiin ja se o siinä!
        Tänä kesänä Alapää jyllää harrastesarjassa..;)


    • hornet

      Suojalkapallo on ehkä maan hauskin kesätapahtuma. Itse olin viime keralla ekaa kertaa ja nyt ilman muuta menossa uudestaan. Päivät joukkueet rämpivät suossa pallon perässä ja illalla on kunnon jatkot. Väkeä on liikkeellä paljon. Mulla on nyt sellainen tilanne, että sain vuokrattua sieltä hyvän mökin, mutta kavereilla sattuukin oleen samaan aikaan muita menoja, joten ottaisin kimppamajotukseen väkeä vähän lisää, jos joku on lähdössä ja haluaa asua vähän paremmin kuin teltassa. Googlestahan toi tapahtuma löytyy helposti: suojalkapallo 2007.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe