Heips! Kuka tietää, missä asetuksessa vika tai missä palvelussa mättää, kun tyttäreni koneenkäytön jäljiltä selaimella (IE 6.0) ei pääse millekään saitille http-protokollalla ("Sivua ei löydy..."), mutta https-sivut toimivat normaalisti. Periaatteessa minkään ei olisi pitänyt muuttua.
Elisan laajakaista, mutta sen helppariin ei juuri pääse. Ei myöskään ole ollut aikaa (eikä kokemusta) asiaan hirveästi panostaa. Joku guru osaa varmasti heti sanoa? KIITOS!
http NO, https YES
8
532
Vastaukset
- toimii
Valitse File - ja rasti pois Work offline -tilasta
- Aa-pu-va
Kiitos halustasi auttaa, mutta... jos Offline-täppä on päällä, sen kyllä huomaa, kun selain kysyy mennäänkö on-line vai jatketaanko off-line.
Olen nyt eristänyt ongelman Nortonin Personal Firewall-ohjelmaan, jonka jokin asetus on muuttunut. Jos poistan ohjelman käytöstä, pääsen saiteille http-osoitteisiin. Kun käynnistän ohjelman, ongelma palaa.
En ole vielä löytänyt asetusta tai toimintoa, josta tämä on kiinni... homma jatkuu vaikka Nortonin helppariin :)
Anyone?
- Niq
...Mutta käänteisenä, eli http:t toimii mutta https:t ei. Apua siis tännekin kiitos. Win XP / f-secure anti-virus 2005 jonka asennuksen jälkeen ilmeisesti ei toiminut... Tosin vaikka F-securen poistaa käytöstä, ei https:t toimi siltikään.
- cseURL
virhe: https://duosport.winpos.fi/
- failURL
Tuossa osoitteessa ei ole mitään verkkopalvelua.
- 24tuntia
Katso selaimen tai WI-Fi:n asetuksista tai ota yhteyttä operaattoriin. tai yritä päivittää selain tai tietokone uuteen versioon, joskus uusissa versioissa voi tapahtua virhe yleensä siihen tehdään uusi versio jolla voi korjata sen tai yritä kayttää vaikka toista selainta tai asenna uudelleen selain tai modeemi.
- Affiliate-Julkaisia
Lähtö kohtaisesti verkko-osoitteen pitää olla merkilleen oikein, eli
http://keskustelu.suomi24.fi
ei ole sama kuin
https://keskustelu.suomi24.fi
Selaimet saattavat arvata mitä tarkoitat jollei kirjoittamaasi osoitetta ole olemassa.
http ja https protokollan määrää palvelin, sinä et voi siihen vaikuttaa.
Nyt yleistyy tämä suojattu yhteys (https) verkkosivuihin, jolloin palvelimen ottaessa suojatun käyttöön on vanha (http) alkuinen osoite virheellinen, näihin törmää usein vanhojen kirjanmerkkien kanssa.
Sivut yleensä informoivat käviöitään siirtymisestä, ennen muutostaan.
Monet verkkokaupan sivustot, käyttävät vain kassalla ja kassalle siirtymisessä suojattua, ja muu selaus tapahtuu suojaamattomana.- sjjfsdklfjskl
Et sitten huomannut että aloitus on vuodelta 2005 eli 11 vuoden takaa. Kuka vielä käyttää IE 6 versiota xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks215238Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut303399Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si363267Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?933201Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää403123Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U1152851- 682611
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1222102En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri482068Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1401906