Junalla Siperiaan

Novy.most

...ja Kiinaan. Mielenkiintoinen dokkari tulossa:

"Junalla halki Siperian

TV1 14:30 - 15:00

Osa 1/2. Tanskan television dokumentti maailman pisimmästä ja kenties kuuluisimmasta rautatieyhteydestä Moskovasta Beijingiin. Tarinoita menneiltä ajoilta ja tästä päivästä. Tuotanto: Tanskan televisio. Stereo." (www.yle.fi)

Auts, kun tulee vaan pöhköön aikaan. Työn orjat eivät sorron alta pääse tuohon aikaa välttämättä television äärelle... No, jos joku nauhoittaa videovilmille tai deeveedeelle...? ;)

Miulla ainakin on haaveena joskus päästä junailemaan tuonne suuntaan, näkemään matkan varrella uusia kaupunkeja ja sitä "maailmaa suurempaa" Venäjää :D

Kiinasta voisi sitten jatkaa vielä vähän ja lennellä takaisin jostain Pjongjangista. Tai käydä moikkaamassa samalla aboja, kun siellä suunnalla ollaan... ;)

Kenellä on kokemuksia junailusta tuolla suunnalla?

Nový most

16

2516

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :-)

      Että täänäänkö tulis

      • höh...

        EI... sehän tulee keskiviikkona 14.09


    • kaisa

      juu,

      juuri eilen palailin kamtsatkalta, vladivostokista ja irkutskista... siperiaan kun kerran menee, jää koukkuun ja joutuu aina uudestaan. tällä kertaa junailtua tuli aika vähän, vain kolme vuorokautta vladivostokista irkutskiin. junamatkan aikana oli hyvä keräillä lepovoimia aktiivisen kamtsatkan tulivuorikiipeilyn ja melomisen jälkeen. taas tuli tutustuttua moniin kanssamatkustajiin.

      jos meinaa junalla kiinaan, kannattaa ehdottomasti mennä mongolian kautta ja viettää maaseudulla muutamia päiviä.

      matkakertomuksia löytyy www.venajaseura.com/sputnik ja uusimmasta reissusta voi tulla kuulemaan kulttuurikeskus caisaan 17.11.

      • arrastelija

        keskiviikkona päälle 14.05 / vladivostokista alkavalla luonto dokumentilla ja jatkuu 14.30 junamatkalla moskovasta siperiaan. tulipahan juuri luettua yksi kirja sieltäpäin.


    • huhhuhh

      ... sinne Sipeeriaan ja vieläpä junalla.

      Suomalaisethan harrastivat Siperian junailua paljoltikin kotvan aikaa sitten.

      Kyllä oli antoisaa!

      Huhhuhh "kivajätkä" Huhhuhh.

      • Novy.most

        Ohhoh, Huhhuh, vaikutatkin jopa niin kivalta jätkältä, että varmaan sulta saisi kyydityksen ainakin rajalle asti? ;)

        Sulle vaan tulisi hieman enemmän bensakuluja jos kehtaisit päästellä Korean niemimaalle -tai sen rajalle- asti...? En siis arvaa edes pyytää kyytiä, vaikka kiinnostavan extremeä se varmaan olisikin.

        Niin extremeä, että tuskin niin pahasti Pjongjangin Suuri Ystäväni ja koko urhea kansa pystyisi koskaan minua kiduttamaan. Enkä usko että edes haluaisi.

        Mutta lupaathan, oi Huh, antaa mulle kyytiä näin virtuaalisesti? Se tekis Guttia, sanoisin jopa Überguttia! ;)

        Nový "Eläköön Korean(kin) itsenäisyys" most


      • huhhuhh
        Novy.most kirjoitti:

        Ohhoh, Huhhuh, vaikutatkin jopa niin kivalta jätkältä, että varmaan sulta saisi kyydityksen ainakin rajalle asti? ;)

        Sulle vaan tulisi hieman enemmän bensakuluja jos kehtaisit päästellä Korean niemimaalle -tai sen rajalle- asti...? En siis arvaa edes pyytää kyytiä, vaikka kiinnostavan extremeä se varmaan olisikin.

        Niin extremeä, että tuskin niin pahasti Pjongjangin Suuri Ystäväni ja koko urhea kansa pystyisi koskaan minua kiduttamaan. Enkä usko että edes haluaisi.

        Mutta lupaathan, oi Huh, antaa mulle kyytiä näin virtuaalisesti? Se tekis Guttia, sanoisin jopa Überguttia! ;)

        Nový "Eläköön Korean(kin) itsenäisyys" most

        Tämähän tästä vielä puuttuikin.

        Pervo venäjänmatkaaja.

        Vaikka onhan se tiedetty, etteihän siellä muut pärjääkään...

        Huhhuhh "Vietnam-lover" huhhuhh


    • Täytyy katsoa tämä dokumentti, varmasti aika mielenkiintoinen matka kyseessä. Itse olisin myös kiinnostunut matkustelusta tuolla Venäjän ja Aasian suunnalla. Tietääkseni Pohjois-Koreaan pääsy voi olla aika vaikeaa, sillä viisumit ei varmaan ole sinne kovin helposti saatavilla.

      • huhhuhh

        ... on tarkoitettu voitettaviksi!

        Kim Il-Jong ottaa ystävänsä lämmöllä vastaan! F**k yeah!


      • reissaaja
        huhhuhh kirjoitti:

        ... on tarkoitettu voitettaviksi!

        Kim Il-Jong ottaa ystävänsä lämmöllä vastaan! F**k yeah!

        Fuck Yeah!

        Huhhuhhan tunnustautuikin huumormieheksi, kaikkea sitä näkeekin. Anomukset vaan Team Americaan sisään, ja MAAILMA PELASTUU!

        Tosiasiassa kyllä P-Koreaan nykyään pääsee, pari kaveria käväisi siellä heinäkuussa Kiinan matkan yhteydessä. Mutta sinne päästäkseen pitää täyttää hakemukset, ja ne pitää täyttää OIKEIN...

        Mutta itseäkään ei kauheasti hotsita sinne lähteä, kauas on pitkä matka ja matkalla ei tartte ihan kaikkea kurjuuttakaan nähdä...

        t:reissaaja


    • Max

      ...pitäis kyllä päästä. Se on ikuisuusunelmani. Mutta milloin ja kenen kanssa, siinäpä kysymys?

      • jartsa

        Samoin on ollut varmaan jotain kymmenen vuotta reissu kytemässä mielessä. Nykyään vois taloudellinen ja sosiaalinen tilanne olla aika suotuisa itsellä. Joku venäjänkielen taitoinen ois kuitenkin hyvä olla matkassa kun oma venäjä on alkeiden tasolla. Matkan suunnitteluun valmistautuminen kuluu matkakertomuksia lueskellessa.


      • jartsa kirjoitti:

        Samoin on ollut varmaan jotain kymmenen vuotta reissu kytemässä mielessä. Nykyään vois taloudellinen ja sosiaalinen tilanne olla aika suotuisa itsellä. Joku venäjänkielen taitoinen ois kuitenkin hyvä olla matkassa kun oma venäjä on alkeiden tasolla. Matkan suunnitteluun valmistautuminen kuluu matkakertomuksia lueskellessa.

        Tein reissun Siperian kautta Mongoliaan ja Kiinaan.
        Homma kannatti!
        Ei mennyt kuin 20 vuotta miettiessä!
        Ei siis hätiköity päätös!
        Tarina kokonaisuudessaan löytyy osiosta matkakertomukset: www.venajaseura.com/sputnik


    • Ressu

      Kaupungin Teknisen Opiston eräs nuori opettaja teki reissun niin, että lensi Moskovaan. Matkusti junalla Pekingiin ja lensi Pekingistä Helsinkiin.

      Kertoi siitä junamatkasta juttuja. Matka kesti kolme viikkoa. Enin osa junassa.

      Aina oltiin matkalla. Asuttiin junassa. Nukuttiin, syötiin, seurusteltiin, vaatimattomasti peseydyttiin, juotiin, yritettiin liikkua, välillä kuitenkin voitiin käydä asemalla. Asemoilta ostettiin syötävää ja muita varusteita.
      Ilmeisesti ihan mieletön reissu.

      Haluaisin tehdä jonkun vastaavan. Toivottavasti elän niin pitkään.

      PS. Savon Sanomat-lehdessä oli kaksiosainen artikkeli vastaavasta nmatkasta. Pari vuotta sitten. Voisiko se vielä löytyä?

    • hachidori

      Matkustin maaliskuun alussa Japaniin nousten Lahdessa Tolstoihin ja seuraavana iltana Moskovassa Rossijaan, jossa läiskin korttia Vladivostokiin asti.

      Olin mahdollisesti junan ainoa ulkomaalainen eli eräässä mielessä yksin, mutta laihan taskusanakirjani avustuksella tuli käytyä satojen kilometrien mittaisia keskusteluja, ja durak-korttipelinkin opin kantapään kautta.

      Seuraavan kerran kun tekee mieli Siperiaan, saatan ottaa kaverin - tai ainakin romaanin - mukaan ja sitäkin varmemmin kokeilla Mongolian- ja Kiinan-reittiä, niin, ja tehdä sen kesällä. =)

    • Itsekin_suunnittelen

      Löysin netistä aivan tuoreen Siperian matkakertomuksen.
      Kannattaa lukea, jos suunnittelee matkaa.
      se löytyy osoitteesta www.ikkunani.website

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe