"Noniin eiköhän tämä viikko ole pulkassa", viehättävä liikunnan opettaja Mirja Lehtosalo sanoi hymyillen ja päätti viikon viimeiset tunnit. Kävelin pukuhuoneeseen mielessäni vain yksi asia: Reivit. Illalla menisin ensimmäistä kertaa kunnon reiveihin, enkä mihinkään sisäpiiri polttelu juhliin. Olin useaan kertaan poltellut pilveä, ja tunsin, että ei sen kanssa ole enää hauskaa, kun se on koettu. Kerran oltin kaverini Harrin kanssa viety myös isoisäni rauhoittavat, mutta ei ne tuntuneet vaikuttavan mitenkään. Kävin suihkussa, ja menin lukioni parkkipaikalle. "Jesse!" kuulin jonkun huutavan. Katsahdin ympärilleni, ja näin kuinka Harri käveli minua kohden. "Mitä ukko, millä oot menossa tänää sinne _hallille_?" hän kyseli. "En mä tiiä, ehkä systeri heittäis, mut se ei voi hakee, jos mä polttelen tai muuta",mä vastasin, en viitsinyt sanoa, että mulla oli messissä 4 tablettia extacya, joista ajattelin pari ottaa iltasella. "Jep jep. Mä en tiiä tunnetko Tolosen Veskun, se on kuulemma taksivuorossa tänää, ja vois kuskata pilkkahintaan pimeesti. Jos sua kiinnostaa, ni voitas kerää porukka, ja mennä sen kyyillä", Harri selitti.
Jatkoa kiitos :)
Nuoriso-päihdekeskeinen novellin alku...
2
443
Vastaukset
- Reiveri
Mentiin reiveihin. Hehkutettiin kovaan ääneen reivejä ja kohta joku vanhempi reiveri tuli selittää meille nauraen, että eihän näitä enään miksikään reiveiksi kutsuta. Oltiin vähän noloja mutta onneksi pillerit alkoivat jo kohta potkia niin, että mikään ei tuntunut enää ikävältä.
Näin halluja siitä, että Harri yhtäkkiä meni kumaraan ja sanoin Harrille, että älä viitsi koko ajan kyyristyä. Harri nauroi ja sanoi: "vittu sä olet sekaisin, Jesse." Sitten luoksemme tuli meidän luokalta kaksi vuotta nuorempaa tyttöä. Toinen niistä oli Piia, josta olin sattumalta aina ollut hieman kiinnostunut. Hän kysyi, oliko meillä yhtään juotavaa mukana? Sanoin, että me emme juo, me syömme ja Harri alkoi nauraa täysillä. Piian kaveri Sini kysyi, josko haluaisimme sitten tarjota hieman syötävää. Kyllähän se sopi, pistimme tytöille puoliksi yhden esson.
Menimme tanssimaan neljästään ja kuten diileri oli neuvonut, joimme paljon vaikka ei todellakaan janottanut yhtään. Fiilis oli parempi kuin nousuhumalassa. Bileet menivät hyvää vauhtia ohi ja yhtäkkiä valot räpsähtivät päälle. Me neljä olimme aivan kohmeisina pöydässä ja aloimme liikkumaan kohti ulko-ovea. Päätimme mennä vielä piipulliselle Piian luokse, joka oli ainoa meistä jolla oli oma kämppä ja joka asuikin aika lähellä.
Piian asunnossa kaikki oli pinkkiä ja hänen ikkunalaudallaan oli superhieno laavalamppu, pinkki myös. Seinillä oli psykedeelisiä julisteita ja hän laittoi vielä levynkin soimaan, joka kuulosti hyvältä.
Meitä oltiin varoitettu laskuista, mutta emme olleet varautuneet. Tunsin, että haluan lisää essoja, mutta en jaksaisi kuitenkaan. Menimme nukkumaan.
Olo oli hyvä seuraavana aamuna, mutta tiistaina koulussa iski hirveä masis. Serotoniinitasoni oli varmasti olematon ja mietin lähinnä itsaria. Äiti soitti ja sanoin puhelimeen vain "äiti, ahdistaa", ja suljin luurin.
Harri antoi minulle muutaman rauhoittavan ja maanantaina hain omat lekurilta. Piia kertoi myöhemmin, että hän oli saanut paniikkihäiriön ja ajatteli, että se liittyi jotenkin essoihin. Sini oli vain hävinnyt illan jälkeen, eikä hänestä kuultu sen koommin. Luokaltamme yksi Mäksä oli käynyt Lontoossa kesälomalla ja sanoi, että yksi Sinin näköinen tyttö oli rännännyt punaisten lyhtyjen alueella.
Tunsin syvää pahaa oloa ja moraallista krapulaa illasta. Olin aiheuttanut Sinin riippuvuuden, hän ainakin sanoi, ettei ollut ennen essoa vetänyt huumeita ennen. En koskaan unohda sitä, miten hauskaa meillä silti oli. Meillä oli tosi hauskaa nimittäin.
Nykyään minulla ja Harrilla menee hyvin. Olemme molemmat yliopistossa ja harrastamme vain psykedeelistä musiikkia. Meillä on oma liikeyritys, en tiedä onko kukaan kuullut siitä, mutta sen nimi on kuitenkin McDonalds. Minulla oli suhde Piian mutta se katkesi, koska hän sai tohtorin viran Oxfordista. Luulen, että menestyksemme aiheutui pääosin huumeiden aiheuttamasta pahasta moraalisesta krapulasta, halusimme näyttää että mekin pystymme.
Nykyään Mirja Lehtosalo, viehättävä liikunnanmaikka, aikoo kokeilla meidän reseptiämme menestykseen. Samoin Tolosen Vesku, joka kyllästyi ajamaan pelkkää taksia. Jos tajuutte mitä se tarkoittaa.
Ilma oli kaunis ja olimme onnellisia menestyksestä ja istuuduimme nahkapäällysteiselle Porchen penkille, siemailemaan päivän champagnelasillista, joka maksoi vain 3930 euroa/ pullo. Onnellisia aikoja, timanttinen elämä.- Veijo Esso
Ensiapuosaston ripeä henkilökunta oli kuin olikin onnistunut elvyttämään minut takaisin henkiin huumeiden yliannostuksen aiheuttamasta syvästä tajuttomuudesta. Huonona puolena oli vain se, että aivoissani oli katkennut verisuoni, jonka takia kehoni oikea puolisko oli halvaantunut. Tajuttomuuteni aikana aivoissani ryöpynnyt veri syönyt aivokudosta kuin hankeen kuseminen lunta. Viimeisenä oli muistoissani ollut joskus aikojen alussa näkemäni elokuva, jossa sankaripari siemaili juomia urheiluautossaan. Huumeiden ja alkoholin sekakäytöstä vaurioituneet aivot yrittivät yhdistellä jäljelle jääneitä muistoja ja taitoja ja siitä aiheutui kyseinen kuvitelma.
Nyt olen kuntoutusohjelmassa, jossa yhtenä metodina on musiikkiterapia, jolla pyritään elvyttämään liikuntakykyä.Ainoa ongelma on se, että musiikisa on tiettyjä viittauksia onnettomuusillan musiikkiin ja ne muistot aiheuttavat minulle suunnatonta tuskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174