Heips! Kuka tietää, missä asetuksessa vika tai missä palvelussa mättää, kun tyttäreni koneenkäytön jäljiltä selaimella (IE 6.0) ei pääse millekään saitille http-protokollalla ("Sivua ei löydy..."), mutta https-sivut toimivat normaalisti. Periaatteessa minkään ei olisi pitänyt muuttua.
Elisan laajakaista, mutta sen helppariin ei juuri pääse. Ei myöskään ole ollut aikaa (eikä kokemusta) asiaan hirveästi panostaa. Joku guru osaa varmasti heti sanoa? KIITOS!
http NO, https YES
8
513
Vastaukset
- toimii
Valitse File - ja rasti pois Work offline -tilasta
- Aa-pu-va
Kiitos halustasi auttaa, mutta... jos Offline-täppä on päällä, sen kyllä huomaa, kun selain kysyy mennäänkö on-line vai jatketaanko off-line.
Olen nyt eristänyt ongelman Nortonin Personal Firewall-ohjelmaan, jonka jokin asetus on muuttunut. Jos poistan ohjelman käytöstä, pääsen saiteille http-osoitteisiin. Kun käynnistän ohjelman, ongelma palaa.
En ole vielä löytänyt asetusta tai toimintoa, josta tämä on kiinni... homma jatkuu vaikka Nortonin helppariin :)
Anyone?
- Niq
...Mutta käänteisenä, eli http:t toimii mutta https:t ei. Apua siis tännekin kiitos. Win XP / f-secure anti-virus 2005 jonka asennuksen jälkeen ilmeisesti ei toiminut... Tosin vaikka F-securen poistaa käytöstä, ei https:t toimi siltikään.
- cseURL
virhe: https://duosport.winpos.fi/
- failURL
Tuossa osoitteessa ei ole mitään verkkopalvelua.
- 24tuntia
Katso selaimen tai WI-Fi:n asetuksista tai ota yhteyttä operaattoriin. tai yritä päivittää selain tai tietokone uuteen versioon, joskus uusissa versioissa voi tapahtua virhe yleensä siihen tehdään uusi versio jolla voi korjata sen tai yritä kayttää vaikka toista selainta tai asenna uudelleen selain tai modeemi.
- Affiliate-Julkaisia
Lähtö kohtaisesti verkko-osoitteen pitää olla merkilleen oikein, eli
http://keskustelu.suomi24.fi
ei ole sama kuin
https://keskustelu.suomi24.fi
Selaimet saattavat arvata mitä tarkoitat jollei kirjoittamaasi osoitetta ole olemassa.
http ja https protokollan määrää palvelin, sinä et voi siihen vaikuttaa.
Nyt yleistyy tämä suojattu yhteys (https) verkkosivuihin, jolloin palvelimen ottaessa suojatun käyttöön on vanha (http) alkuinen osoite virheellinen, näihin törmää usein vanhojen kirjanmerkkien kanssa.
Sivut yleensä informoivat käviöitään siirtymisestä, ennen muutostaan.
Monet verkkokaupan sivustot, käyttävät vain kassalla ja kassalle siirtymisessä suojattua, ja muu selaus tapahtuu suojaamattomana.- sjjfsdklfjskl
Et sitten huomannut että aloitus on vuodelta 2005 eli 11 vuoden takaa. Kuka vielä käyttää IE 6 versiota xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1204030SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763355Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.671977SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2191431Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171332Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2321058Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49765- 62716
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20716Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6695